گفت و گو با جلیل عندلیبی

Posted in تازه ها بازدید: 1115

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گفت و گو با جلیل عندلیبی

گفت و گو با جلیل عندلیبی

گفت و گو با جلیل عندلیبی
گفت و گو با جلیل عندلیبی

برنامه چشم شب روشن به تهیه کنندگی امیر قمیشی با اجرای محمد صالح علا، با حضور رضا مهدوی کارشناس مجری بخش موسیقی، میزبان محمد جلیل عندلیبی آهنگساز و نوازنده پیشکسوت بود.

در ابتدای این قسمت که به صحبت درباره موسیقی دانان متعهد و قدرت تاثیرگذاری و الگوسازی اختصاص داشت، عندلیبی درباره ساخت اثر «کیش مهر» در دهه 60 گفت: از ساخت این اثر دو هدف داشتم اول اینکه این شعر متعلق به علامه طباطبایی بود و دوم اینکه ما فقهای قدیمی که عاشق هنر بودند هم داریم مانند شیخ بهایی و امام محمد غزالی و البته ابن سینا.

وی افزود: در سال 68 با علیرضا افتخاری به عنوان سفیر فرهنگی به ژاپن سفر کردیم. در این سفر بنده رهبری ارکستر را به عهده داشتم و قطعه "بنی آدم اعضای یکدیگرند" را به خاطر همخوانی خاصی که با جاده ابریشم داشت، انتخاب کردم.

عندلیبی درباره علت سکوت 7 ساله و عمدی خود توضیح داد: هدفم از این سکوت زجرآور این بود که بفهمانم هنرمندان هم درد دارند و باید توسط مردم فهیم از طریق کپی و دانلود نکردن اثر حمایت شوند.

این آهنگساز و نوازنده پیشکسوت از استفاده در بدترین وجه از علم و تکنولوژی گله مند بود و گفت: دانلود غیر قانونی اثر هنری اشتباه محض است. در سال های اخیر استادان و هنرمندان بسیاری به خاطر همین دانلود آثار گوشه گیر شدند. نکته دیگر اینکه مردم فکر می کنند برای یک لوح فشرده که 1 ساعته گوش می کنند، همان 1 ساعت زمان صرف شده تا آماده شود، در حالی که من 7 سال زمان صرف یک کار می کنم تا اکنون شما آن را بشنوید. هنرمندان را با خرید آثارشان حمایت کنید.

وی همچنین با اشاره به انواع موسیقی های پاپ که سال های اخیر رواج یافته تاکید کرد: پرت و پلا سازی های امروز، اشعار قوی را شهید می‌کند و بیشتر استرس زاست. موسیقی صبح باید با موسیقی شب فرق کند و صدا وسیما باید در این مسیر پیشرو و رهبر باشد که موسیقی های ناسالام رشد پیدا نکند.

عندلیبی در پایان گفت: من از آلبوم اولی ها و جوانان حمایت می کنم. چون قضیه دل است و دوست دارم جوانان را راهنمایی کنم و معتقد به خواننده سالاری نیستم. درد آواز ایران این است که تک محوری شده است.

«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131