پرویز مشکاتیان اجازه انتشار کتاب «آوای مهر آیین» را نداده بود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی سنتی بازدید: 940

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پرویز مشکاتیان اجازه انتشار کتاب «آوای مهر آیین» را نداده بود

پرویز مشکاتیان اجازه انتشار کتاب «آوای مهر آیین» را نداده بود
پرویز مشکاتیان اجازه انتشار کتاب «آوای مهر آیین» را نداده بود

از طریق معاونت هنری ارشاد پیگیر هستیم

آوا مشکاتیان گفت: پرویز مشکاتیان اجازه انتشار کتاب «آوای مهر آیین» را نداده بود. اما متاسفانه چندی پیش چاپ دوم این کتاب هم منتشر شد. ما از طریق معاونت هنری ارشاد پیگیر این موضوع هستیم.

 

آوا مشکاتیان در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس درباره حواشی پیش آمده پیرامون انتشار کتاب «آوای مهر آیین» که به تازگی چاپ دوم آن توسط انتشارات «مروارید» عرضه شده، گفت: مهران حبیبی‌نژاد کتاب «آوای مهرآیین»‌را گردآوری کرد. این کتاب را برای تایید و بازبینی نزد پدر آوردند. ایشان هم مطالعه کردند و وقتی دیدند کتاب پر از غلط است، گفتند که کتاب در شرایط انتشار نیست و نیازمند ویراستاری است. خود من پیغام پدر را به گردآورنده ابلاغ کردم.

وی افزود: در همان زمان وقتی ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران فرارسید، آقای حبیبی‌نژاد دوباره پیگیر وضعیت کتاب «مهرآیین» شدند که پدر دوباره قاطعانه گفتند که این کتاب قابلیت انتشار ندارد و باید ویراستاری اساسی صورت بگیرد. اما متاسفانه وقتی پدر فوت شدند، دو روز بعد از خاکسپاری، دیدیم که یک نفر مکررا با تلفن منزل تماس می‌گیرد. در آن شرایط آقای حبیب‌نژاد به ما گفت که آیا مرحوم مشکاتیان دست‌خطی نداشتند که من بتوانم کتاب را منتشر کنم؟ من هم در همان زمان به ایشان گفتم که برای این صحبت اصلا موقیعت مناسبی نیست. ضمن این که ما می‌دانستنیم که پدر به انتشار این کتاب رضایت نداشت.   

فرزند زنده‌یاد مشکاتیان ادامه داد: در ادامه و در بحبوحه مراسم سوگواری ایشان بدون اینکه اجازه‌ای از ما برای انتشار کتاب داشته‌ باشند، از آب گل آلود ماهی گرفتند و این کتاب را با همان وضعیت به اضافه عکس‌هایی که شایسته چاپ شدن را نداشت، منتشر کردند. این عکس‌ها با موبایل از پدر در داخل منزل گرفته شده بود. ضمن این که عکس‌هایی از سوگواری‌های اعضای خانواده مشکاتیان نیز متاسفانه در این کتاب به چاپ رسیده بود.

وی تصریح کرد: فکر می‌کنم گردآورنده کتاب جز منفعت اقتصادی به چیز دیگری فکر نکرده است. در یکی از بزرگداشت‌هایی که برای پدرم در تالار اندیشه حوزه هنری گرفته شد، من و برادرم دیدیم که این کتاب‌ها را روی زمین بساط کرده‌اند و به مردم می‌فروشند. این مسئله توهین بزرگی به شانیت پرویز مشکاتیان بود چرا که نه تنها به نظر خود ایشان در خصوص عدم انتشار توجهی نشد، بلکه به بدترین شکل ممکن هم این کتاب عرضه شد.

مشکاتیان درباره اقدامات قانونی که در این باره انجام گرفته است، گفت: اگر تا به امروز سکوت کرده‌ام به خاطر احترامی بوده که برای نشر «مروارید» قائل بودم و احساس می‌کنم آنها از آقای حبیبی‌نژاد بازی خورده‌اند. البته همان موقع ما طی نامه‌نگاری‌هایی این موضوع را به اطلاع وزارت ارشاد رساندیم و نهایتا هم کتاب جمع‌آوری شد. اما متاسفانه وی به تازگی موفق به بازنشر این کتاب شده است که ما از طریق معاونت هنری ارشاد این موضوع را پیگیری کرده‌ایم و اطلاع دادیم که پرویز مشکاتیان از انتشار این کتاب رضایت نداشته است. آقای مرادخانی هم به ما قول مساعد داده‌اند که جلوی انتشار و توزیع این کتاب را بگیرند.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131