کیوان پهلوان: بر روایت صحیح موسیقی مناطق تأکید داریم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1024

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کیوان پهلوان: بر روایت صحیح موسیقی مناطق تأکید داریم

کیوان پهلوان: بر روایت صحیح موسیقی مناطق تأکید داریم
کیوان پهلوان: بر روایت صحیح موسیقی مناطق تأکید داریم

کیوان پهلوان گفت: تأکید ویژه بر موضوع روایت صحیح قطعات موسیقی مناطق، یکی از مسائلی است که تلاش کردیم در نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با دقت و تمرکز بیشتری به آن بپردازیم.

به گزارش ایسنا، کیوان پهلوان - مدرس و پژوهشگر موسیقی نواحی و مذهبی - در آستانه برگزاری این جشنواره، اظهار کرد: جشنواره موسیقی فقط این نیست که عده‌ای نوازنده کنار هم جمع شوند و هریک قطعات خود را بنوازند. امسال هم در نهمین جشنواره موسیقی نواحی، یکی از نکات اصلی که تلاش داریم آن را برجسته کنیم، تأکید بر موضوع روایت صحیح قطعات موسیقی مناطق توسط نوازنده‌های جوان‌تر، از سوی داوران جشنواره است. در واقع این موضوع آن‌قدر مهم است که چه آن‌هایی که مثل ما در این دوره حضور دارند و چه کسانی‌ که در دوره‌های بعد در این جشنواره حضور خواهند داشت، باید آن را آویزه گوش خود کنند و جدی بگیرند.

او ادامه داد: یکی از مشکلاتی که موسیقی نواحی ما با آن روبه‌رو است، این ست که راویان جدید موسیقی نمی‌توانند به درستی آنچه را که از استادان خود آموخته‌اند روایت کنند و یکی از وظایف جشنواره این است که به راویان جدید گوشزد کند که داشته‌های استادان خود را به درستی و به صورت صحیح یاد بگیرند.

این نویسنده و مدرس دانشگاه با بیان این‌که برگزاری جشنواره‌ها در هر هنری از جمله موسیقی نواحی، دو کارکرد اصلی دارد، توضیح داد: در رابطه با جشنواره موسیقی نواحی، نخستین کارکردی که وجود دارد این است که محفلی است برای روایت آنچه در دل موسیقیدان‌های برجسته هر منطقه وجود دارد و برگزاری جشنواره، آن‌ها را تشویق می‌کند و به آن‌ها انگیزه می‌دهد تا در طول سال، با تمرین و ممارست، نسبت به روایت‌های موسیقایی منطقه‌شان بتوانند آن‌ها را به بهترین شکل به بزرگان موسیقی کشور و همچنین هنرمندان موسیقی دیگر مناطق نشان دهند. علاوه بر این‌که به خودشان نیز ثابت می‌شود که چقدر توانسته‌اند راویان خوبی برای موسیقی منطقه خود باشند.

پهلوان با اشاره تربیت راویان جدید موسیقی نواحی در دل برگزاری هر دوره از جشنواره، اظهار کرد: دومین کارکردی که در هر جشنواره‌ای، از جمله جشنواره موسیقی نواحی رقم می‌خورد، موضوع شناساندن و آشنایی هرچه بیشتر موسیقیدانان پیشکسوت و حتی جوان‌ترها با هنرمندان مناطق مختلف ایران است. به عبارتی، جشنواره موسیقی نواحی، محفلی است تا این هنرمندان با همدلی، هم‌زبانی و شنیدن و آشنا شدن با تجربیات یکدیگر بتوانند وحدت مهم فرهنگی و موسیقایی ایران زمین را رقم بزنند.

نویسنده کتاب‌های «موسیقی و ذکر» و «فرهنگ گفتاری در موسیقی ایران» با اشاره به این‌که به‌طور طبیعی برگزاری هر جشنواره‌ای باعث جمع شدن هنرمندان کنار یکدیگر می‌شود و آن‌ها می‌توانند به این صورت از تجربیات هم استفاده کنند، گفت: یکی از نکته‌های مهمی که در برگزاری جشنواره‌ها به‌طور منظم وجود دارد و نباید از آن غافل شد، این است که به‌واسطه برگزاری جشنواره‌ها، این گردهمایی‌ها برای هنرمندان تکرار می‌شود و با برگزاری جشنواره در واقع محفلی به وجود می‌آید که هنرمندان موسیقی بتوانند هر سال تجریبات خود را با هم در میان بگذارند.

او با اشاره به برگزاری برنامه‌هایی از جمله هفته فیلم، برگزاری مسابقه عکس و فیلم و نمایشگاه سازهای موسیقی مقامی در این دوره از جشنواره، افزود: در کنار روایت صحیح موسیقی نواحی که مسأله خیلی مهمی است، نباید فراموش کنیم که به هر روی، فرهنگ موسیقی طبعا تنها به بُعد نواختن یک ساز ختم نمی‌شود و در کنار آن می‌توان از طریق فیلم، عکس و ساختارهای هنری دیگری که وجود دارد، بر تجربیات و دانش پژوهشگران، موسیقیدان‌ها و نوازندگان حاضر در جشنواره افزود. ضمن این‌که عموم شهروندان علاقه‌مندی هم که جشنواره موسیقی نواحی در آنجا برگزار می‌شود، می‌توانند با موسیقی نواحی مختلف کشور و فرهنگ هموطنان خود آشنا ‌شوند و این برنامه‌های جنبی نیز از ویژگی‌های دیگر جشنواره امسال است که باید در آینده جدی‌تر گرفته شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131