درخشش دو هنرمند ایرانی در فستیوال رنسانس

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1217

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

درخشش دو هنرمند ایرانی در فستیوال رنسانس

درخشش دو هنرمند ایرانی در فستیوال رنسانس
درخشش دو هنرمند ایرانی در فستیوال رنسانس

ژابیز و گلریز زربخش در هشتمین فستیوال بین‌المللی رنسانس موفق به کسب مقام اول شدند.

گلریز زربخش در این‌باره به خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، توضیح داد: هشتمین فستیوال بین‌المللی «رنسانس» همزمان با بیست‌وپنجمین سالگرد استقلال جمهوری ارمنستان با شعار «هنر علیه جنگ و ترور» از 10 تا 21 آوریل 2016 برگزار شد. این فستیوال زیر نظر بانوی اول ارمنستان، ریتا سرکسیان (مدیر کنسرواتوار دولتی کمیتاس ایروان)، وزارت فرهنگ جمهوری ارمنستان و پروفسور کارینه آودالیان برگزار شد. هر سال هم هزاران شرکت‌کننده و ده‌ها عضو ژوری از کشورها و قاره‌های گوناگون در این فستیوال شرکت می‌کنند.

او ادامه داد: امسال بیش از 1100 شرکت‌کننده از کشورهایی مانند آمریکا، چین، ژاپن، روسیه، فرانسه، اتریش، اسپانیا، استونی، اوکراین، گرجستان، مالدوا، ایران، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در 14 بخش و 5 گروه سنی به رقابت پرداختند که من و خواهرم (ژابیز) در آخرین گروه سنی بخش سازهای زهی موفق به کسب مقام اول شدیم.

این ویلن‌نواز همچنین اظهار کرد: بین اعضای هیئت داوران، استادان و نوازندگان برجسته‌ای مانند آمادیک دورگاریان (عضو سابق آنسامبل ویرتوزهای مسکو و پروفسور کنسرواتوار اویدو اسپانیا)، هراچیا هاراتونیان (پروفسور کنسرواتوار ناسیونال پاریس)، سورن هاخنازاریان (پروفسور کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو و عضو سابق کوارتت کمیتاس)، باگرات واردانیان (پروفسور کنسرواتوار دولتی کمیتاس ایروان)، کریستین بلاهاوس (ویلنیست و آلتیست اتریشی) و لون چیلینگریان (پروفسور آکادمی سلطنتی لندن) حضور داشتند که اجرای ما بازخورد مثبتی در گیومری و ایروان داشت.

گلریز و ژابیز زربخش اکنون اجرای پروژه دوئت‌های ویلن و ویلنسل را با همکاری آهنگسازان برجسته ایرانی از سراسر دنیا در دست انجام دارند. بیشتر آثار برای آنسامبل نیواک نوشته می‌شوند و گلریز و ژابیز زربخش افتخار نخستین اجرای این آثار را در سال جاری خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، خواهران زربخش سال‌هاست در کنار یکدیگر به اجرای دوئت، تریو و کوارتت می‌پردازند و در سال 1394 آلبومی با عنوان «آنسامبل نیواک» از این دو نوازنده منتشر شد. گلریز زربخش (نوازنده‌ی ویلن) چندبار در جشنواره‌ی موسیقی جوان، فجر و ... مقام نخست را کسب کرده است. ژابیز زربخش نیز (نوازنده‌ی ویلنسل) دارای دیپلم افتخار و رتبه‌ی نخست جشنواره موسیقی جوان و جشنواره‌ی موسیقی فجر است.

گلریز و ژابیز زربخش هر دو تحصیلکرده‌ی کنسرواتوار دولتی کمیتاس ایروان هستند که پس از سال‌ها تصمیم گرفتند به‌صورت جداگانه در هشتمین فستیوال بین‌المللی رنسانس در شهر گیومری ارمنستان شرکت کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131