رونق دوباره موسیقی با اتکا بر داشته‌ها ممکن است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 948

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رونق دوباره موسیقی با اتکا بر داشته‌ها ممکن است

رونق دوباره موسیقی با اتکا بر داشته‌ها ممکن است
رونق دوباره موسیقی با اتکا بر داشته‌ها ممکن است

دانشیار دانشکده موسیقی تهران گفت: هروقت هنرجویان را به آشنایی با نظر عارفان و فیلسوفان درباره موسیقی تشویق می‌کردم، می‌دیدم وحشتی ژرف سراپای آن‌ها را فرامی‌گیرد. آن‌ها در پاسخ به پیشنهادم می‌گفتند «ما زبان حکیمان قدیم را نمی‌فهمیم». به همین دلیل، تصمیم گرفتم مجموعه‌ای ساده و کم‌حجم را در این زمینه فراهم کنم.

به گزارش ایسنا، کتاب «موسیقی در فلسفه و عرفان یک مقدمه کوتاه» نوشته دکتر محمدرضا آزاده‌فر - دانشیار دانشکده موسیقی تهران - به‌تازگی به این حوزه وارد شده است.

آزاده‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جرقه اولیه نوشتن این کتاب، اظهار کرد: نگرانی من و بسیاری از استادان دانشگاهی در زمینه‌های علوم انسانی و هنر، فاصله گرفتن ایرانی‌های امروزی از مطالعه علم است.

او با بیان این‌که برای داشتن زندگی بهتر نیازمند دانش هستیم نه اطلاعات صرف، ادامه داد: این‌که در دنیای دیجیتال امروزی همه اطلاعات به‌راحتی از طریق شبکه‌های مجازی در دسترس است، باور غلطی است، غافل از این‌که آنچه در دسترس قرار می‌گیرد، اطلاعات است نه دانش. از طرفی در صحیح بودن یا نبودن آن‌ها تردید وجود دارد.

آزاده‌فر تأکید کرد: این موضوع را از این نظر گفتم که روز به روز فاصله گرفتن نسل جدید را از کتاب‌های علمی بیش از پیش می‌بینم و اگر هنوز اساتیدی هستند که سال‌ها رنج مهیا کردن دانش را برای مردم دوران خود فراهم می‌کنند با همین امید است.

این پژوهشگر حوزه موسیقی در پاسخ به این پرسش که چطور شد برخلاف مد روز که بیشتر، نگاه به نویسندگان غربی است شما در زمینه موسیقی به حوزه اندیشه در فلسفه و عرفان ایرانی وارد شدید؟ اظهار کرد: آغاز دوره نوین آموزش موسیقی در ایران، با شکل‌گیری بخش موسیقی دارالفنون آغاز و با منابع اروپایی همراه شد. این روند تا حد زیادی هنوز پابرجاست به شکلی که هنرجوی موسیقی، اگر طالب فراگیری موسیقی ایرانی یا غربی باشد، چه نوازنده و چه آهنگساز بتواند از کتاب‌های برگرفته از تئوری موسیقی اروپا کار خود را آغاز و دنبال می‌کند. این در حالی است که موسیقی ایرانی همراه با موسیقی هند و چین در دسته‌بندی‌ای که خود غربی‌ها آن را ارائه کرده‌اند، به‌عنوان «موسیقی تمدن‌های پیشرو» قلمداد می‌شود.

او همچنین گفت: من اگرچه خود در اروپا تحصیل کرده‌ام و با تئوری موسیقی غربی از نزدیک آشنا شده‌ام، اما در دو دهه گذشته، مجذوب اندیشه‌های ایرانی در زمینه موسیقی بوده‌ام و فکر می‌کنم موسیقی ایرانی زمانی می‌تواند به دوره رونق خود بازگردد که به‌ داشته‌های خود متکی شود و از آن‌ها در مسیر آفرینش موسیقی روز استفاده کند. برای آغاز این مسیر ضروری است پیش از آن‌که با ساختار تئوریک این موسیقی آشنا شویم، با دیدگاه‌های متفکران ایرانی آشنا شویم.

آزاده‌فر با بیان این‌که مخاطب این کتاب در یک دید کلی، فارسی‌زبانان علاقه‌مند به اندیشه هستند، اظهار کرد: به‌طور خاص علاقه‌مندان و دانشجویان رشته‌های فلسفه، عرفان و موسیقی می‌توانند خوانندگان اصلی این کتاب باشند. می‌توان گفت، اگر کسی موسیقی ایرانی کار می‌کند و حداقل‌های فراهم آمده در این کتاب را نداند، تا حدود زیادی در حوزه تفکر موسیقی ایرانی کم‌سواد باقی مانده است. از سوی دیگر، مباحث طرح‌شده در فصول پایانی این کتاب می‌تواند برای علاقه‌مندان به موضوعات مردم‌شناسی و جامعه‌شناسی بسیار جذاب باشد.

این مدرس دانشگاه درباره موضوع‌های اصلی این کتاب نیز توضیح داد: این کتاب سه فصل اصلی دارد که فصل اول آن با عنوان «درآمدی بر دیدگاه‌های کلامی، فلسفی وعرفانی در توصیف موسیقی» ارائه می‌شود و دو فصل پایانی به بررسی وضعیت معاصر می‌پردازد. ابتدا «دیدگاه جوانان امروز ایران در زمینه آرای فلسفی و عرفانی مرتبط به موسیقی» ارائه می‌شود. این موضوع با بهره‌گیری از یک سلسله مطالعات میدانی بین جوانان اهل موسیقی در استان‌های مختلف کشور صورت پذیرفته است و می‌تواند بازتابی از وضعیت روز را برای خواننده فراهم کند. در فصل پایانی که در واقع فصل سوم کتاب است، بحثی تحت عنوان «چالش تفاوت نگاه» طرح می‌شود که درباره نقش رسانه‌های جدید، بویژه ارتباطات مجازی در تغییر رویکردی فلسفی موسیقی‌دانان جوان است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131