گنجینه «آواها و نواهای رضوی» در نواحی مختلف کشور ثبت می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 983

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گنجینه «آواها و نواهای رضوی» در نواحی مختلف کشور ثبت می‌شود

گنجینه «آواها و نواهای رضوی» در نواحی مختلف کشور ثبت می‌شود
گنجینه «آواها و نواهای رضوی» در نواحی مختلف کشور ثبت می‌شود

برگزاری جشنواره در دهه کرامت

دبیر اولین جشنواره آواها و نواهای رضوی از ثبت گنجینه ارزشمند آواها و نواهایی که در نواحی مختلف کشور در حوزه رضوی وجود دارد و حفظ این میراث در قالب جشنواره آواهای رضوی خبر داد.

محمد حسین اسماعیلی در ارتباط با برگزاری اولین دوره از جشنواره آواها و نواهای رضوی در قالب جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا علیه‌السلام به خبرنگار موسیقی فارس،‌ گفت: امسال برای نخستین بار در جشنواره فرهنگی، هنری امام رضا جشنواره‌ای با عنوان«جشنواره سراسری آواها و نواهای رضوی» به میزبانی استان تهران برگزار می‌شود. پس از این‌که میزبانی به تهران واگذار شد؛ فعالیت‌های دبیرخانه جشنواره نیز آغاز و اتاق فکر این جشنواره تشکیل شد. اتاق فکر این جشنواره متشکل از اساتید برجسته‌ی موسیقی کشور از جمله «ایرج نعیمایی»، «کیوان پهلوان»، «احمد صدری» و « محمدرضا آزاده‌فر» است. هم‌نین در هیأت انتخاب آثار که قرار است بهترین آثار را انتخاب کنند، علاوه بر اعضای اتاق فکر جشنواره، هنرمند ارزشمند کشور«حسام الدین سراج» نیز در گروه انتخاب آثار حضور دارد.

وی درباره اهداف جشنواره افزود: در این جشنواره سه هدف را پیگیری می کنیم؛ نخست در حوزه مرتبط با موضوع جشنواره؛ آواها و نواهای بسیاری در نقاط مختلف کشور وجود دارد که برآمده از عشق و ارادت مردم به امام رضا علیه‌السلام است. یکی از اهداف ما شناسایی و ساماندهی این آواها و نواهاست. در حقیقت می‌توان گفت؛ بازتولید این آثار به ویژه در زمینه موسیقی محلی و موسیقی اقوام هدف جشنواره است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی تولید آثار موسیقایی است که به یقین بسیاری از هنرمندان فعال خانواده موسیقی کشور می‌توانند با استفاده از اشعاری که در مدح و ستایش امام رضا علیه‌السلام است و به این امام مهربان تقدیم شده؛ در زمینه تولید آثاری برای این امام بزرگوار اقدام کنند.

او ادامه داد: نکته بعدی مرور آثار گذشته است. در حقیقت آثاری که به توسط هنرمندان تا امروز تولید شده است. این آثار مورد بررسی و ارزیابی و آثار شاخص‌تر این حوزه تجلیل می‌شود. در زمان برگزاری جشنواره هم هدف ما برگزاری یک جشنواره مردمی‌ست. در حقیقت می‌خواهیم این جشنواره صرفاً یک جشنواره در محدوده یک سالن اجرای موسیقی نباشد. تلاش ما این است که اجراهای متعددی در شهرستان‌های تابعه استان تهران داشته باشیم. در حقیقت در صددیم تا جشنواره را در شهرستان‌ها برگزار و در تهران مراسم اختتامیه را برپا کنیم.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: قصد داریم تا مردم با این جشنواره ارتباط برقرار کنند و آثار را از نزدیک ببینند. امیدواریم جشنواره آواها و نواهای رضوی به یک جریان فرهنگی و هنری تأثیرگذار درحوزه رضوی تبدیل شود و با توجه به این که امسال اولین دوره این جشنواره برگزار می‌شود؛ امیدواریم بتواند سنگ بنای محکمی برای امتداد مسیر ما باشد و در سال‌های آینده این جشنواره با قدرت هرچه بیشتر برگزار شود.

اولین جشنواره آواها و نواهای رضوی در قالب چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا علیه‌السلام در دهه کرامت در تهران برگزار می‌شود علاقمندان جهت کسب اطلاعات به سایت Tehran.farhang.gov.ir مراجعه نمایند.