بهرام جمالی: ارکستر سمفونیک دیگر مدیر هنری نخواهد داشت

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1061

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بهرام جمالی: ارکستر سمفونیک دیگر مدیر هنری نخواهد داشت

بهرام جمالی: ارکستر سمفونیک دیگر مدیر هنری نخواهد داشت
بهرام جمالی: ارکستر سمفونیک دیگر مدیر هنری نخواهد داشت

تمایل داریم با علی رهبری به عنوان رهبر مهمان همکاری کنیم

 

موسیقی هنری ایران: بهرام جمالی مدیرعامل بنیاد رودکی پس از استعفای علی رهبری، برنامه این مجموعه برای ارکسترها در سال 95 را اعلام کرد.

 

 

 

بهرام جمالی مدیرعامل بنیاد رودکی درباره برنامه سال 95 ارکستر سمفونیک تهران گفت: یک سال از بحث راه اندازی ارکسترها و تحقق وعده رئیس جمهور می‌گذرد. در این یک سال تجربه‌های خیلی خوبی داشتیم و با تلاش همه دوستان برنامه‌ها به هر ترتیبی که بود به پایان سال رسید.

 

وی ادامه داد: اینکه این تجربه چطور می‌تواند کمک  کند به برنامه‌ریزی سال 95 و چطور می‌توانیم شرایط ارکستر را پایدار کنیم و به دور از تنش‌های موجود بتوانیم مدیریت کنیم، جز یکی از سیاست‌های اصلی بنیاد رودکی برای سال 95 است.

 

مدیرعامل بنیاد رودکی درباره مدیریت هنری ارکستر سمفونیک تهران گفت: در بحث حوزه مدیریت هنری تصمیم بر این است که ارکستر به شکل سازمانی مدیریت شود نه به شکل شخصی و قرارداد ما با جناب «علی رهبری» تا پایان سال به پایان می‌رسد و ما خدمتشان اعلام کردیم که طبق برنامه ریزی انجام شده تمایل داریم با ایشان به عنوان رهبر مهمان همکاری کنیم و خیلی هم از این موضوع استقبال می‌کنیم که سالی چند بار میزبان ایشان باشیم تا رهبری ارکستر را داشته باشند.

 

وی ادامه داد: اما مدیریت هنری و مسائل مربوط به برنامه ریزی ارکستر را به شکل شورایی و با یک شورای هنری جلو می بریم. زیرا مسئله مدیریت ارکسترها یک بحث کاملا ملی است و می بایست باتوجه به ضرورت های موجود بدور از هرگونه تنش به تحقق اهداف مورد نظر پرداخت.

 

وی افزود: برنامه سال 95 در دو حوزه اصلی آموزش و اجرا طراحی و برنامه ریزی می شود. در بخش آموزش باتوجه به اهمیت ارتباط نهادهای آموزشی مانند هنرستان ها و دانشکده های موسیقی در حوزه نوازندگی جهانی برنامه ای درحال تدوین است همچنین برگزاری مسترکلاس های ویژه اعضا ارکستر چه در داخل و چه خارج از کشور جز اهداف بنیاد رودکی است. در بخش اجرایی پرداختن به حوزه رپرتوار موسیقی کلاسیک و موسیقی ملی با دعوت از رهبران و سولیست های ایرانی و خارجی مهمان مدنظر است که در این برنامه ریزی از تمامیت موجودی موسیقیدانان ایرانی (رهبران، سولیست ها و آهنگسازان) استفاده خواهد شد. اگرچه قطعا از رهبران و سولیست های بین المللی نیز دعوت خواهد شد.

 

جمالی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر استفاده از تمام رهبران پیشکسوت و باسابقه و درعین حال رهبران جوانی که الان مشغول فعالیت یا تحصیل هستند را سرلوحه کار شورای ارکسترها قرار داده ایم و همچنین در کنار این اتفاق دعوت از رهبران بین المللی و سولیست های بین المللی هم چنان در دستور کار خواهد بود که در قالب یک برنامه مدون سعی می کنیم در آینده ای نزدیک اعلام کنیم.

 

جمالی درباره قرارداد نوازنده های ارکستر اعلام کرد: قرارداد نوازنده ها از اول فروردین سال 95 اجرایی خواهد شد و ظرف ده روز آینده تمام قراردادهای سال آینده را خواهیم بست. برنامه ریزی ها هم به شکل شش ماهه یا سالانه در حال انجام شدن است که با پایان این برنامه ریزی ها از طریق رسانه ها اعلام خواهد شد.

 

وی درباره برنامه های بخش بین الملل ارکستر سمفونیک تهران گفت: ما تمام توافقاتی که با عنوان ارکستر سمفونیک تهران هم چون دعوتنامه از فستیوال بروکنر در سال 2017 دراختیار داریم را اجرایی خواهیم کرد و علاقه مند هستیم که ارکستر سمفونیک تهران برنامه های بین المللی خود را انجام دهد و تمام امکانات و امتیازاتی که وجود دارد برای تحقق این تعهدات را به کار خواهیم گرفت.

 

مدیرعامل بنیاد رودکی درباره شورای هنری ارکسترها گفت: افرادی تا به امروز پیشنهاد شده اند که در حال گفتگو و صحبت هستیم و فکر می کنم به زودی بتوانیم شورای هنری را معرفی کنیم.

 

«بهرام جمالی» در انتها درباه نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد در این باره عنوان کرد: بنیاد رودکی به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی در نسبت با دولت رابطه مشخصی دارد. دولت به بنیاد رودکی تفویض کرده که مدیریت ارکسترها را به عهده بگیرد. یعنی ما در بخش مدیریت اجرایی ارکسترها ورود می کنیم. طبیعتا سیاست گذاری ها و اهداف و مسائل کلان را دولت به بنیاد رودکی ابلاغ می کند که با رعایت این موازین و سیاست ها بنیاد برنامه اجرایی اش را طراحی کند. طراحی ما هم در جهت و همسو با سیاست های دولت است. طبیعتا باتوجه به ابلاغی که از طرف معاونت هنری به بنیاد رودکی می شود، بنیاد برنامه پیشنهادی خود را اعلام می کند. معاونت هنری برای اجرا، این مسئله را تصویب، تایید و ابلاغ می کند و ما برنامه پیشنهادی مان را به این شکلی که توضیح دادم طراحی کرده و پیشنهاد کردیم. هر تغییری که بخواهد در این اتفاق به عنوان نقش حاکمیت بیفتد دراختیار معاونت هنری و دولت است تا اصلاحیه ها صورت بگیرد.

 

یازدهم اسفند نود و چهار

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131