ارکسترهای دولتی دوباره با کره‌ای‌ها همکاری می‌کنند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 701

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارکسترهای دولتی دوباره با کره‌ای‌ها همکاری می‌کنند

ارکسترهای دولتی دوباره با کره‌ای‌ها همکاری می‌کنند
ارکسترهای دولتی دوباره با کره‌ای‌ها همکاری می‌کنند

مدیرعامل بنیاد رودکی با تشریح جزییات دیدار خود با سفیر کشور کره جنوبی در ایران از برپایی چند کنسرت بزرگ و برنامه های هنری دیگر بین دو کشور در سال روابط فرهنگی ایران و کره جنوبی خبر داد.

بهرام جمالی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دیدار روز سه شنبه ۲۵ خردادماه با کیم سونگ هو سفیر کره جنوبی که در سالن تشریفات مجموعه تالار وحدت انجام گرفت، توضیح داد: پیرو پروژه ای که چندی پیش همزمان با سفر رییس جمهوری کره جنوبی به ایران، در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار شد و ارکستر موسیقی ملی کشورمان به رهبری استاد فرهاد فخرالدینی برنامه مشترکی را با نوازندگان سازهای سنتی کشور کره جنوبی برگزار کردند. ایشان به فضای موجود علاقه مند و با توجه به اینکه سال آینده از سوی روسای جمهور دو کشور سال روابط فرهنگی ایران و کره جنوبی اعلام شده، سفیر کره جنوبی پروژه ای را مطرح کرد که هم برای امسال و هم برای سال ۲۰۱۷ ویژه برنامه های مشترک هنری را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: پروژه پیشنهادی بحث اجرای رپرتوار موسیقی کره و آثار هنرمندان کره ای است که ارکسترسمفونیک تهران یا ارکستر موسیقی ملی با آنها همکاری خواهند داشت که در صورت برنامه ریزی ها و فراهم شدن امکانات این پروژه آبان ماه امسال با حضور کیم سونگ هو سفیر کره جنوبی و تعدادی از آهنگسازان کره ای اجرا می شود. خوشبختانه رییس جمهور محترم کره جنوبی در سفر اخیر خود به کشورمان فضای ایران را مناسب فعالیت های فرهنگی دیدند و به نوعی هم پیش بینی نمی کردند که بتوانند این گونه وارد توسعه روابط فرهنگ شوند اما با توجه به دستاوردهای خوبی که در این سفر انجام گرفت وی دستور داد تا در سال آینده برنامه  مفصلی از روابط فرهنکی دو کشور در حوزه های مختلف داشته باشیم.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی تصریح کرد: به نظر من این فرصت فرصت بسیار خوبی است که بتوانیم به شکل دو طرفه کار را جلو ببریم. بنده در جلسه پیشنهاد کردم که در بحث معرفی موسیقی سنتی ایران نیز بتوانیم در یکی از مراکز علمی کره جنوبی برنامه ای را داشته باشیم که این برنامه شامل بخش های نمایشگاهی، ورک شاپ و اجرای کنسرت موسیقی سنتی با رویکرد پژوهشی و علمی است که می تواند معرف بسیار ارزشمندی برای موسیقی اصیل ایرانی باشد.

جمالی بیان کرد: دیداری که انجام شد حول محور برنامه های کلی بود و  چون برنامه ریزی های سفارت به شکل سالانه طراحی شده دوستان از قبل پیش بینی نمی کردند که بخواهند حجم قابل توجهی از برنامه را در ایران داشته باشند اما همانطور که گفتم در حال حاضر با توجه به سفر رییس جمهور کره به ایران برای سال ۲۰۱۷ برنامه ریزی از سوی سفارت در حال انجام است که بتوانند بودحه بیشتری را بگیرند و برنامه های متعددی را در حوزه های مختلف هنری برگزار کنند.

وی درباره برنامه های دیگر بنیاد فرهنگی هنری رودکی درحوزه برگزاری روزهای ایران و کشورهای خارجی بیان کرد: نهادینه کردن روابط فرهنگی بین ایران و کشورهای دیگر باید یک نقطه گذاری های مشخصی داشته باشد. ایده نام گذاری یک روز به نام جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همکار که حتما در آن روز یک اتفاق خاص بیفتد و می تواند حضور هنرمندان برجسته را هم به همراه آورد موضوع مهمی است که همدیگر را موظف می کنیم که حتما کاری را انجام دهیم تا در این روز بتوانیم حداقل یک روز در سال کار مشترکی را انجام دهیم. همین مساله نیز نشان گر پیوند مداومی است که به ما این نکته را القا می کند که در سال آینده نیز می توانیم چنین کاری را انجام دهیم.

جمالی توضیح داد: مقرر شدن در تاریخ مشخص و عقد تفاهم نامه به عملیاتی شدن ماجرا حتما کمک می کند، امور بین الملل بنیاد فرهنگی هنری رودکی هم از چند ماه پیش وارد مذاکراتی با تعدادی از کشورها شد که تقریبا تمامی کشورهایی که با آنها وارد گفتگو شدیم ایده ما را پذیرفتند و در پی آن مشغول طراحی برای این روز ویژه هستند. به عنوان نمونه کشور ایتالیا روز جهانی صلح را برای برنامه ویژه مشترک خود پیشنهاد داده که ما پروژه ای را با مرکز فرهنگی «اسکالا» خواهیم داشت.  

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131