اعطای نشان درجه یک هنری به فضل الله توکل/ دو اثر استاد رونمایی شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1018

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اعطای نشان درجه یک هنری به فضل الله توکل/ دو اثر استاد رونمایی شد

اعطای نشان درجه یک هنری به فضل الله توکل/ دو اثر استاد رونمایی شد
اعطای نشان درجه یک هنری به فضل الله توکل/ دو اثر استاد رونمایی شد

مراسم نکوداشت استاد فضل الله توکل نوازنده پیشکسوت موسیقی با اعطای رسمی نشان درجه یک هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رونمایی از دو مجموعه موسیقایی این هنرمند همراه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیین نکوداشت استاد فضل الله توکل نوازنده سنتور و آهنگساز مطرح موسیقی اصیل ایرانی جمعه شب نوزدهم آذر توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» و مشارکت سامانه کنسرت آنلاین کشور (حام)، حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از هنرمندان و مسئولان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که به دلیل اجرای نمایش «می سی سی پی زنده است» در نوبت قبلی با چهل دقیقه تاخیر آغاز شد، نماهنگی از مصاحبه ستاد برگزاری مراسم نکوداشت با هنرمندان در تجلیل از مقام هنری استاد فضل الله توکل پخش شد. بعد از پخش این کلیپ تصویری گروه «استاد فضل الله توکل» به خوانندگی فرهاد عزیزی سه قطعه از ساخته های این استاد با نام های «ترسم فراموشم کنی»، «چه بسازم» و «ترحم» را برای حاضران در سالن اجرا کرد.

حسن ناهید نیامد، نادر گلچین سخنرانی کرد

بعد از اجرای این برنامه با اعلام سید عباس سجادی مجری برنامه، نادر گلچین خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی برای ایراد سخنرانی روی صحنه آمد و این در حالی بود که در کنداکتور برنامه نام حسن ناهید نوازنده پیشکسوت نی به عنوان سخنران نوشته شده بود که این هنرمند به دلیل کسالت موفق به حضور در برنامه نشد.

نادر گلچین در این برنامه بیان کرد: چند ماه پیش در مراسمی که برای بنده در تالار وحدت برگزار شده بود خانم خبرنگاری قبل از اجرای رسمی برنامه در سالن انتظار من را دید و با صدای بلند دوان دوان پیش آمد و بعد از اظهار لطفی که داشت، از من پرسید «شما بهتر می خوانید یا آقای شجریان؟» من از سوال این خبرنگار بسیار متعجب شدم و به او پاسخ دادم «سوال شما از صورت مساله غلط است که باید آن را پاک کنید». این مثال را گفتم تا به این نکته اشاره کنم که هر هنرمند و نوازنده ای شنونده ای دارد که یا از اثر آن هنرمند خوشش می آید و یا نمی آید؟  چنین فضایی موجب گرایشات مختلف شنیداری در سلیقه مخاطبان می شود که باید به این نکته توجه کنیم و اصلا هنرمندی را با هنرمند دیگر مقایسه نکنیم.

فضل الله توکل مخترع یک سبک در نوازندگی است

وی با تجلیل از مقام هنری استاد فضل الله توکل گفت: ۴۳ سال پیش در منزل زنده یاد فرهنگ شریف به خدمت فضل الله توکل رسیدم و این دیدار اولین آشنایی بنده با وی بود و جالب آن که از همان روزها ارادتم به این هنرمند بزرگ بیشتر شد. من از همان زمان نیز معتقد بودم صدای ساز او با صدای دیگر نوازندگان تفاوت دارد. به نظر من سبک و سیاق نوازندگی فضل الله توکل در کل محدوده ایران سبک و سیاقی منحصر به فرد است که باید او را مخترع یک سبک دانست.

این خواننده پیشکسوت موسیقی اصیل ایرانی تصریح کرد: من این افتخار را داشتم تا در کنار وی آواز بخوانم و همواره تحت تاثیر مضراب های شنیدنی او بودم. او در واقع راهنمایی بود که هنوز وقتی در تنهایی خودم می نشینم و کلام حافظ شیرازی را در مایه سه گاه می شنوم غرق در نوازندگی وی و صدای لذت بخش سازش می شوم.

اهدای لوح نشان درجه یک هنری به استاد با امضای وزیر ارشاد

بعد از صحبت های گلچین، بردیا صدرنوری نوازنده پیانو و مدیر موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» براساس ملودی های استاد فضل الله توکل قطعاتی را در قالب بداهه نوازی پیانو برای مخاطبان اجرا کرد. پس از اجرای این بخش از برنامه و پخش کلیپ دیگری که در آن هنرمندانی چون اکبر گلپایگانی در تجلیل از مقام هنری صحبت‌هایی را انجام داده بودند، در حضور علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید مجتبی حسینی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای عالی ارزشیابی هنرمندان لوح نشان درجه یک هنری (معادل دکترا) با امضای سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی به استاد فضل الله توکل اهدا شد.

در ادامه برنامه نیز لوح تقدیرهایی از سوی عباس عظیمی مدیرعامل موسسه پیشکسوتان هنر، بنیاد بین المللی «مادران»، موسسه نشریه «نگرش» و  موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» به این نوازنده پیشکسوت سنتور تعلق گرفت. ضمن اینکه پس از اتمام مراسم تقدیر در حضور این هنرمند از دو آلبوم موسیقی «عمری عاشقانه نواختم ۱ و ۲» به عنوان دو اثر جدید فضل الله توکل رونمایی شد.

تولید یک قطعه ویژه برای روز ملی خلیج فارس و معرفی آلبوم جدید

پاشا پاشایی فرزند معنوی استاد فضل الله توکل نیز در این بخش از برنامه با قرائت متنی به نمایندگی از این هنرمند ضمن اعلام خبر انتشار آلبومی با عنوان «عاشق پرواز» با صدای فرهاد عزیزی و تنظیم بابک شهرکی و رونمایی از قطعه «خلیج فارس» با تنظیم ناصر ایزدی درروز ملی خلیج فارس از تمامی افراد و موسساتی که برای برگزاری این مراسم نکوداشت تلاش هایی را انجام داده بودند، تقدیر کرد.

اجرای چند قطعه موسیقایی توسط استاد فضل الله توکل و اجرای چند قطعه موسیقی توسط گروه «استاد فضل الله توکل» به خوانندگی پاشا پاشایی با قطعات «ای دریغ»، «از یاد رفته» و «شب گذشت» بخش پایانی مراسم نکوداشت آنلاین استاد فضل الله توکل را تشکیل می داد.

لوریس چکناوریان، میلاد کیایی، هادی منتظری، گودرزی، اردوان کامکار، سید محمد میرزمانی، حمیدرضا نوربخش، فاضل جمشیدی، مسعود فروتن، حسین پرنیا، پری ملکی، مزدا انصاری، ناصر ایزدی، بابک شهرکی، سامان احتشامی، حسین علیشاپور، سالار عقیلی، حریر شریعت زاده، پوری بنایی، رضا شایسته، یارتا یاران، حمید خزاعی از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131