بیژن بیژنی: خط و موسیقی مکمل یکدیگرند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 2074

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بیژن بیژنی: خط و موسیقی مکمل یکدیگرند

بیژن بیژنی: خط و موسیقی مکمل یکدیگرند
بیژن بیژنی: خط و موسیقی مکمل یکدیگرند

روز گذشته موزه موسیقی ایران میزبان اساتید، پزشکان و محققان برجسته از جمله اساتیدی از دانشگاه هاروارد که برای شرکت در سمپوزیوم بنیاد عطار حضور داشتند، بود.

خبرگزاری فارس، روز گذشته موزه موسیقی ایران میزبان اساتید، پزشکان ومحققان برجسته از جمله اساتیدی از دانشگاه هاروارد که برای شرکت در سمپوزیوم بنیاد عطار حضور داشتند، بود.

این اساتید ضمن بازدید از موزه موسیقی ایران و آرشیو و کتابخانه تخصصی موزه از نمایشگاه آثار بیژن بیژنی در نگارخانه شهر آوای موزه موسیقی بازدید به عمل آوردند.

در هنگام بازدید یکی از پزشکان بازدید کننده که یکی از اساتید در مورد پیدایش چگونگی خط نستعلیق از استاد بیژن بیژنی پرسیدند و ایشان در مورد تاریخچه خط نستعلیق توضیحاتی کامل ارائه نمودند.

یکی دیگر از پزشکان شرکت کننده در سمپوزیوم عطار اشاره داشتند که سیاه مشق‌ها شبیه به نت موسیقی می‌ماند و به نظر میرسد دارای وزن وآهنگ است.

استاد بیژنی در پاسخ به این سوال گفتند این دو مکمل و یار یک دیگرند و اکثر اثار من الهام گرفته از همین نت هاست. در خاتمه رئیس سابق دانشگاه هاروارد به اتفاق تنی چند از حضار از آقای بیژن بیژنی در خواست نمودند که قطعه نوایی نوایی را برایشان اجرا کنند که اجرای این قطعه بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131