لوریس چکناواریان: خودمان را گم کرده‌ایم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 879

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

لوریس چکناواریان: خودمان را گم کرده‌ایم

لوریس چکناواریان: خودمان را گم کرده‌ایم
لوریس چکناواریان: خودمان را گم کرده‌ایم

«تریو بدون هارمونی» یک تئاتر در تئاتر است

لوریس چکناواریان اعتقاد دارد زندگی یک تئاتر در تئاتر است و موجودات و انسان بازیگر آن؛ اما در این بین چنان غرق مسائل هستیم که خودمان را گم کرده‌‌ایم.

به گزارش خبرگزاری فارس، لوریس چکنواریان، آهنگساز و رهبر ارکستر کشورمان که شب گذشته جمعه 28 خرداد ماه در تماشاخانه باران به تماشای نمایش «تریو بدون هارمونی» نوشته و کاری از سیاوش پاکراه نشست، با بیان اینکه نمایش‌نامه پاکراه بسیار زیبا اما خطرناک بود، در توضیح نظر خود گفت: به این دلیل معتقدم متنِ این نمایش خطرناک است که فضایی متفاوت برای بازیگر بوجود می‌آورد و به شدت مبتنی بر هنرنمایی آنهاست. اگر بازیگر درنگ کوتاهی داشته باشد کار از دست می‌رود ولی بازیگران نمایش «تریو بدون هارمونی» به خوبی با نقش ارتباط برقرار کردند و این احساس کاملا به تماشاگر منتقل می‌شد، به شکلی که اصلا متوجه گذر زمان نشدم.

این هنرمند صاحب‌نام موسیقی به موضوع نمایش اشاره کرد و ادامه داد: آنچه روی صحنه رفت مثل زندگی؛ به نوعی یک تئاتر در تئاتر بود. شکسپیر می‌گوید جهان یک تئاتر بزرگ است و همه ما بازیگران آن هستیم. من معتقدم ایفای نقش همه موجودات روی زمین صدها سال پیش از آنکه شکسپیر به آن اشاره کند جریان داشته و همه ما هنرپیشه‌هایی هستیم که از بس داخل ماجرا قرار گرفته‌ایم خودمان را هم گم کرده‌ایم.

چکناوریان خاطرنشان کرد: در جریان همین فراموشی‌ست که به یکباره نویسندگان خوبی پیدا می‌شوند و از این برداشت انسانی نمایش‌نامه‌ای مثل «تریو بدون هارمونی» خلق می‌کنند و ما تازه با دیدن اجرا پی می‌بریم که زندگی خودش یک نمایش بزرگ در دل نمایش دیگری است.

او همچنین در مقایسه بین فضای حاکم بر تئاتر و موسیقی از نظر استعدادهای موجود گفت: اگر قرار باشد با موسیقی سنتی ایرانی مقایسه کنیم، در این زمینه هنرمندان بسیار بزرگ و صاحب‌نامی در عرصه موسیقی فعالیت می‌کنند. در زمینه موسیقی کلاسیک و تشکیل یک ارکستر سمفونیک که به پنجاه سال زمان نیاز داریم و در بخش موسیقی پاپ هم هنرمندان با استعدادی وجود دارند. اما می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که اگر استعداد موجود در بخش نوازندگی موسیقی کلاسیک و ارکسترهای ما به اندازه توانایی و استعداد بازیگران تئاتر کشور بود، دیگر غمی نداشتیم و اتفاق‌های بسیار خوبی رخ می‌داد.

نمایش «تریو بدون هارمونی» به کارگردانی سیاوش پاکراه و ایفای نقش ایوب آقاخانی، نگار عابدی و حمیدرضا نعیمی هر روز جز شنبه‌ها ساعت 19 در تماشاخانه باران روی صحنه می‌رود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131