نوش آبادی: ملاقات با شجریان مهم نیست، سلامتی اش مهم است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1162

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نوش آبادی: ملاقات با شجریان مهم نیست، سلامتی اش مهم است

نوش آبادی: ملاقات با شجریان مهم نیست، سلامتی اش مهم است
نوش آبادی: ملاقات با شجریان مهم نیست، سلامتی اش مهم است

به حضور علی رهبری در سمت مدیریت ارکستر افتخار می‌کنیم

نوش آبادی: ملاقات با شجریان مهم نیست، سلامتی اش مهم است

باتوجه به حادثه تلخ منا و عدم همکاری دولت عربستان برای پرداخت خسارت و دیه جانباختگان ما در این حادثه و همچنین قطع روابط دیپلماتیک دو کشور و تعطیلی سفارتخانه و کنسولگری عربستان به نظر نمی‌رسد چشم‌انداز روشنی برای حل این مسئله در شرایط فعلی موجود باشد.

به حضور علی رهبری در سمت مدیریت ارکستر افتخار می‌کنیم

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت ارشاد در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا؛ درباره مفاد توافقی که از سوی مقام وزارت با علی رهبری (رهبر اکستر سمفونیک) صورت گرفت و منجر به باز پس گیری استعفای او شد؛ گفت: بحث استعفای علی رهبری که قبل از سال جدید مطرح شد در دیدار نوروزی شخصا از سوی آقای وزیر منتفی اعلام شد.

وی افزود: هزینه‌های زیادی صرف شد که آقای رهبری مدیریت ارکستر سمفونیک را به عهده بگیرد و نتایج کار نیز موفق بوده است. در هر صورت ایشان چهره شناخته شده‌ای در عرصه موسیقی کلاسیک جهانی هستند و ما به حضور ایشان در سمت مدیریت ارکستر کشور افتخار می‌کنیم. نباید اختلافات جزیی و ناهماهنگی‌هایی که در حوزه مسائل اجرایی و اداری به وجود می‌آید؛ کار را تا جایی پیش ببرد که ما مجبور به دریافت استعفا از سوی ایشان شویم.

رهبری اختیار تام دارد

نوش‌آبادی ادامه داد: آقای رهبری براساس توافق صورت گرفته رهبری ارکستر سمفونیک را برعهده دارند و نباید مداخله دیگر اشخاص در این بحث را شاهد باشیم. البته مسائل اداری و مالی نیز باید در جای خود و از سوی دیگر پیگیری شوند تا دغدغه‌ها و حاشیه‌های جانبی به وجود نیاید. علی رهبری اختیار کامل برای مدیریت هنری و رهبری ارکستر سمفونیک را دارد اما بهتر است تا در دیگر حوزه‌ها ورود نکند و ذهن و قدرت خود و ارکستر سمفونیک را به سمت حواشی نکشاند. آقای رهبری هم علاقه‌مند به حضور در عرصه‌های موسیقی داخل کشور هست باید به دنبال راهی برای بهبود شرایط باشیم تا این موفقیت‌های به دست آمده به راحتی نابود نشود.

ملاقات شجریان مهم نیست؛ سلامتی‌اش مهم است

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر چرایی عدم پیگیری و احوال‌پرسی از محمدرضا شجریان ازسوی هیچ کدام از مقامات وزارت ارشاد گفت: باید به دنبال بهبود و بازیابی سلامت ایشان باشیم در حال حاضر مهمترین مسئله بازگشت ایشان به سلامتی است نه ملاقات فلان شخص یا فلان مسئول. البته همه هنرمندان برای ما عزیز هستند مخصوصا آنهایی که حقی بر گردن موسیقی اصیل ایرانی دارند. ما هم امیدواریم ایشان هر چه سریعتر سلامت خودشان را بازیابند. چنانچه نیاز به حمایت و پیگیری از سوی وزارت ارشاد باشد حتما صورت می‌گیرد اما گمان نمی‌کنم ایشان نیازی به کمک و پیگیری از سوی این وزارتخانه داشته باشد. مسئله ایشان در حال حاضر چیز دیگری است که حل آن بسته به خودشان دارد تا بتوانند مجددا نقش موثر خود در موسیقی داخلی کشور را بازیابند.

خانه موسیقی باید حواشی را برطرف کند

سخنگوی وزارت ارشاد سپس درباره برخی انتقادها که از طرف اعضای خانه موسیقی به این نهاد وارد می‌شود و باتوجه به نزدیکی انتخابات خانه موسیقی یادآور شد: انتقاد اگر با قصد خیرخواهی و اصلاح باشد همیشه سازنده است و مورد استقبال قرار می‌گیرد. عملکرد همه نهادها چه دولتی و چه خصوصی نیز می‌تواند مورد نقد قرار بگیرد. قانون و ضوابط روشنی نیز در قبال نقادی و حاشیه‌سازی‌ها که شائبه‌هایی را بوجود می‌آورد وجود دارد. در همین حوزه خانه موسیقی نیز نقش، جایگاه و تاثیر مشخصی در موسیقی کشور دارد که برای وزارت ارشاد نیز پذیرفته شده است. ما تلاش می‌کنیم برخی از نگاه‌ها که بعضا بدبینانه نیز هست برطرف شوند و تعامل و همراهی خوبی میان اعضای خانه موسیقی صورت بگیرد نباید با دامن زدن به مسائل کوچک باعث اختلاف‌افکنی در فعالیت‌های هنری شویم. خانه موسیقی باید با برطرف کردن این حواشی به مرحله‌ای برسد که بتوانیم در زمان نیاز به واسپاری، فرآیند اجرایی بخش‌هایی که چنین امکانی دارد را به آن محول کنیم.

برکنار جمالی شایعه است

او برکناری جمالی از مدیریت بنیاد رودکی را شایعه خواند و  گفت: تاکنون خبر موثقی از برکناری آقای جمالی نشنیده‌ام و تا همین لحظه نیز اظهارات دقیقی در این مورد وجود ندارد به نظر می‌رسد این خبر تنها در حد یک شایعه باشد.

تدوین سند موسیقی ادامه دارد

نوش‌آبادی درباره روند تدوین سند موسیقی نیز تصریح کرد: تدوین سند موسیقی کار ارزنده‌ای است که می‌تواند چراغ راهی برای پیشرفت موسیقی کشور باشد. این سند که نهایتا حاصل بررسی و پژوهش هنرمندان موسیقی، پژوهشگران هنر و حقوقدانان است در دست انجام است که شاید در ابتدا نقطه ضعف‌هایی داشته باشد که باید با نقد علمی و منصفانه برطرف شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131