قوانین به‌گونه‌ای نباشد که مردم متخلف شوند/ادامه بحث مجوز کنسرتها

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1115

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

قوانین به‌گونه‌ای نباشد که مردم متخلف شوند/ادامه بحث مجوز کنسرتها

قوانین به‌گونه‌ای نباشد که مردم متخلف شوند/ادامه بحث مجوز کنسرتها
قوانین به‌گونه‌ای نباشد که مردم متخلف شوند/ادامه بحث مجوز کنسرتها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه افتتاح نخستین گالری مجازی ایران به پرسش هایی درباره گنجینه موزه هنرهای معاصر، نظارت بر تئاتر و برداشتن منع قانوی درباره ماهواره پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز دوم مرداد ماه در حاشیه افتتاح نخستین گالری مجازی ایران درباره تفاهمنامه میان موزه هنرهای معاصر و موزه های برلین و رم برای نمایش آثار گنجینه موزه و در پاسخ به خبرنگار مهر درباره اختصاص درآمد یک و نیم میلیون یورویی این رویداد به موزه هنرهای معاصر برای تجهیز امکانات موزه هنرهای معاصر تهران اینگونه گفت: ما دنبال این هستیم که راه قانونی برای این اتفاق را پیدا کنیم اما در شرایط فعلی موزه یک نهاد دولتی است و هر درآمدی که داشته باشد باید به خزانه دولت برگردد و درآمدش به موزه نمی رسد مگر اینکه در قانون بودجه مقرر شود که مثلا تا سقف ۱۰ میلیون یورو درآمد موزه به خود موزه برگشت داده شود که در حال حاضر چنین قانونی وجود ندارد.

وی ادامه داد: آن زمان که بحث ملحق شدن موزه به بنیاد رودکی مطرح شد ما دنبال همین بودیم که راه قانونی برای استفاده موزه از درآمدهای خودش را پیدا کنیم اما چون سوءتفاهم هایی ایجاد شد جلوی آن را گرفتیم و الان دنبال راه های قانونی دیگری هستیم.

وزیر ارشاد با استقبال از تفاهمنامه میان موزه هنرهای معاصر و موزه های برلین و رم توضیح داد: ما مخزن ذی قیمتی از آثار هنری داریم که دنیا باید آن را ببیند. مقامات آلمان و ایتالیا با اصرار پیش ما آمدند و خواستار این تفاهمنامه شدند. البته این اتفاق اید با یک بیمه درست و رعایت همه تمهیدات  رخ بدهد.

نباید مردم را متخلف کنیم

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره اظهار نظرش درباره تغییر قانون استفاده از ماهواره نیز گفت: من نظر شخصی خودم را مطرح کردم. به هر حال نمی توانیم انکار کنیم که بخش قابل توجهی از مردم از ماهواره استفاده می کنند و طبق قانون ممنوعیت استفاده از ماهواره را داریم. در واقع ما داریم درصد زیادی از مردم را متخلف می کنیم. به نظرم لازم است این قانون را اصلاح کنیم تا مردم متخلف نشوند. به هر حال باید مثل پدیده های دیگر مثل ویدئو که به تدریج آنها را پذیرفتیم باید بپذیریم ماهواره هم نکات مثبت و نفی دارد و باید جوان ها را به سمت استفاده صحیح از آنها پیش ببریم.

این عضو کابینه دولت یازدهم در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات حسین نوش آبادی، مشاور وزیر و سخنگوی وزارت ارشاد درباره بی اخلاقی در برخی تئاترها نیز گفت: ممکن است این اتفاق رخ بدهد. گرچه همه نمایشنامه ها به تصویب وزارت ارشاد می رسد اما تئاتر هنر زنده است و ممکن است اعضای گروه در زمان اجرا تغییراتی در آن بدهند. در روز هم صد تئاتر در تهران اجرا می شود. نمی شود هر روز روی صد اجرای زنده نظارت کرد اما با این وجود گزارش هایی به دست ما می رسد که به گروه ها تذکر می دهیم و اگر توجه نکردند در معدود موارد جلوی اجرا گرفته می شود.

جنتی در مساله اختلاف با نیروی انتظامی درباره مصوبه اخیر دولت در زمینه نظارت بر کنسرت ها بیان کرد: بر اساس ابلاغیه دولت، صدور اجراهای صحنه ای بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نیروی انتظامی می تواند اگر مشکلی از نظر انتظامی و ترافیکی پیش آمد وارد عمل می شود. در سال ١٣٣٦ آیین نامه ای را دولت در آن زمان تصویب و ابلاغ کرد که نظم تمامی برنامه های عروسی، جشن ها و کنسرت ها برعهده شهربانی است. در کنار آنها اجرای کنسرت ها هم آمده بود. ولی بعد از پیروزی انقلاب مجوز تمامی کنسرت ها و اجراهای صحنه ای برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است ولی نیروی انتظامی بر اساس همان آیین نامه گذشته، می گوید که اماکن باید از ما مجوز بگیرد.

وزیر ارشاد ابراز امیدواری کرد که مسایل اخیر با همکاری و درک مشترک حل شود.

وزارت ارشاد الکترونیکی می شود

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه فضای مجازی نقش مهمی در مسایل فرهنگی دارد، گفت: در گذشته اگر در صدور فرهنگ فقط از کتاب و فیلم و ... استفاده می شد امروز می توان از طریق فضای مجازی به صدور فرهنگ به صورت جهانی پرداخت. ما هم به سرعت به سمت الکترونیک کردن مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می رویم. وظیفه دیگری که قانون بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است که همه دستگاه ها و نهادها عموما موظف هستند تا در درگاه های اطلاعاتی خود آمار و اسناد مورد نیاز مردم را در اختیار آنها بگذارند.

به ساخت فیلم های سینمایی کمک می کنیم

جنتی درباره حمایت از بخش خصوصی در تولیدات سینمایی هم گفت: تولیدات سینمایی در حال حاضر عموما از سوی بخش خصوصی صورت می گیرد و ما در این زمینه بیشتر به حمایت می پردازیم. در این حوزه سعی کرده ایم به نیروهای جوان و فیلم اولی ها از طریق آموزش و کمک های مالی و وام، انگیزه بدهیم.

وی در پایان عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه کمک های مالی و اعطای وام در حوزه ساخت فیلم سینمایی، سال گذشته به ٤٠ فیلم سینمایی مبلغ ٢٠۰ میلیارد ریال کمک مالی کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131