گنجینه «آواها و نواهای رضوی» در نواحی مختلف کشور ثبت می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1063

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گنجینه «آواها و نواهای رضوی» در نواحی مختلف کشور ثبت می‌شود

گنجینه «آواها و نواهای رضوی» در نواحی مختلف کشور ثبت می‌شود
گنجینه «آواها و نواهای رضوی» در نواحی مختلف کشور ثبت می‌شود

برگزاری جشنواره در دهه کرامت

دبیر اولین جشنواره آواها و نواهای رضوی از ثبت گنجینه ارزشمند آواها و نواهایی که در نواحی مختلف کشور در حوزه رضوی وجود دارد و حفظ این میراث در قالب جشنواره آواهای رضوی خبر داد.

محمد حسین اسماعیلی در ارتباط با برگزاری اولین دوره از جشنواره آواها و نواهای رضوی در قالب جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا علیه‌السلام به خبرنگار موسیقی فارس،‌ گفت: امسال برای نخستین بار در جشنواره فرهنگی، هنری امام رضا جشنواره‌ای با عنوان«جشنواره سراسری آواها و نواهای رضوی» به میزبانی استان تهران برگزار می‌شود. پس از این‌که میزبانی به تهران واگذار شد؛ فعالیت‌های دبیرخانه جشنواره نیز آغاز و اتاق فکر این جشنواره تشکیل شد. اتاق فکر این جشنواره متشکل از اساتید برجسته‌ی موسیقی کشور از جمله «ایرج نعیمایی»، «کیوان پهلوان»، «احمد صدری» و « محمدرضا آزاده‌فر» است. هم‌نین در هیأت انتخاب آثار که قرار است بهترین آثار را انتخاب کنند، علاوه بر اعضای اتاق فکر جشنواره، هنرمند ارزشمند کشور«حسام الدین سراج» نیز در گروه انتخاب آثار حضور دارد.

وی درباره اهداف جشنواره افزود: در این جشنواره سه هدف را پیگیری می کنیم؛ نخست در حوزه مرتبط با موضوع جشنواره؛ آواها و نواهای بسیاری در نقاط مختلف کشور وجود دارد که برآمده از عشق و ارادت مردم به امام رضا علیه‌السلام است. یکی از اهداف ما شناسایی و ساماندهی این آواها و نواهاست. در حقیقت می‌توان گفت؛ بازتولید این آثار به ویژه در زمینه موسیقی محلی و موسیقی اقوام هدف جشنواره است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی تولید آثار موسیقایی است که به یقین بسیاری از هنرمندان فعال خانواده موسیقی کشور می‌توانند با استفاده از اشعاری که در مدح و ستایش امام رضا علیه‌السلام است و به این امام مهربان تقدیم شده؛ در زمینه تولید آثاری برای این امام بزرگوار اقدام کنند.

او ادامه داد: نکته بعدی مرور آثار گذشته است. در حقیقت آثاری که به توسط هنرمندان تا امروز تولید شده است. این آثار مورد بررسی و ارزیابی و آثار شاخص‌تر این حوزه تجلیل می‌شود. در زمان برگزاری جشنواره هم هدف ما برگزاری یک جشنواره مردمی‌ست. در حقیقت می‌خواهیم این جشنواره صرفاً یک جشنواره در محدوده یک سالن اجرای موسیقی نباشد. تلاش ما این است که اجراهای متعددی در شهرستان‌های تابعه استان تهران داشته باشیم. در حقیقت در صددیم تا جشنواره را در شهرستان‌ها برگزار و در تهران مراسم اختتامیه را برپا کنیم.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: قصد داریم تا مردم با این جشنواره ارتباط برقرار کنند و آثار را از نزدیک ببینند. امیدواریم جشنواره آواها و نواهای رضوی به یک جریان فرهنگی و هنری تأثیرگذار درحوزه رضوی تبدیل شود و با توجه به این که امسال اولین دوره این جشنواره برگزار می‌شود؛ امیدواریم بتواند سنگ بنای محکمی برای امتداد مسیر ما باشد و در سال‌های آینده این جشنواره با قدرت هرچه بیشتر برگزار شود.

اولین جشنواره آواها و نواهای رضوی در قالب چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا علیه‌السلام در دهه کرامت در تهران برگزار می‌شود علاقمندان جهت کسب اطلاعات به سایت Tehran.farhang.gov.ir مراجعه نمایند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131