سیر نزولی آلبوم های موسیقی آغاز شده است/ لزوم بازگشت به گذشته

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1514

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

سیر نزولی آلبوم های موسیقی آغاز شده است/ لزوم بازگشت به گذشته

سیر نزولی آلبوم های موسیقی آغاز شده است/ لزوم بازگشت به گذشته
سیر نزولی آلبوم های موسیقی آغاز شده است/ لزوم بازگشت به گذشته

 

نشست خبری و مراسم رونمایی از آلبوم «سیاه مشق» به آهنگسازی بهزاد خدارحمی و خوانندگی عبدالحسین مختاباد با حضور تعدادی از هنرمندان و مسئولان در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری و مراسم رونمایی از آلبوم «سیاه مشق» به آهنگسازی بهزاد خدارحمی و خوانندگی عبدالحسین مختاباد دوشنبه چهارم مرداد ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و مسئولان در  تالار امیرخانی خانه هنرمندان ایران برپا شد.

 

محمد سریر آهنگساز و عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران در ابتدای این برنامه ضمن ابراز خرسندی از انتشار این اثر موسیقایی بیان کرد: در حالی شاهد رونمایی از یک اثر ارزشمند هنری هستیم که این روزها شاهد انتشار آثار خوبی در حوزه موسیقی نیستیم و متاسفانه شاهد روند نزولی در کیفیت کارها هستیم که موضوع ناراحت کننده ای است.

 

وی افزود: عبدالحسین مختاباد از جمله هنرمندانی است که در این سی سال همیشه گزیده کاری را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است. در زمانه ای که کپی کاری زیاد و باعث تقلید های نا به جا از آثار ناخالص شده، انتشار چنین آلبومی باعث افتخار است.

 

این آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان توضیح داد: لزوم بازگشت به گذشته موسیقی یکی از مهم ترین ضروریاتی است که باید به آن توجه بیشتری کنیم و به اعتقاد من کارهای آقای مختاباد هنوز آن طراوت گذشته را دارد. عبدالحسین مختاباد از جمله خوانندگانی است که کارهای او از نظر کیفیت هم  ویژگی های منحصر به فردی  دارد و هم موسیقی را به موسیقی فولکلور نزدیک می کند و اتفاقا به همین جهت است که در دل و جان ما می ماند و طیف گسترده ای از مخاطب را سیراب می کند. خیلی خوشحالم که این هنرمند در عین گرفتاری در حوزه موسیقی حضور فعالی دارد و باعث می شود موسیقی به آیندگان معرفی شود.

 

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضمن تبیین ابعاد هنری عبدالحسین مختاباد گفت: مختاباد برای همه ما فرد شناخته شده ای است و همه ما با آثار او خاطرات زیادی داریم و من به سهم خودم از این هنرمند تشکر می کنم که در این مدت با انتشار آثارش فضای موثری را در حوزه موسیقی خلق کردند. به هر حال همه ما باید تلاش کنیم به سهم خودمان در گسترش و معرفی آلبوم به مخاطبان بیشتر تلاش کنیم.

 

احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در بخش دیگر این مراسم رونمایی گفت: برخی از کارهای آقای مختاباد وِرد زبان ها شده است. این هنرمند کارهایی را تاکنون انجام داده که نگاه موثر به ترکیب شعر و موسیقی او را بیش از هر مساله دیگر معرفی کرده است. مختاباد در دو حوزه شعر و موسیقی تجربه های زیادی دارد که می تواند مورد توجه بیشتری قرار گیرد.  

 

عبدالحسین مختاباد هم در این مراسم رونمایی ضمن قرائت بخشی از یادداشت خود برای آلبوم «سیاه مشق» گفت: امیدوارم این جمع هنرمندانه ای که امروز در کنار هم هستیم فقط به مراسم بزرگداشت و درگذشت هنرمندان منتهی نشود. به هر حال بنده خودم را در شان این تعریف و تمجید دوستان نمی دانم فقط امیدوارم مخاطبان نیز این کارها را بشنوند تا من بتوانم بازخورد کارها را ببینم. بنده ضمن آرزوی سلامتی برای استاد محمدرضا شجریان و استاد فرهنگ شریف این امید را دارم که جامعه موسیقی روزهای شادی را پشت سر گذارد.

 

در یادداشت عبدالحسین مختاباد آمده است: «اثر سیاه مشق مجموعه ای از ترانه های قدیمی و معاصر موسیقی ایران را به محضر شما دوستداران و حامیان هنر اصیل تقدیم می کنم. این که چرا یک ملودی و یا ترانه مرز زمان را در می نوردد و در ذهن و جان نسل ها می نشیند و زمزمه می گردد لطیفه ای است نهانی که عشق از آن خیزد. در ذهن و جان من ملودی های جاودانه موسیقی ایران به مفهوم عام اعم از سنتی، پاپ، محلی و ترانه های عامیانه همواره موج می زند و باید بگویم که در بیش از سه دهه از حضورم در عرصه موسیقی صدها ملودی از ژانرهای مختلف موسیقی ایرانی و غیر ایرانی را در ذهن سپرده ام و با بسیاری از آنها صرف نظر از نوع  و دسته بندی اش زندگی کرده و نیز برای ساخت آهنگ هایم الهام مستقیم و غیرمستقیم گرفته و می گیرم.

 

انتخاب این مجموعه نیز بیان و تکرار خاطرات شخصی ام از ترانه هایی است که در طی سالیان دراز با خود نجوا می نمودم و انیس خلوت و جلوتم بوده اند. بسنده است از هنرمند گرامی جناب بهزاد خدا رحمی برای تنظیم زیبای قطعات انتخابی و نیز از انجمن موسیقی به سبب نشر این اثر سپاسگذاری نمایم. درود و سپاسم را نثار هنرمندان و استادانی می نمایم که در ساخت و اجرای این اثر از دل و جان و روح عمیق هنرمندانه شان مایه گذاشته و به مصداق «سخن کز دل برآید لاجرم بر دل نشیند» روح و جان چند نسل را با این آثار تسخیر نموده اند. باور قلبی ام این است که این آثار توسط خوانندگان بزرگ تاریخ موسیقی ایران که شوربختانه بسیاری از آنها روی در نقاب خاک کشیده اند به استادانه ترین وجه اجرا شده و اینجانب با الهام و سرمشق از صداها و اجراهای جاودانه و بی بدیلشان تنها سیاه مشقی ارائه نموده ام. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.»

 

حجت الاسلام نقویان، علی پویان کارگردان و مدرس تئاتر، همایون رحیمیان نوازنده و کنسرت مایستر، فاضل جمشیدی خواننده، منوچهر صهبایی آهنگساز و رهبر ارکستر، صدر الدین حسین خانی مدیر موسسه ایران گام، بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، علی عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ولی الله شجاع پوریان عضور شورای اسلامی شهر تهران، فرزاد هوشیار از جمله مهمانان ویژه مراسم رونمایی آلبوم «سیاه مشق» بودند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131