نوازندگان خیابانی بیمه می‌شوند؟

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 886

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نوازندگان خیابانی بیمه می‌شوند؟

نوازندگان خیابانی بیمه می‌شوند؟
نوازندگان خیابانی بیمه می‌شوند؟

بیشتر ما با نوازندگان خیابانی مواجه شده‌ایم؛ نوازندگانی که خیلی از آن‌ها حتی تحصیل‌کرده‌ی رشته‌ی موسیقی هستند، اما به دلایل مختلف، نوازندگی در خیابان را انتخاب کرده‌اند. حالا یکی از خوانندگان موسیقی ایرانی به‌صورت داوطلبانه قصد دارد، پیگیر بحث بیمه‌ی این نوازندگان شود.

فاضل جمشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، با بیان خاطره‌ای اظهار کرد: زمانی که من به‌عنوان مشاور اجرایی و آقای کامبیز روشن‌روان با سمت مدیرعامل در خانه موسیقی حضور داشتیم، بحث نوازندگان خیابانی یکی از دغدغه‌های‌مان بود و دوست داشتیم، برای این هنرمندان کاری انجام دهیم.

او ادامه داد: یک روز در خیابان با آقای روشن‌روان قدم می‌زدیم و به دو نوازنده که یکی از آن‌ها آکاردئون و دیگری ویلن می‌نواخت، برخورد کردیم. آقای روشن‌روان همان لحظه گفت که باید برای این نوازندگان خیابانی کاری انجام دهیم. این‌ها هم هنرمند هستند و حل مشکل آن‌ها برای من آرزو شده است.

این خواننده‌ی موسیقی ایرانی بیان کرد:‌ من پیرو همان صحبتی که با آقای روشن‌روان داشتیم، شخصا با مسوولان عالی‌رتبه صحبت کردم و حاضرم از وقت شخصی خودم بزنم و برای بحث بیمه‌ی نوازندگان خیابانی کاری انجام دهم.

جمشیدی در پاسخ به این پرسش که نحوه‌ی شناسایی نوازندگان خیابانی چگونه خواهد بود؟ توضیح داد: قصد داریم طی یک اعلامیه یا فراخوان از آن‌ها دعوت کنیم در محلی مثل خانه موسیقی حضور پیدا کنند تا ارزیابی شوند و پس از آن‌که سطح نوازندگی آن‌ها مورد تأیید قرار گرفت، اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که در شرایطی که هنرمندان فعال در عرصه‌ی موسیقی کشور هنوز مشکل بیمه دارند، این موضوع چقدر در اولویت قرار می‌گیرد؟ گفت: درست است؛ حق هنرمندان ما نیست که حقوق پایه‌شان به اندازه‌ی یک کارگر ساده باشد. باید این موضوع را در مجلس، شورای شهر یا هر جای دیگر مطرح کنیم. باید آیین‌نامه‌ی حرفه‌ها و مشاغل آزاد، تبصره‌ای بخورد که حقوق پایه‌ی هنرمندان حداقل دو برابر شود تا وقتی یک هنرمند بازنشسته می‌شود، درآمدش شرم‌آور نباشد. بر همین اساس، باید برای نوازندگان خیابانی هم از یک‌ جایی شروع کنیم تا لااقل از حداقل‌ها برخوردار شوند.

این خواننده در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار کرد: با آقای نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) درباره‌ی این طرح صحبت کردم و اتفاقا او هم استقبال کرد و گفت هر همکاری‌ای که لازم باشد، انجام می‌دهد. من هم به او تاکید کردم که در این راه به حمایت خانه موسیقی نیازمندیم. خدا را شکر، داود گنجه‌ای (عضو هیئت‌ مدیره خانه موسیقی) هم خیلی از این طرح استقبال کرد.

فاضل جمشیدی از سال ۸۰ تا ۸۲ مشاور اجرایی و از سال ۸۲ تا ۸۵ معاون اجرایی خانه موسیقی بود. او فعالیت حرفه‌ای خود را از اواخر دهه‌ی ۸۰ آغاز کرد و در گروه‌ها و ارکسترهای مختلفی به خوانندگی پرداخت که ارکستر موسیقی ملی، گروه موسیقی «درویش»، گروه موسیقی «همساز»، گروه «نوای دل»، گروه «وزیری»، گروه «محجوبی»، گروه «نیریز»، گروه «صبا» و... از این جمله‌اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131