موسیقی نواحی در کنسرواتور چایکوفسکی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1004

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موسیقی نواحی در کنسرواتور چایکوفسکی

موسیقی نواحی در کنسرواتور چایکوفسکی
موسیقی نواحی در کنسرواتور چایکوفسکی

«شادانه‌های ایران» تدوین شد

پژوهشگر و مدرس موسیقی نواحی ضمن تشریح تازه ترین فعالیت های خود، از حضور هنرمندان پیشکسوت موسیقی اقوام ایرانی در کنسرواتوار چاکوفسکی مسکو خبر داد.

پیمان بزرگ‌نیا پژوهشگر و مدرس موسیقی نواحی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تازه ترین فعالیت های موسیقایی خود توضیح داد: هم اکنون درگیر یک کار پژوهشی هستم که بیشتر مربوط به ترانه های اقوام می شود. البته نقطه آغازین این کار پژوهشی از سال ۸۹ با همکاری موسسه فرهنگی هنری «ماهور» آغاز شد اما با توجه به مشکلاتی که به وجود آمد مجبور شدیم چند سالی پروژه را متوقف کنیم که خوشبختانه کارها دوباره آغاز شده و ما به زودی مراحل نهایی این کار پژوهشی را دنبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: این پروژه پژوهشی که با عنوان «شادانه های ایران» در دسترس علاقه مندان موسیقی نواحی قرار می گیرد بیشتر حول محور فعالیت راویان جشن ها و سرورهای مناطق مختلف ایران است که ما بعد از تلاش های چند ساله ای که در این زمینه انجام دادیم موفق شدیم ترانه های جمعی مناطق مختلف ایران را گردآوری کنیم که به زودی در دسترس علاقه مندان موسیقی اقوام ایران قرار می گیرد.

این پژوهشگر موسیقی نواحی ایران همچنین از حضور جمعی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی ایران در کنسرواتور چایکوفسکی مسکو خبر داد و گفت: طبق رایزنی هایی که انجام گرفته به دعوت کنسرواتوار چایکفوسکی مسکو تعدادی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی ایران خرداد یا تیر ماه امسال با رویکردی پژوهشی برنامه هایی را در این مجموعه معتبر موسیقایی برگزار می کنند. در این برنامه ها که بنده به عنوان سرپرست در آن حضور خواهم داشت، هنرمندان شرکت کننده موسیقی هایی از ایل قشقایی، مازندران، گیلان، شمال خراسان و کردستان را برای حاضران در برنامه اجرا می کنند.

بزرگ نیا در پایان درباره فعالیت های دیگر خود توضیح داد: با توجه به برگزاری جشنواره موسیقی جوان که بخش موسیقی نواحی آن بر عهده استاد محمدرضا درویشی است افتخار این را دارم که در بخش هماهنگی هنرمندان شهرستان ها همکاری هایی با دبیرخانه جشنواره داشته باشم که در این فضا گروه های مختلف در بخش های سنتی کارهای خود را در جشنواره اجرا می کنند و فکر می کنم با توجه به رویکردی که در جشنواره امسال وجود دارد شاهد اتفاقات متفاوتی در این عرصه خواهیم بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131