آثار به‌جامانده از مصطفی اسلامیه

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 930

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آثار به‌جامانده از مصطفی اسلامیه

آثار به‌جامانده از مصطفی اسلامیه
آثار به‌جامانده از مصطفی اسلامیه

 

خانواده مصطفی اسلامیه می‌گویند یک کتاب درباره موسیقی و تعداد زیادی داستان کوتاه از این نویسنده و مترجم فقید به جا مانده که چاپ نشده است.

 

همسر مصطفی اسلامیه در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، درباره آثار به‌جامانده از او گفت: یک اثر از ایشان مانده که چند روز پیش از فوتش به پایان رسانده بود. این کتاب درباره موسیقی است که به زودی به ناشر داده می‌شود.

 

او افزود: قرار است این کتاب که موضوعاتی همچون آشنایی با موسیقی، شعر، آهنگ و انواع موسیقی مثل روحوضی را دربر می‌گیرد به انتشارات آگاه داده شود و هنوز در مرحله آماده شدن است. از نظر حجم هم کتاب حدود 300 صفحه است.

 

همسر مصطفی اسلامیه درباره آثار او در حوزه ادبیات داستانی نیز گفت: تعداد زیادی داستان کوتاه هم موجود است که هنوز سامان نگرفته است. باید فرزندانم روی آن‌ها کار کنند و سپس آن‌ها را به ناشر بسپارند. اما تنها اثر بلند به‌جامانده از ایشان که چاپ نشده همین کتاب مربوط به موسیقی است.

 

او همچنین اظهار کرد: به علت تعداد زیاد داستان کوتاه‌های باقی‌مانده، قطعا در بیش از یک کتاب منتشر خواهند شد.

 

به گزارش ایسنا، مصطفی اسلامیه، نمایشنامه‌نویس، زندگی‌نامه‌نویس و مترجم، متولد سال ۱۳۲۰ در تهران بود. این چهره پیشکسوت 11 بهمن‌ماه در منزل و در سن 74 سالگی از دنیا رفت.

 

«تاریخ هنر مدرن: نقاشی، پیکره‌سازی و معماری در قرن بیستم»، «تئاتر تجربی: از استانیسلاوسکی تا پیتر بروک»، «چهار نوشته درباره کوبیسم»، «میلیونر زاغه‌نشین» و «ب‍ال‍ت‍ازار و ب‍ل‍م‍ون‍دا» از ترجمه‌های او هستند. از او همچنین دو سرگذشت‌نامه از نیما یوشیج و دکتر محمد مصدق با نام‌های «به کجای این شب تیره» و «فولاد قلب» به جا مانده است. «رستم و سهراب»، «رض‍اخ‍ان م‍اک‍س‍ی‍م: ن‍م‍ای‍ش‍ن‍ام‍ه در ه‍ف‍ت پ‍رده» و «ماجرای شگفت‌انگیز دیوید نیوسام» هم از نمایشنامه‌های منتشرشده اسلامیه هستند.

 

همچنین «خورشید شاه» بازنوشته از متن کهن «سمک‌ عیار» و «ایبسن و استریندبرگ: نقد و تفسیر نمایشنامه‌نویسان نروژی و سوئدی» از دیگر آثار این نویسنده و مترجم‌اند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131