پیمان سلطانی: آثار ملی‌ام را بدون اجازه به افراد و نهادها تقدیم می‌کنند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1196

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیمان سلطانی: آثار ملی‌ام را بدون اجازه به افراد و نهادها تقدیم می‌کنند

پیمان سلطانی: آثار ملی‌ام را بدون اجازه به افراد و نهادها تقدیم می‌کنند

پیمان سلطانی: آثار ملی‌ام را بدون اجازه به افراد و نهادها تقدیم می‌کنند
پیمان سلطانی: آثار ملی‌ام را بدون اجازه به افراد و نهادها تقدیم می‌کنند

پیمان سلطانی می‌گوید: آثار ملی و میهنی که من ساختم هرچند وقت یکبار توسط یک نهاد و ارگان به شخصی تقدیم می‌شود. من رسما تکذیب می‌کنم و می‌گویم این آثار متعلق به همه مردم است و اگر قرار باشد اثری را به شخصی یا گروهی تقدیم کنم؛ با قلم خودم آن را خواهم نوشت.

پیمان سلطانی (آهنگساز، رهبر ارکستر و نوازنده) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ گفت: معمولا مجریان در حوزه‌ هنر شرایطی برای اجرای آثارشان دارند. من ویژگی‌های خاصی دارم که گاهی توسط برخی موسسات نادیده گرفته می‌شود اما به تنهایی تلاش می‌کنم با این شرایط ناعادلانه مقابله کنم.

او ادامه داد: به طور مثال مولف در حوزه موسیقی آهنگساز است. وقتی اثر یک آهنگساز منتشر می‌شود؛ اگر با ناشران قراداد خاص و موجه ننوشته باشیم؛ نام خواننده را پررنگ می‌کنند که این بی‌احترامی به مولف و نادیده گرفتن حقوق معنوی صاحب اثر است.

این آهنگساز همچنین بیان کرد: ریشه این موضوع تاریخی‌ست. می‌توانیم به مشروطه بازگردیم و تلاقی جامعه روستایی و شهرنشین را درنظر بگیریم. وقتی یک طبقه فقیر، یک طبقه متوسط و یک طبقه فئودال در یک نقطه جغرافیا به موازات هم قرار بگیرند که متعلق به هیچکدام نیست؛ نهایتا اتفاقاتی خارج از معیارهای فرهنگ زیستی بوجود می‌آید و نمونه‌هایی چون فیلمفارسی و موسیقی کاباره‌های از درونش زاده می‌شود. این تفکرات در حوزه موسیقی به شکلی بوجود آمده که خواننده به عنوان یکی از مجریان اجرایی را به‌جای صاحب اثر و مولف پررنگ می‌کنند.

سلطانی همچنین افزود: برخی کمپانی‌ها هستند که برای درآمدزایی؛ آثار پاپیولار را حمایت می‌کنند و برای بازگشت سرمایه سعی می‌کنند خواننده را مطرح کنند. متاسفانه دوستان هرجایی که گیر می‌کنند شعار فرهنگ 3000 ساله را  می‌دهند اما هنگام عمل از داشته‌هایشان استفاده نمی‌کنند و در بسیاری موارد نسبت به مقوله فرهنگ هم بی‌توجه‌تر می‌شوند. روی صحبتم با شخص یا گروه خاصی نیست بلکه این بحرانی است که بر سر فرهنگ قومی ما آمده است.

این آهنگساز با انتقاد از عملکرد رادیو آوا گفت: متاسفانه این رادیو بدون اجازه و بدون پرداخت هزینه؛ آثار آهنگسازان، مولفان و هنرمندان ایرانی را پخش می‌کند. رادیو و تلویزیون حقوق مادی مولفان را رعایت نمی‌کنند؛ حتی حقوق معنوی آنها را هم زیر پا می‌گذارند. یعنی تنها اسم خواننده در معرفی قطعات عنوان می‌شود آنهم دوبار و من این کار را عمدی می‌دانم. این ناعادلانه‌ترین، غیر‌منصفانه‌ترین و غیراخلاقی‌ترین عملی‌ست که یک سازمان در حق هنرمندان واقعی انجام می‌دهد. این نشانه فرهنگ پایین مسئولانی است که این رویه فکری را تایید می‌کنند.

او با انتقاد از عملکرد صداوسیما گفت: عدم رعایت اصول کپی‌رایت از فرهنگ‌های درونی صداوسیماست و آنها به هیچ عنوان نگران رنجیده شدن صاحبان آثار نیستند و این رفتار ناپسند؛ درونی‌شان شده است. صداوسیما نه هزینه‌ای بابت کارها می‌پردازد و نه عنوان صاحب اثر را اعلام می‌کند.

وی اظهار کرد: من پیمان سلطانی وابسته به هیچ حزب جریان و گروهی نیستم. من هنرمندی مستقل هستم و هدفم تنها موسیقی‌ست. من کار سفارشی نمی‌پذیرم چون مرا محدود می‌کند و به هنرمند خط می‌دهد.

سلطانی در پایان گفت: متاسفانه آثار ملی و میهنی که من ساختم هرچند وقت یکبار توسط یک نهاد و ارگان به شخصی تقدیم می‌شود. من رسما تکذیب می‌کنم و می‌گویم این آثار متعلق به همه مردم است و اگر قرار باشد اثری را به شخصی یا گروهی تقدیم کنم؛ با قلم خودم آن را خواهم نوشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131