ارکستر شهر آغاز به کار کرد

Posted in تازه ها بازدید: 1507

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارکستر شهر آغاز به کار کرد

ارکستر شهر آغاز به کار کرد

ارکستر شهر آغاز به کار کرد
ارکستر شهر آغاز به کار کرد

ارکستر شهر در سالن شهید آوینی فرهنگسرای بهمن، رونمایی شد.

این ارکستر که توسط شهرداری تهران راه اندازی شده است، در حضور هنرمندان و مدیران شهرداری به اجرا پرداخت. در آغاز مراسم بابک ربوخه گفت: هدف از تشکیل این ارکستر جا انداختن نگاهی برای جواتان موزیسین است که با آداب نوازندگی بیشتر آشنا شوند. متاسفانه این روزها احترام پیشکسوت در موسیقی بسیار کمرنگ شده اما ما از حضور دو نسل در این ارکستر استفاده کردیم که ما را با یکسری چالش‌ها مواجه کرد اما کم‌‌کم این قضیه جا افتاد که چگونه این دو نسل در کنار هم کار کنند و بنوازند.

اسماعیل تهرانی به عنوان رهبر این ارکستر در سخنانی گفت: اگر مهربانی این افراد نبود امروز شاهد شکل‌گیری این ارکستر نبودیم.

او درباره شکل‌گیری ارکستر شهر توضیح داد: نقطه آغازین این ماجرا در اسفند سال 94 شکل گرفت و پیشنهاد تاسیس این ارکستر به من داده شد و در همین رابطه جلسات متعددی را نیز برگزار کردیم اما من به برپایی این ارکستر زیاد امیدوار نبودم و به آقای ربوخه گفتم این کار را فراموش کنیم چراکه حاشیه‌ها و موانع زیادی ایجاد خواهد شد و تو را اذیت خواهند کرد اما در پایان او برنده شد و من شکست خوردم و خوشحالم که این اتفاق افتاد.

رهبر ارکستر شهر تهران گفت: اواسط آذرماه سال جاری کلید این ارکستر زده شد، و برای حضور نوازندگان در این ارکستر فراخوانی را ارسال کردیم تا شاید اگر نوازنده ناشناسی است که خوب می‌نوازد ما بتوانیم از حضور او در این ارکستر استفاده کنیم و از دوستان پیشکسوتم خواستم تا از این نوازندگان آزمون گرفته و پس از آن تمرین‌های ما آغاز شد که تا به امروز 17 تمرین انجام شده.

تهرانی با اشاره به قطعاتی که توسط این ارکستر اجرا خواهد شد؛ گفت: یکی از قطعاتی که امشب توسط ارکستر شهر اجرا خواهد شد قطعه گلبانگ نوشته استاد حسین دهلوی است که متاسفانه امروز در شرایط جسمی مناسبی به سر نمی‌برند و از ما هم کاری جز دعا برنمی‌آید اما همسرشان خانم سوسن اصلانی در جمع ما حضور دارند.

او با اشاره به تک بیتی از فروغی بسطامی گفت: بسطامی می‌گوید تا هنرمند شدم خواجه به هیچم نخرید / بی‌هنر شو که هنرهاست در این بی‌هنری. شک ندارم که این شعر بسطامی مصداقی نخواهد داشت و برای آن مصداقی را پیدا نخواهیم کرد.

رهبر ارکستر شهر گفت: امیدوارم این ارکستر که به زحمت و تلاش دوستان شکل گرفته؛ تداوم پیدا کند و تمام شهرداری‌های این مرز و بوم امیدوارم ادامه دهنده راه شهرداری تهران باشند و این اقدام الگویی برای تمام شهرداری‌های استان‌ها و شهرستان‌های ما باشد چراکه ما جوانان با استعداد کم نداریم. مملکت هشتاد میلیونی دو تا و نصفی ارکستر دارد که این اصلا مناسب نیست.

فریدون شهبازیان، رهبر ارکسترملی نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود. شهبازیان با بیان اینکه هر جا ارکستری شکل بگیرد همه دلمشغولی او آنجاست، اظهار کرد: وقتی ارکستری شکل می‌گیرد و سامان می‌گیرد جای امیدواری برای همه مااست. تشکیل یک ارکستر نیاز به پیش دریافت‌هایی بسیاری دارد تا این نوازندگان در کنار هم بنشینند و هماهنگ با هم آثار قابل قبولی را ارائه کنند.

او ادامه داد: تشکیل چنین ارکستری با سازهای ایرانی که در گذشته از دلمشغولی‌های استاد حسین دهلوی، من و بسیاری از هنرمندان دیگر بوده، بسیار خوب و قابل اعتناست.

رهبر ارکستر ملی با بیان اینکه معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تهران کار بزرگی را انجام داده، گفت: بی‌اغراق‌گویی از نظر کوک و شنیداری با این تعداد نوازنده یعنی حدود 40 نوازنده در یک ارکستر شاید کار آنان از ارکستر سمفونیک نیز سخت‌تر باشد چراکه سازهای ایرانی از نظر کوک بسیار مشکل دارند و برای اینکه آنسامبل درستی را اجرا کنند بسیار سخت است.

شهبازیان گفت: امیدوارم نظیر این ارکستر درمملکتمان باز هم سامان بگیرد و جوانان ما موسیقی خوب را برای مردم بنوازند و مردم موسیقی خوب بشنوند. متاسفانه در سال‌های گذشته دور بودیم از موسیقی درست و موسیقی ایرانی بتوانیم آثار خوبی را به مردم ارائه دهیم.

او با بیان اینکه آماده سازی قطعات برای این چنین ارکستری زمان زیادی می‌برد، افزود: امیدوارم شهرداری تهران حالا که همت به چنین کاری کرده است با همه قدرت از آن حمایت کند چراکه تشکیل یک ارکستر به تنهایی کافی نیست و باید حمایت‌های لازم نیز انجام شود درست است که ارکستر در مملکت ما زیاد نیست اما نوازندگان ما از طرق مختلف امرار معاش می‌کنند پس باید یک ارکستر کامل به این صورت تمام و کمال هدایت شود و این بسیار مهم است.

رهبر ارکستر ملی ادامه داد: برای مملکت هشتاد میلیونی ما وجود سه ارکستر بسیار کم است و یکی از نهادهایی که می‌تواند حمایت کند شهرداری است در تمام کشورهای جهان همه ارکسترهای سمفونیک متعلق به شهرداری‌هاست ارکسترهایی که به صورت ملی و با حمایت مردم اداره می‌شود نیز وجود دارد اما ارکسترهای سمفونیک به وسیله شهرداری‌ها تامین می‌شود.

شهبازیان تصریح کرد: امیدوارم این ارکستر ادامه پیدا کند و دچار حاشیه‌ها نشود و مهمتر از همه اینکه موسیقی اصیل ایرانی را اجرا کنندکه بسیار با اهمیت است. ارکستر شهر تهران موسیقی ملی که مبتنی بر ردیف موسیقی است را می‌نوازند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131