بزرگداشت نوازنده چیره‌دست قیچک برگزار شد

Posted in تازه ها بازدید: 1008

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بزرگداشت نوازنده چیره‌دست قیچک برگزار شد

بزرگداشت نوازنده چیره‌دست قیچک برگزار شد

بزرگداشت نوازنده چیره‌دست قیچک برگزار شد
بزرگداشت نوازنده چیره‌دست قیچک برگزار شد

بزرگداشت مرحوم استاد علی‌محمد بلوچ معروف به «علیوک» صبح امروز در چابهار برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این مراسم گفت: ما علی‌محمد بلوچ را به یک‌باره از دست دادیم. او در کنگره ملی شعر «پیامبر مهربانی» در زاهدان بود و آخرین برنامه‌اش را اجرا کرد. ظاهر جوانی داشت و به او امید داشتیم و فکر نمی‌کردیم او را از دست دهیم که متاسفانه دچار عارضه قلبی شد.

حسین مسگرانی ادامه داد: قصد داشتیم طی مراسمی، او را تکریم کنیم که این فرصت پیش نیامد. او به‌لحاظ اخلاقی، انسان فوق‌العاده‌ای بود. رگ‌هایی از عرفان در زندگی شخصی‌اش وجود داشت و در موسیقی عرفانی دستی داشت. جنبه‌های اخلاقی او بود که ما را تحت تاثیر قرار می‌داد و ای کاش می‌توانستیم در زمان حیاتش از او تقدیر کنیم. البته ما این کار را برای بسیاری از استادان از جمله شیرمحمد اسپندار انجام داده‌ایم.

او بیان کرد: امسال برای استاد کمال‌خان هوت نیز کنگره‌ علمی - پژوهشی در تیرماه و در چابهار برگزار کردیم و قصد داریم تا پایان سال، جشنواره موسیقی استان را در سراوان برگزار کنیم و از دیگر بزرگان موسیقی در این برنامه تقدیر کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: علی‌محمد بلوچ از اساتید برجسته و نوازندگان قیچک در کشور ما و استان سیستان و بلوچستان بود. او در شهرستان چابهار زندگی می‌کرد که متاسفانه یک‌ماه پیش او را از دست دادیم.

او بیان کرد: در مراسم بزرگداشت او، مسوولان شهرستان از جمله رئیس منطقه آزاد چابهار، معاون فرماندار، مسوول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت، شهردار و رئیس شورای شهر و پژوهشگران موسیقی نواحی حضور داشتند. همچنین نوازندگان برجسته از جمله پهلول رسول بخش زنگشاهی که به نوعی استاد او بود، اسحاق بلوچ‌نسب و برخی قیچک‌نوازان دیگر نیز حضور داشتند و برنامه اجرا کردند.

مسگرانی گفت: در پایان برنامه نیز از فرزندان استاد بلوچ که به عبارتی نوازندگان چیره‌دست و به عبارتی امید و آینده هنر موسیقی ما هستند، تقدیر شد و به رسم ادب، لوح تقدیر و هدیه‌ای به آن‌ها داده شد. مدیرعامل منطقه آزاد و شهردار هم قول دادند به خانواده این مرحوم کمک کنند.

به گزارش ایسنا، فرزاد طالبی - مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - نیز برای این مراسم پیامی فرستاد.

در پیام او آمده است: «بزرگداشت استاد گرانقدرمان، زنده‌یاد علی‌محمد بلوچ، بی‌تردید صرفا بزرگداشت توانمندی‌ها و شناخت گسترده ایشان از روایت‌ها و گام‌های اصیل موسیقی بلوچستان و نیز درست‌نوازی‌های‌شان در مقام‌های ساز قیچک و جایگاه کم‌نظیرشان در آهنگسازی نیست، بلکه در حقیقت پاسداشت موسیقی عمیق و روایتگر قلمرو تاریخی و اساطیری بلوچ و نیم‌روز است. قلمرویی که نگهبان روایت‌ها و مرام‌های روشنایی‌بخش روزگار کهن و حافظ صمیمیت دیرپا و هویت امروز ماست.

اصالت و هویت و معنویتی که ریشه در اخلاق ستودنی، پایداری‌ها و مهربانی‌های ساکنان این خطه از گستره ایران وسیع دارد و آنچنان با تار و پود جان استاد علی‌محمد بلوچ و سایر مشتاقان و هنرمندان نجیب و عاشق این اقلیم خورشیدی، پیوند یافته که این هنرمند بزرگوار را به گزینه ماندن و پایبندی به ریشه‌ها رهنمون می‌کند. بی‌گمان این پایبندی و ماندگاری، جز در سایه سار استحکام بافت هنری این خطه و پیوندهای قلبی و باطنی هنرمندان جوان با راه و سیرۀ پیشکسوتان بی بدیلی همچون خود او، محقق نمی‌شود.

بر این پایه، آیین بزرگداشت این هنری مرد ماندگار، آیین پاسداشت هنر، ادب و فرهنگ سیستان و بلوچستان و موسیقی پر ارج این بخش آشنا و صمیمی از رنگین کمان اقوام متنوع اما یکپارچه ایران بزرگ اسلامی است. پس به روح بلند و شخصیت مایه‌ور این استاد روان‌شاد، از صمیم جان، سلام می‌دهیم و ضمن تقدیر از اندیشه برگزاری و اهتمام دست‌اندرکاران این آیین، بویژه مدیرکل تلاشمند فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، جناب آقای مسگرانی، تداوم درخشش و تعالی فرهنگ و هنر آن سامان، بویژه موسیقی شریفش را آرزومندیم

به گزارش ایسنا، علی‌محمد بلوچ معروف به «علیوک» یکی از پیشکسوتان موسیقی بلوچستان بود که دوم دی‌ماه در سن ۶۲ سالگی براثر عارضه قلبی در چابهار درگذشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131