بخش ویژه موسیقی دستگاهی به جشنواره جوان اضافه شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1189

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بخش ویژه موسیقی دستگاهی به جشنواره جوان اضافه شد

بخش ویژه موسیقی دستگاهی به جشنواره جوان اضافه شد
بخش ویژه موسیقی دستگاهی به جشنواره جوان اضافه شد

درویشی به انتخاب خود کناره‌گیری کرد

هومان اسعدی گفت: امسال بخش ویژه موسیقی دستگاهی را نیز به جشنواره اضافه کردیم. شرکت‌کننده‌ها در این بخش باید حداقل به یکی از روایات معتبر و شناخته شده ردیف تسلط داشته باشند.

هومان اسعدی دبیر دهمین جشنواره موسیقی جوان در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس،‌درباره جابه‌جایی‌های صورت گرفته در بخش نواحی جشنواره گفت: آقای درویشی خودشان ترجیح دادند از همه سمت‌هایی که داشتند، کناره‌گیری کنند. نظر شخص آقای درویشی نیز بر این بود که مسولیت‌هایشان به حمیدرضا اردلان واگذار شود. از همین جهت جناب اردلان مانند سال گذشته در کنار ما خواهد بود.

وی افزود: داوری‌های این دوره از 28 تیر آغاز شد و مرحله اول آن به پایان رسید که تا 15 مرداد نتایج مرحله اول اعلام می‌شود. تعداد آثار ارسالی تقریبا مانند سال گذشته است و تغییر چندانی نکرده است. در مجموع هم بیش از 1200  به جشنواره رسیده است. ضمن این که رده‌های سنی جشنواره جوان در این دوره تغییر کرده است و به همین خاطر به نسبت سال گذشته در برخی از بخش‌ها آثار رسیده افزایش یافته و در بعضی بخش‌ها هم کمتر شده است. رده‌های سنی این دوره تا 29 سال افزایش یافته است.

هومان اسعدی در پاسخ به این سوال که آیا تغییر مدیر انجمن موسیقی ایران تغییر در روند برگزاری جشنواره موسیقی جوان ایجاد کرده یا خیر،‌ نیز عنوان کرد: خیر هیچ تاثیری نداشته‌ است؛ چرا که طبق حکم معاونت هنری وزارت ارشاد  بنده دبیر جشنواره هستم. ضمن این که آقای ترابی هم کماکان دبیر اجرایی جشنواره هستند. ما درگیر اسامی و عناوین نیستیم و بنده به همراه آقایان ترابی و جمالی کارها را با هماهنگی پیش می‌بریم.

وی درباره تغییرات دوره دهم جشنواره جوان نیز گفت: ما رده‌های سنی جشنواره موسیقی جوان را به درخواست جامعه موسیقی بالا بردیم. به همین خاطر رپرتوارها سخت‌تر و سنگین‌تر شده است. امسال بخش ویژه موسیقی دستگاهی را نیز به جشنواره اضافه کردیم. شرکت‌کننده‌ها در این بخش باید حداقل به یکی از روایات معتبر و شناخته شده ردیف تسلط داشته باشند. اتفاقا از این بخش استقبال خوبی هم شد که خود من توقع آن را نداشتم.    

دهمین جشنواره‌ ملی موسیقی جوان به دبیری هومان اسعدی و با حضور و همکاری استادان موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران و همکاری دفتر موسیقی و بنیاد رودکی شهریورماه برگزار خواهد شد. این دوره از جشنواره در سه بخش موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی کلاسیک و موسیقی نواحی و در قالب سه گروه سنی الف (۱۵ تا ۱۸ سال)، ب (۱۹ تا ۲۳ سال) و ج (۲۴ تا ۲۹ سال) برگزار خواهد شد.

کشور داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131