سخنگوی ارشاد: لغو کنسرت مشاهیر برای نظام خوشایند نیست

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 928

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

سخنگوی ارشاد: لغو کنسرت مشاهیر برای نظام خوشایند نیست/ هزینه برای نظام به‌وجود نیاوریم

سخنگوی ارشاد: لغو کنسرت مشاهیر برای نظام خوشایند نیست
سخنگوی ارشاد: لغو کنسرت مشاهیر برای نظام خوشایند نیست

 

نوش آبادی گفت: لغو کنسرت اشخاصی مثل کیهان کلهر و شهرام ناظری به هیچ وجه نه برای ارشاد و نه مسئولان ارشد دولتی و کشوری خوشایند نیست/ نیازی نیست با لغو کنسرت در یک شهرستان که تعداد مشخصی مخاطب دارد؛ هزینه سنگین برای دولت و نظام بوجود آوریم/ وقتی مشکلات اساسی در سطح بین‌المللی را با مذاکره حل می‌کنیم جای تعجب است در داخل مذاکره مسائل را حل نمی‌کند. به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین نوش‌آبادی (سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در دومین نشست خبری خود در سال 95؛ در واکنش به لغو متوالی چندین کنسرت در برخی شهرها اظهار داشت: اتفاقاتی مثل لغو کنسرت آنهم کنسرت اشخاصی مثل کیهان کلهر و شهرام ناظری که وزنه موسیقی فاخر کشور هستند به هیچ وجه نه برای وزارت ارشاد و نه برای مسئولان ارشد دولتی و کشوری خوشایند نیست. وزارت ارشاد طبیعتا مدافع مجوزهای صادره خود هست و این یک اصل است که مجوز اجرای برنامه‌های هنری از سوی وزارت ارشاد صادر می‌شود. این مجوزها هم برای اجرا صادر می‌شود نه برای لغو شدن. اگر قرار است مجوزها لغو شود؛ صادر نشدن آنها بهتر است. باید ساختار تصمیم‌گیری مشخصی وجود داشته باشد تا با تعامل با سایر نهادهای درگیر این مسئله یکبار و برای همیشه حل شود.

 

نوش‌آبادی اضافه کرد: باید به قانون احترام بگذارید نه اینکه با برداشت و سلیقه شخصی برنامه‌های هنری را کنسل کنیم. وقتی بعد از دریافت مجوز از سوی ارشاد شورای تامین استان و فرمانداری شهر و تمام نهادهای امنیتی و انتظامی آمادگی خود را برای برگزاری برنامه اعلام می‌کنند؛ لغو شدن اجرا در آخرین ساعات بسیار سوال‌برانگیز و ناخوشایند است. نباید هنرمندان را قربانی جدل‌های سیاسی و جناحی کنیم. همچنین به نظر ما نیازی نیست تا با لغو کنسرت در یک شهرستان که طبعا تنها تعداد مشخصی مخاطب دارد؛ هزینه سنگین برای دولت و نظام بوجود آوریم. این مسئله اصلا به صلاح کشور نیست. ما با در نظر گرفتن اصل مدارا نظرات دیگران را می‌پذیریم اما اینکه وسعت دخالت‌ها مدام بیشتر و بیشتر شود و بدون در نظر گرفتن قانون فضای بدبینی و اضطراب در سطح جامعه پخش کند؛ درست نیست.

 

سخنگوی وزارت ارشاد سپس با بیان اینکه وقتی مشکلات اساسی در سطح بین‌المللی را با مذاکره حل می‌کنیم جای تعجب است در داخل کشور مذاکره مسائل را حل نمی‌کند؛ گفت: البته نهادها نیز با استناد به وظایف قانونی خود اقداماتی انجام می‌دهند و بسیاری از مسائل پیش آمده ناشی از نگاه سیاسی و بی‌توجهی به مجوزهاست. البته گاهی اوقات ناهماهنگی‌ها نیز مشکلاتی بوجود می‌آورد. وزیر شخصا با بالاترین مقامات قضایی مکاتباتی انجام داده و همچنین با بهبود تعامل با نیروی انتظامی درصدد هستیم که این مسئله به حداقل برسد.

 

او درباره سرانجام شیوه‌نامه اجرایی کنسرت‌ها گفت: شیوه‌نامه اجرایی کنسرت‌ها اشکالات فراوانی داشت و تقریبا یکطرفه تنظیم شده بود. باتوجه به نظر وزارت ارشاد؛ کارشناسی بیشتری صورت گرفت و جمع‌بندی نهایی با جلسات متعدد که با نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی برگزار شد؛ صورت می‌گیرد تا شرایط بهتری برای کاهش مداخله فراقانونی در برگزاری کنسرت‌ها بوجود آید. البته تا الان هم نیروی انتظامی در حوزه اجرا هماهنگی‌های خوبی با ما داشته که برای بهتر شدن آن تلاش می‌کنیم همچنین باید شاخص‌ها در تعریف کنسرت و موسیقی فاخر مشخص شود که همه به آن پایبند باشند.

 

نوش‌آبادی سپس با اشاره به دستگیری چند نفر از فعالان حوزه مد از سوی مراجع انتظامی و قضایی گفت: نفس فعالیت در عرصه مد به خودی خود در کشور ممنوعیتی ندارد اما این عرصه باید ساماندهی شود تا ملاحظات عرفی و اخلاقی جامعه رعایت شود. در واقع همان سبک و سیاق مدلینگ غربی نمی‌تواند در جامعه ما نیز برقرار شود متاسفانه در برخی از فرم‌های فعالیت که این مدل‌ها انجام می‌دادند هنجارهای اجتماعی شکسته شده و بسیاری از قوانین عرفی ما زیر پا گذاشته می‌شد. این مسئله باید ساماندهی شود تا موسسات مشغول با ضوابط مشخص در عرصه مد فعالیت کنند. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131