علت لغو کنسرت‌های نیشابور

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1062

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

علت لغو کنسرت‌های نیشابور

علت لغو کنسرت‌های نیشابور
علت لغو کنسرت‌های نیشابور

لغو کنسرت‌های کیهان کلهر و خانواده‌ی ناظری در نیشابور، این پرسش را در ذهن ایجاد می‌کند که چرا برخی مسؤولان با اجرای موسیقی اصیل ایرانی حتی به‌صورت بی‌کلام مخالف هستند و از اجرای آن جلوگیری می‌کنند؟

به گزارش خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، کیهان کلهر اردیبهشت‌ماه امسال پس از سال‌ها به ایران آمد تا مردم ایران را مهمان نوای کمانچه‌ی اصیل ایرانی کند و برای مخاطبان موسیقی بی‌کلام اجرا کند؛ اما درست لحظه‌ای که می‌خواست کارت پروازش را در فرودگاه بگیرد و عازم نیشابور شود، خبر رسید که به دستور دادستانی، اجازه‌ی برگزاری کنسرت در این شهر را ندارد؛ آن هم در شرایطی که مجوزهای لازم را برای اجرای کنسرت گرفته بود.

کلهر از اجرا در نیشابور منصرف شد و تور کنسرت‌هایش را در دیگر شهرهای ایران پی گرفت.

حافظ ناظری هم مدت‌هاست که تور کنسرت «ناگفته» را با همراهی پدرش، شهرام ناظری آغاز کرده، اما او هم از اجرا در نیشابور بازماند و با وجود گرفتن مجوزهای لازم از وزارت ارشاد، اجازه‌ی برپایی کنسرت در این شهر را پیدا نکرد.

محتوای کنسرت‌های خانواده‌ی ناظری در این تور، معرفی آواز سنتی ایرانی به شیوه‌ی کهن آن است که این روزها کم‌فروغ شده و به‌دست فراموشی سپرده شده است.

اما دلیل اصلی لغو این کنسرت‌ها که حتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به این اقدام معترض شده است، چیست؟

علت لغو این کنسرت‌ها در نیشابور به برخی برگزارکنندگان این‌گونه اعلام شده که با توجه به سوابق برگزاری کنسرت‌ها، اکثر قریب به اتفاق آن‌ها همراه با کشف حجاب، رقاصی و ارتباط نامشروع بعضی شرکت‌کنندگان همراه بوده است که موجب نارضایتی اکثر مردم نیشابور شده که حزب‌الهی و از خانواده‌ی شهدا هستند و از طرفی با توجه به غیرضروری بودن برگزاری چنین مجالسی برای شرکت‌کنندگان که اکثر آن‌ها از شهرهای اطراف و مرکز کشور هستند و موجب اخلال در نظم عمومی شهرستان می‌شوند و همچنین برای جلوگیری از جرم و معصیت، ترجیح به لغو این کنسرت‌هاست.

این در حالی است که ماجرای لغو کنسرت‌ها فقط به همین چند روز اخیر مربوط نیست؛ وقتی سال گذشته لغو کنسرت‌ها افزایش یافت و وزیر ارشاد و دیگرانی در این‌باره از قوه‌ی قضاییه انتقاد کردند، رییس آن قوه در یک سخنرانی اظهار کرد: «من شنیدم در یک مجلسی یک روحانی گفته است که لغو کنسرت‌ها خلاف حقوق مردم است. حقوق مردم چند طرف دارد و یک طرف آن، این است که خلاف موازین شرعی نباشد. اولا این داستانی که در برخی روزنامه‌ها در مورد لغو کنسرت‌ها ایجاد شد یک کار تبلیغاتی بود. برحسب گزارشی که در شورای امنیت کشور دادند، توضیح داده شد از میان بیش از 300 کنسرت که در کشور مجوز اجرا داشتند، 9 کنسرت لغو شده است. آیا این مقدار، سروصدای رسانه‌ای و نامه‌پراکنی علیه قوه قضاییه را لازم داشت؟»

آیت‌الله آملی لاریجانی همچنین گفت: «این‌که اجازه دهند کنسرتی زمینه شود برای این‌که رقص مشترک جوان‌ها پیش بیاید را قبول می‌کنید؟ این کار حرام نیست؟»

او افزود: «نکته‌ی مهم‌تر این است که فکر نادرستی در ذهن برخی مسؤولان اجرایی کشور وجود دارد که می‌گویند ما مجوز داده‌ایم و دیگر کسی حق ندارد، لغو کند. این حرف اشتباهی است. دستگاه قضایی برحسب وظیفه‌ی خودش در بخش ممنوعیت با مظاهر حرام برخورد خواهد کرد. اگر اعلام شود در مجلسی قرار است، یک بمب منفجر شود، آیا دادستان یا مراجع امنیتی نباید ورود پیدا کنند؟ گفته‌اند لغو طبق موازین قانونی باشد که این، حرفی منطقی است و ما نیز به شما توصیه می‌کنیم مجوزهای‌تان براساس موازین باشد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131