چینی‌ها «نی‌نوا» را می‌شنوند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1107

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چینی‌ها «نی‌نوا» را می‌شنوند

چینی‌ها «نی‌نوا» را می‌شنوند ارکستر سمفونیک تهران برای اجرا در اختتامیه جشنواره بین‌المللی بهاری شانگهای چین قطعه «نی‌نوا» اثر حسین علیزاده را انتخاب کرده است. علی رهبری - مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران - با اعلام این مطلب به خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، گفت: ما اردیبهشت‌ماه به شانگهای سفر خواهیم کرد و رپرتوآر اجرا را نیز تعیین کرده‌ایم. در این کنسرت علاوه بر قطعه «نی‌نوا» اثر حسین علیزاده، «پرنده آتشین» اثر استراوینسکی‌ و سمفونی «فانتاستیک» اثر برلیوز را اجرا خواهیم کرد. او درباره اجراهای پیش روی ارکستر سمفونیک در تهران نیز توضیح داد: تمرین‌ها از دو روز پیش آغاز شده است و بچه‌ها بیشتر از انتظار من، خوب کار کرده‌اند. به احتمال زیاد، 15 و 16 اردیبهشت‌ماه اجرایی خواهیم داشت و از چایکوفسکی قطعه‌ای را اجرا خواهیم کرد. رهبری همچنین اظهار کرد: ارکستر سمفونیک تهران پس از آزمون‌هایی که از نوازندگانش گرفت، جوان شده است و نوازندگان ویلن و ویلنسل نیز به ما اضافه شده‌اند. نوازندگان بین 20 تا 30 سال سن دارند و همه‌چیز خوب پیش می‌رود. او بیان کرد: ما در حال حاضر با حمایت‌های وزیر ارشاد و معاون او، یک قدرت معنوی گرفته‌ایم، زیرا آن‌ها پشت ارکستر را گرم کرده‌اند و این موضوع برای من بسیار لذت‌بخش است. رهبری در پاسخ به این پرسش که آیا ارکستر سمفونیک در روزهای عادی، اجرایی با لوریس چکناواریان خواهد داشت؟ گفت: آقای چکناواریان مشغول تمرین با ارکستر ملی است و قرار نیست اجرایی با ارکستر سمفونیک تهران داشته باشد. این هنرمند درباره وضعیت قرارداد نوازندگان نیز بیان کرد: قرار است نوازندگان در چند روز آینده، قراردادهای‌شان را امضا کنند. من تلاش کرده‌ام که نتیجه این کار، یک قرارداد حرفه‌ای باشد. رهبری در بخش پایانی سخنانش، گفت: برنامه اجرای ارکستر سمفونیک در افتتاحیه فستیوال بروکنر اتریش در سال آینده هنوز پابرجاست. این در حالی است که برنامه افتتاحیه امسال توسط ارکستر کره جنوبی اجرا شد.
چینی‌ها «نی‌نوا» را می‌شنوند

ارکستر سمفونیک تهران برای اجرا در اختتامیه جشنواره بین‌المللی بهاری شانگهای چین قطعه «نی‌نوا» اثر حسین علیزاده را انتخاب کرده است.

علی رهبری - مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران - با اعلام این مطلب به خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، گفت: ما اردیبهشت‌ماه به شانگهای سفر خواهیم کرد و رپرتوآر اجرا را نیز تعیین کرده‌ایم. در این کنسرت علاوه بر قطعه «نی‌نوا» اثر حسین علیزاده، «پرنده آتشین» اثر استراوینسکی‌ و سمفونی «فانتاستیک» اثر برلیوز را اجرا خواهیم کرد.

او درباره اجراهای پیش روی ارکستر سمفونیک در تهران نیز توضیح داد: تمرین‌ها از دو روز پیش آغاز شده است و بچه‌ها بیشتر از انتظار من، خوب کار کرده‌اند. به احتمال زیاد، 15 و 16 اردیبهشت‌ماه اجرایی خواهیم داشت و از چایکوفسکی قطعه‌ای را اجرا خواهیم کرد.

رهبری همچنین اظهار کرد: ارکستر سمفونیک تهران پس از آزمون‌هایی که از نوازندگانش گرفت، جوان شده است و نوازندگان ویلن و ویلنسل نیز به ما اضافه شده‌اند. نوازندگان بین 20 تا 30 سال سن دارند و همه‌چیز خوب پیش می‌رود.

او بیان کرد: ما در حال حاضر با حمایت‌های وزیر ارشاد و معاون او، یک قدرت معنوی گرفته‌ایم، زیرا آن‌ها پشت ارکستر را گرم کرده‌اند و این موضوع برای من بسیار لذت‌بخش است.

رهبری در پاسخ به این پرسش که آیا ارکستر سمفونیک در روزهای عادی، اجرایی با لوریس چکناواریان خواهد داشت؟ گفت: آقای چکناواریان مشغول تمرین با ارکستر ملی است و قرار نیست اجرایی با ارکستر سمفونیک تهران داشته باشد.

این هنرمند درباره وضعیت قرارداد نوازندگان نیز بیان کرد: قرار است نوازندگان در چند روز آینده، قراردادهای‌شان را امضا کنند. من تلاش کرده‌ام که نتیجه این کار، یک قرارداد حرفه‌ای باشد.

رهبری در بخش پایانی سخنانش، گفت: برنامه اجرای ارکستر سمفونیک در افتتاحیه فستیوال بروکنر اتریش در سال آینده هنوز پابرجاست. این در حالی است که برنامه افتتاحیه امسال توسط ارکستر کره جنوبی اجرا شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131