اجرای بانوان مازندرانی در مسکو

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1102

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اجرای بانوان مازندرانی در مسکو

اجرای بانوان مازندرانی در مسکو
اجرای بانوان مازندرانی در مسکو

جشنواره‌ی کنسرواتوار موسیقی چایکوفسکی مسکو که هرساله با ویژه‌برنامه‌ی جهانی موسیقی برگزار می‌شود، 8 و 9 تیرماه میزبان نوای موسیقی بومی مازندران خواهد بود که نت‌های آن با دستان مادران کشاورز خلق می‌شود

یک فعال فرهنگی در این باره به ایسنا، گفت: نواهای کهن موسیقی بومی از ابزارها و لوازم پیرامونی هر قوم که در طول تاریخ برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کردند، ساخته شده است که با آن نجواهای درونی خود را به صورت بی‌کلام بیان می‌کردند تا شادی و اندوه خود را به اشتراکی جمعی بگذارند.

محمد عظیمی افزود: نوای موسیقی نواحی ایران امسال فرصت پیدا کرده است تا با حضور هنرمندان ارزشمند خود، آواهای بومی را در کنسرواتوار موسیقی چایکوفسکی در مسکو اجرا کند و مازندران با نواهای ماندگار و اصیل خود میهمان این برنامه است.

وی ضمن تبریک به گروه «آیین‌های زندگی سوادکوه» اظهار کرد: خانم‌ها «جهان حیدری» و «حرمت یوسفی» هنرمندان برگزیده‌ای هستند که قرار است در این رویداد هنرنمایی کنند و به لگن‌زنی می‌پردازد.

یکی دیگر از فعالان موسیقی مازندران ضمن خرسندی از این رویداد گفت: نقش و تاثیر بانوان در اعتلای فرهنگ و هنر موسیقی بر کسی پوشیده نیست و قرن‌هاست که ما ایرانیان با صدای لالایی‌های مادرانه و آواهای نجیب بانوان غیور پای دار قالی و مزرعه‌ها مهمان هستیم و این بخشی از فرهنگ این مرز و بوم است.

سیده نرگس محمدی افزود: حضور افتخارآفرین دو بانوی پیشکسوت هنر مازندران یعنی جهان حیدری و حرمت یوسفی از گروه «آیین زندگی سوادکوه» در کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو مایه‌ی سربلندی و خشنودی جامعه‌ی هنر بانوان است.

همچنین یک پژوهشگر فرهنگ عامه و میراث فرهنگی با اشاره به اینکه موسیقی زبان گویای ملت‌ها و سفیر دوستی اقوام و ملل و نشانه‌ی فرهنگ و تمدن بشر است، به ایسنا گفت: در مازندران از آن هنگام که مادر بر گهواره‌ی کودکش می‌نشیند و با آهنگ خوش لالایی روح خود و کودکش را با نوای موسیقی لطیف می‌کند، نوای موسیقی جان می‌گیرد.

فریده یوسفی افزود: موسیقی بخش اعظمی از زندگی اقوام ایرانی است و زنان و مردان شالیکار در شالیزارها با نوایی خوش آواهای دلنشینی در زمین های کشاورزی برای کاهش خستگی‌ها زمزمه می‌کنند.

او ضمن قدردانی از گروه «آیین زندگی سوادکوه» بیان کرد: موسیقی در همه‌ی شئونات زندگی مردم مازندران جایگاه ویژه دارد و حتی در عروسی‌ها با «امیری‌خوانی» و در مرگ نزدیکان با آوایی جانسوز این آهنگ‌ها را زنده می‌کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131