سند موسیقی در شورای‌عالی فرهنگی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 927

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

سند موسیقی در شورای‌عالی فرهنگی

سند موسیقی در شورای‌عالی فرهنگی
سند موسیقی در شورای‌عالی فرهنگی

 

دومین جلسه كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید با موضوع سند سینما و بررسی هنرهای سنتی شنبه چهارم اردیبهشت ماه در موزه ملی فرش ایران برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین ایمانی خوشخو رییس كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه بررسی سند سینما و هنرهای سنتی که شنبه چهارم اردیبهشت ماه در موزه ملی فرش ایران برگزار شد با اشاره به اهمیت هنرهای اصیل گفت: هنرهای اصیل ما با رفتن هنرمندان فراموش می شوند و متاسفانه با توجه به اینكه تولیت و مسئولیت اصلی برای حمایت از هنرهای اصیل به روشنی مشخص نیست، آسیب هایی به این حوزه وارد می شود.

 

رییس كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: با توجه به دغدغه هنرمندان و اهمیت مسایل هنرهای اصیل و سنتی كارگروه ویژه ای با حضور نمایندگان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، صاحبنظران و هنرمندان در كمیسیون هنر و معماری تشكیل خواهد شد تا چارچوبی برای سازماندهی هنرهای اصیل و سنتی مشخص شود و همچنین بتواند بسیاری از مسایل این حوزه و حمایت های مورد نیاز هنرمندان را برطرف كند و اموری مانند طرح تكریم و كمک مستمری هنرمندان این عرصه نیز سامان پیدا كند.

 

تلاش برای دانشگاه هنرهای سنتی فرشچیان

 

ایمانی خوشخو افزود: برای حفظ و نگهداری و آموزش این هنرها كمیسیون طرح دانشگاه هنرهای سنتی فرشچیان را با نظر هنرمندان تهیه كرد كه به تصویب رسیده است ولی هنوز مراحل تأسیس آن توسط سازمان میراث فرهنگی شروع نشده است.

 

وی گفت: در هفته های آتی پیگیری هایی صورت می گیرد و در صورتی كه سازمان میراث فرهنگی امكان راه اندازی این دانشگاه را نداشته باشد، هماهنگی با نهادهای دیگر فرهنگی، دانشگاهی برای راه اندازی دانشگاه هنرهای سنتی فرشچیان انجام شود.

 

ایمانی خوشخو در ادامه با اشاره به تهیه سند معماری و موسیقی در كمیسیون هنر و معماری گفت: سند موسیقی برای بررسی و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شده و در آینده نزدیک سند معماری نیز به شورا تحویل داده می شود و امیدواریم شورا امسال بررسی این دو سند را در دستور كار خود قرار دهد.

 

رییس كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت و اهمیت تهیه و تدوین سند سینما گفت: تهیه و تدوین سند سینما نیز در دستور كار كمیسیون قرار گرفته و تلاش می شود با همفكری هنرمندان سینما و نمایندگان سازمان سینمایی كشور سندی تهیه شود كه همه مسایل حوزه سینما مانند سینماگران، سیاستگذاران و نهادهای سینمایی، سرمایه گذاران و سیاست های فرهنگی جمهوری اسلامی را در نظربگیرد و بتواند از ناهماهنگی ها در زمینه سینما پیشگیری كند.

 

ایمانی خوشخو ادامه داد: چند سالی است كه موضوع تدوین سند سینما مطرح است و در چند نهاد برای این منظور جلساتی برگزار شده است. تاكنون تلاش ها و اقداماتی برای تهیه سند سینما در دوره قبلی سازمان سینمایی كشور انجام شده و در این دوره هم مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری جلساتی با سینماگران و مسوولان سینمایی برای تهیه سند سینما داشتند. در كمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی و كمیسیون هنر و معماری نیز برای تدوین سند پیش نویس هایی تهیه شد اما در نهایت در کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد كه كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی مرجع نهایی و اصلی تدوین سند سینما باشد.

 

تدوین پیش نویس سند سینما در آینده ای نزدیک

 

وی اضافه کرد: با توجه به اعتمادی كه مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی كشور به كمیسیون دارند و شناخت مسوولان سینمایی از واقعیت های سینما، كارگروهی با حضور از نمایندگان كمیسیون هنر و معماری، سازمان سینمایی و هنرمندان و صاحبنظران سینما تشكیل می شود تا این كارگروه با استفاده از نظرات مشورتی بیشتر هنرمندان و سینماگران تا چند ماه آینده پیش نویس سند سینما را تدوین كند و برای تهیه این پیش نویس از تجربیات قبلی و علی الخصوص پیشنهاد ارائه شده از سوی سازمان سینمایی و پیش نویس هایی كه تاكنون تهیه شده است نیز استفاده می شود.

 

رمضانعلی حیدری خلیلی معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی كشور و نماینده سازمان برای تدوین سند سینما در این جلسه گفت: در دوره گذشته سازمان سینمایی كارگروهی برای سازماندهی سینما تشكیل شد اما متنی كه تهیه شد تک بعدی بود و كنار گذاشته شد.

 

حیدری خلیلی افزود: جلساتی با سینماگران در مركز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد تا سند جدیدی برای سینما تدوین شود، پیش نویسی هم تهیه شد كه كم نقص است و به همه جنبه های سینما مانند تكالیف و حقوق سینما، فعالیت های صنفی و ... پرداخته شده و قرار بود نشست دیگری برای آن برگزار شود اما در نهایت در كمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد كه به مدیریت كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی كارگروهی با حضور نمایندگان سازمان سینمایی كشور، سینماگران، نمایندگان صدا وسیما و حوزه هنری برای تدوین سند سینما تشكیل شود و مسوولیت تدوین سند به عهده كمیسیون هنر و معماری گذاشته شد.

 

مشکلات معیشتی هنرمندان هنرهای سنتی

 

عبدالمجید شریف زاده مدیر موزه ملی فرش ایران و عضو كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این جلسه گفت: متاسفانه هنرمندان هنرهای سنتی ما در وضعیت مناسبی نیستند و مشخص نیست كدام نهاد یعنی سازمان میراث فرهنگی یا وزارت ارشاد وظیفه حمایت از این هنرها و هنرمندان را دارد و در این شرایط بیشترین آسیب به هنرمندان سنتی وارد شده است. به عنوان مثال كمک مستمری هنرمندان هنرهای سنتی قطع شده است، وزارت ارشاد این هنرمندان را در حوزه میراث می داند و میراث هم می گوید اعتباری برای كمك مستمری ندارد.

 

شریف زاده با تاكید بر ضرورت توجه به هنرهای سنتی افزود: اگر در زمینه هنرهای سنتی نیز سندی تدوین شود می تواند مسایل و ناهماهنگی ها را برطرف كند. دانشگاه هنرهای سنتی نیز كه طرح آن در كمیسیون تدوین شد و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید باید سریع تر اجرایی شود.

 

در این جلسه محمدرضا جعفری جلوه، حسن ریاحی، حمیدرضا نوربخش، غلامرضا اسلامی، محمد علی رجبی، اسماعیل آذر، مجتبی آقایی، رحمت امینی، حسین پارسایی، محمدحسین نیرومند، محمدعلی خبری از اعضای كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند و تعدادی از آنها نظرات خود را درباره موضوع تدوین سند سینما، هنرهای سنتی و مسایل روز هنر بیان كردند.

همچنین اعضای كمیسیون هنر و معماری از نمایشگاه دایمی موزه ملی فرش ایران دیدن كردند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131