هنر ساخت ویولن از نگاه ایتالیایی‌ها

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1196

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هنر ساخت ویولن از نگاه ایتالیایی‌ها

هنر ساخت ویولن از نگاه ایتالیایی‌ها
هنر ساخت ویولن از نگاه ایتالیایی‌ها

بیشتر سفارش‌ها از آسیا است

مدرسه ویولن‌سازی میلان یکی از مراکز آموزشی پرطرفدار است که البته پذیرش در آن سخت است و همچنین شهر کرمونا در شمال ایتالیا نیز از مراکز معتبر ساخت ویولن است که سفارش‌دهندگانی از آسیا دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، مارکو برونلی پس از ۱۰ سال سابقه کار در مهندسی به ساخت ویولن روی آورد. او پس از آموزش سخت در کارگاه استادان کار، چند سال پیش کارگاه و فروشگاه خود را باز کرد. مارکو هر سال ۱۰ ویولن می سازد و برای ساختن هر ساز بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساعت وقت صرف می کند. تمام مراحل دست ساز و نتیجه آن هنری منحصر بفرد است.

مارکو برونلی می گوید: تراشیدن حلزونی ویولن حتی امروز هم یکی از مهمترین بخش های این ساز است. برای اینکه نشان هنرمند سازنده ویولن را در خود دارد. نحوه ساختن سر، قسمت های دیگر همه نتیجه مهارت فردی و استادی سازنده ویولن است.

ویولن سازی تاریخچه ای طولانی در ایتالیا دارد. شهر کرمونا در شمال کشور مرکز این حرفه و میلان یکی از شهرهای مهم آن است. مارکو اهل شهر پاویا می گوید ۸۰ درصد سفارش او از کشورهایی آسیایی است و می افزاید: هنر ساختن سازهای زهی ایتالیایی در وضعیت خوبی است برای اینکه ایتالیایی ها هنوز هم در دنیا به عنوان مردمی هنرمند شناخته می شوند که از مهارت و سلیقه ساختن اشیا زیبا برخوردارند.

برخلاف بسیاری از حرفه های کهن، جوانان بسیاری مشتاق هنرآموزی در مدرسه ویولن سازی میلان هستند. در این دوره چهار ساله دانشجویان کاربرد ابزار را فرا می گیرند و سپس شروع به ساختن ساز مخصوص خود می کنند. پائولا، استاد ساخت سازهای زهی یادآور می شود: کار من کنترل قسمت های فنی ساز است تا به درستی و دقت ساخته شوند و صدای آن دلنشین باشد، ولی همه چیز نسبی است حلزونی، طراحی کلی، پنجه و همه قسمت ها به طور جداگانه صدای مخصوص خود را تولید می کنند.

پذیرش در این مدرسه هم همچون گذشتن از هفت خان است زیرا هر سال تنها ۱۵ هنرجو پذیرفته می شوند. کسب مهارت و تجربه لازم برای استادی در ساختن ویلون کار ساده ای نیست. در ایتالیا این هنرمندان اغلب انفرادی کار می کنند و انتقال تجربه به نسل جوانان مشکل می شود. مسئولان این مدرسه می گویند تنها نیمی از فارغ التحصیلان توانسته اند کار پیدا کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131