جمال محمدی و انتقادی نسبت به گدایی در پوشش نوروزخوانی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 946

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جمال محمدی و انتقادی نسبت به گدایی در پوشش نوروزخوانی

جمال محمدی و انتقادی نسبت به گدایی در پوشش نوروزخوانی
جمال محمدی و انتقادی نسبت به گدایی در پوشش نوروزخوانی

 

سرپرست گروه موسیقی «کایر» در مازندران گفت: به‌تازگی افرادی با لباس نوروزخوان، گدایی می‌کنند و باید از این کار در خیابان‌های شهر جلوگیری شود.

 

جمال محمدی - سرپرست گروه موسیقی کایر - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در ساری، درباره برگزاری آیین نوروزخوانی در خیابان‌ها، اظهار کرد: نوروزخوانی به‌عنوان جشن و آیین، مدتی است که به دوره‌گردی تبدیل شده و کسانی که مازندرانی نیستند، با لباس‌های پاره و با آوازهای فارسی که اصلا به گویش این منطقه نیست، گدایی می‌کنند.

 

او ادامه داد: برخی از آن‌هایی که در خیابان‌ها نوروزخوانی می‌کنند، حتی گاهی روزی یک میلیون تومان درآمد دارند. در حالی که مردم شهر ما هزینه خرید شب عید را هم ندارند و این موضوع، چهره شهر را خراب کرده است.

 

محمدی با بیان این‌که اگر می خواهیم نوروز را جشن بگیریم، باید در یک سالن برای آن برنامه‌ریزی کنیم، گفت: با برگزاری نوروزخوانی، در خیابان‌ها ترافیک ایجاد می‌شود. از سوی دیگر، انداختن هزار تومان در سینی نوروزخوان، در شأن آیین نوروزی نیست.

 

وی با توصیه به گروه‌های مختلف هنرمندان برای اجرا نکردن چنین آیینی در خیابان‌ها، تأکید کرد: این کار، پاسداشت نوروز نیست، بلکه به آیین و آداب مازندران لطمه می‌زند. امیدواریم مسؤولان سالنی را در اختیار هنرمندان قرار دهند تا آن‌ها بتوانند با اجرای نمایش‌های آیینی مانند سرنا زدن، برنامه‌های خود را اجرا کنند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131