فرزاد طالبی : همهٔ نهاد‌های فرهنگی از میراث «موسیقی نواحی» پشتیبانی کنند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 942

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فرزاد طالبی : همهٔ نهاد‌های فرهنگی از میراث «موسیقی نواحی» پشتیبانی کنند

فرزاد طالبی : همهٔ نهاد‌های فرهنگی از میراث «موسیقی نواحی» پشتیبانی کنند
فرزاد طالبی : همهٔ نهاد‌های فرهنگی از میراث «موسیقی نواحی» پشتیبانی کنند

فرزاد طالبی معتقد است: موسیقی نواحی همچون میراثی گران‌ب‌ها باید مورد حمایت و پشتیبانی همهٔ نهاد‌های فرهنگی باشد.

به گزارش ایلنا؛ مدیرکل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى گفت: موسیقی نواحی، با همهٔ گستردگی و تنوع‌اش، مهجور و نیازمند توجه جدی است. موسیقی نواحی به وسعت ایران پهناورمان، گسترده و به میزان تنوع گویش‌ها و فرهنگ‌ها، گوناگون است. از این رو توجه به این میراث گران‌بهای فرهنگی کشورمان نیازمند همت همهٔ نهادهای فرهنگی است.

وی با بیان اینکه موسیقی نواحی، ظرفیت بسیاری برای معرفی در عرصه‌های مختلف بین‌المللی دارد افزود: موسیقی بومی و نواحی ما، به طور حتم می‌تواند سفیر فرهنگی خوب و معتبری برای حضور در رویدادهای فرهنگی و هنری برون مرزی باشد. کافی است ظرفیت‌های این موسیقی به خوبی و درستی معرفی و ارائه شود که البته این حرکت نیز نیازمند توجه دستگاه‌های مختلف و رایزنی ‌های فرهنگی است.

این مدیر فرهنگی همچنین خواستار توجه بیشتر دانشگاه‌های هنر و فضاهای آکادمیک به این گونهٔ موسیقایی شد و اظهار داشت: فضاهای آموزشی و آکادمیک بهتر می‌توانند جوانان و دانشجویان ما را متوجه اهمیت موسیقی و ملودی‌های بومی کنند. اگر هنرمندان جوان ما به غنای موسیقی نواحی پی ببرند حتما در جهت رشد و توسعهٔ موسیقی نواحی، گام‌های بلند‌تر و مثمرثمرتری برداشته خواهد داشت. از سوی دیگر تلویزیون نیز به عنوان فراگیر‌ترین رسانهٔ ملی باید در بهره‌گیری و ارائهٔ جذاب موسیقی و ملودی‌های بومی به جوانان ما بخصوص در جوامع شهری بیشتری داشته باشد.

وی همچنین اضافه کرد: برای نگه‌داری و رشد و توسعه موسیقی نواحی باید آن را از حالت موزه‌ای و جشنواره‌ای خارج و به بطن روزمرهٔ جامعه آورد. هر جامعه‌ای نیازمند خوراک موسیقایی با انواع و اقسام آن است و اگر بتوان این خوراک روزمره را به درستی با ملودی‌های بومی تغذیه کرد، دیگر نگرانی‌ای برای مهجوریت آن وجود نخواهد داشت.

فرزاد طالبی با اشاره به برگزاری نهمین جشنواره سراسری موسیقی نواحی گفت: همهٔ تلاش ما در راستای برگزاری جشنواره‌ای در شأن مقام موسیقی نواحی کشور عزیزمان است و در این باره نیز همهٔ توصیه‌های لازم به دبیرخانهٔ این رویداد شده است. از سوی دیگر معتقدم هر آنچه برای موسیقی نواحی انجام می‌دهیم همهٔ آن چیزی است که در توانمندی ماست و بی‌دریغ انجام می‌شود ولی با ایده‌آل‌های ما فاصله دارد. برای رسیدن به ایده‌آل‌ها نیز نیاز است تا گام‌های موثر، مستمر برداشته شود و پشتیبانی همه جانبه بعمل آید تا به لطف خدا بهترین‌ها محقق شود. جشنوارهٔ نواحی علاوه بر انجام کارکردهای خود، بهانه‌ای است تا در بازه‌ای از زمان، توجه همهٔ رسانه‌ها معطوف به این میراث نامحسوس کشورمان شود. امیدوارم این توجه رسانه‌ای با پایان جشنواره‌ها رو به خاموشی نرود.

نهمین جشنواره سراسری موسیقی نواحی با دبیری ایرج نعیمایی از ۱۷ تا ۲۱ اردیبهشت ماه در کرمان برگزار می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131