چند پیشنهاد موسیقیایی برای نوروز

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1021

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چند پیشنهاد موسیقیایی برای نوروز

چند پیشنهاد موسیقیایی برای نوروز
چند پیشنهاد موسیقیایی برای نوروز

 

 

موسیقی در بیشتر لحظه‌های زندگی و شرایط مختلف در کنار ماست. از این رو شاید بد نباشد که نخستین روزهای بهار با مکمل‌های موسیقایی همراه شود.

 

به گزارش سرویس موسیقی ایسنا، «بهار» عنوان آلبومی در ژانر موسیقی کلاسیک ایرانی است که با سه‌نوازی جاوید افسری‌راد (سنتور)، بهنام سامانی (سازهای کوبه‌ای) و شهرام غلامی (عود) همراه شده است. در این آلبوم، قطعاتی در پیش‌درآمد ماهور، آواز ماهور، بیات اصفهان و بیداد همایون شنیده می‌شود. یک ملودی بلوچی نیز با عنوان «لیلی» در اثر گنجانده شده است.

 

«نجوای جویبار»، «بهار»، «رقص عشق» و «بی‌کران» از جمله قطعات این آلبوم هستند که در سال 1389 توسط نشر «ماهور» منتشر شده. «بهار» یک پیشنهاد برای علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی است.

 

با این‌که سال‌ها از درگذشت غلامحسین بنان می‌گذرد، اما هنوز هستند، کسانی که خواستار شنیدن صدای او هستند. «باد نوبهاری» عنوان یکی از آثار جمع‌آوری‌شده پس از مرگ بنان است که در سال 1392 منتشر شد.

 

این مجموعه‌ شامل آوازها و تصنیف‌های غلامحسین بنان با آهنگ‌سازی جواد معروفی، مهدی مفتاح، علینقی وزیری، منوچهر لشکری و عبدالحسین شهنازی است که در دستگاه همایون، سه‌گاه، آواز دشتی، آواز ابوعطا و آواز شوشتری است. تصنیف «باد نوبهاری» که در این آلبوم گنجانده شده از ساخته‌های عبدالحسین شهنازی است که روح‌الله خالقی آن را تنظیم کرده است.

 

یکی دیگر از خاطره‌انگیزترین بهاریه‌ها اثر «بهار دلنشین» به آهنگسازی زنده‌یاد روح‌الله خالقی است. این اثر سال‌ها پیش با صدای غلامحسین بنان اجرا شد و بیژن ترقی شعر آن را سروده است. با این‌که سال‌ها از خلق این اثر می‌گذرد، اما «بهار دلنشین» همچنان جزو خاطره‌انگیز‌ترین بهاری‌ها محسوب می‌شود.

 

نمی‌توان درباره موسیقی‌های بهاری در ژانرهای مختلف سخن گفت و یادی از «بوی عیدی» اثر فرهاد نکرد. شعر این اثر را شهیار قنبری سروده و فرهاد مهراد هم آن را خوانده است. با وجود این‌که مدت زیادی از خلق این اثر می‌گذرد، اما «بوی عیدی» همچنان زمزمه می‌شود.

 

اگر به موسیقی نواحی و بویژه موسیقی مازندران علاقه دارید، آلبوم «بهار مونا» پیشنهاد خوبی است. در این مجموعه، از موسیقی‏‌های آوازی و بخصوص موسیقی‏‌های آوازی موزون مازندران استفاده شده است.

 

اولین قطعه از این مجموعه، یعنی «بهاره» یک سوییت است که آوازهای غیرضربی مازندرانی مانند کتولی و هرایی را با یک مقدمه و یک مؤخره که همان «بهاره» ساخته‏‌ی نورالله علیزاده است، به هم وصل می‏‌کند. احمد محسن‌پور آهنگساز این اثر است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131