پیام دبیر جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 679

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیام دبیر جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد

پیام دبیر جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
پیام دبیر جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد

دبیر نهمین جشنواره موسیقی نواحی و مناطق ایران به‌مناسبت آغاز این رویداد موسیقایی، پیامی را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، در پیام ایرج نعیمایی - دبیر نهمین جشنواره موسیقی نواحی - آمده است:

این سخن، سخن نامکرر و البته پذیرفته‌شده‌ای است که فرهنگ و هنر هر ملت، جلوه‌گاه تفکر و ذوق، آیینه‌ی داشته‌ها و همچنین امیدواری به رهیافت خواسته‌های اوست و هم از این‌ رو، برای شناخت هر تمدنی، باید بنیان‌های فرهنگی و هنری‌اش را به جست‌وجو پرداخت.

از این منظر، یکی از حقایق غیرقابل انکار و هدایت‌گر، در آشنایی با زیست اجتماعی و تفکری ایران اسلامی و ساکنان اقلیم معنوی گسترده‌اش، "موسیقی محلی" این سرزمین است که همپای ادبیات عامیانه‌ی سرشار از عمق و صمیمیتش، در جاری حضور زلال خود، همواره حافظ هویت دیرپای ملی و پیشینه‌ی پیوند خورده با فرازهای تعالی بخش آیینی است که نویددهنده‌ی رحمت و عطوفت و امید و معنویت است.

آیینی که رستگاری آدمی را از نگاه به هنری منزه و با هویتی که از موفقیت‌ها و شکست‌ها، رنج‌ها و شادی‌ها، امیدواری‌ها و ناکامی‌ها و نهایتا ارزش‌ها و آرمان‌ها و باورهای یک قوم، روایت‌ها دارد؛ بی‌نیاز نمی‌بیند.

روایت از اقوامی که اهالی ساکن‌اش، به ترنم می‌نشینند و کوچندگان خستگی‌ناپذیرش، به تغنی می‌ایستند و این‌ها همه، منشوری آفتابی و میراثی مزین است که با کمی دل سپردن به نغمه‌های دلنشینش، می‌توان بسیاری از مؤلفه‌های عمیق انسانی و دغدغه‌های صمیمی و نزدیک آدمی را از میان پرده‌های ساز و ترنم آوازشان شنید و دید و فهمید. اما با کمی تأمل در رنگین کمان اقوام متنوع ایرانی و وسعت نغمه‌گانی و کرشمه‌های مضمونی و الحانی موسیقی‌شان، دو نکته فراچشم هر بیننده‌ی مشفق و منصفی می‌آید:

نخست آن‌که این تنوع و دیرینه‌گی، سفیر توانمندی برای رساندن پیام زیباشناسی، نوع دوستی، اندیشه‌ورزی و گرایش به کمال و معنویت مستور در موسیقی اقوام پیشینه‌دار ایرانی، به همگان است و نکته‌ی دیگر، احساس لزوم و وجوب بیش از پیش بازشناسی، پاسداشت و معرفی ابعاد و ظرفیت‌های بکر و وسیع این نوع موسیقی برای مخاطبان امروز ایران عزیز و همچنین تلاش برای مهیا نمودن شایسته‌تر بسترهای حضورش در صحنه‌های معتبر جهانی است، آنچنان که بایسته‌ی شأن قدمت و وزانت و زیبایی این گنج رج‌خورده از رنج و اصالت و فضیلت و مهر است.

رجاء واثق اینجانب آن است که نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به میزبانی کرمان کهن و سرفراز، گامی مؤثر و به‌یادماندنی در راستای ترغیب و تحقق این چشم‌اندازها باشد و صحن این رویداد ملی، از حضور پیشکسوتان وزین و نوجویان متین این مسیر مغتنم، پرفروغ و امیدبخش بماند، ان‌شاءالله.

نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از 17 تا 21 اردیبهشت‌ماه در شهر کرمان برگزار می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131