رسانه‌ها آیینه جامعه‌اند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی سنتی بازدید: 532

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رسانه‌ها آیینه جامعه‌اند

رسانه‌ها آیینه جامعه‌اند
رسانه‌ها آیینه جامعه‌اند

رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران رسانه‌ها را یکی از ارکان مهم یک جامعه دموکراتیک دانست و گفت: امیدوارم میان خانه هنرمندان و جامعه رسانه‌ای اعتماد متقابل وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا، محمد سریر- رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران - گفت: رسانه‌ها آیینه‌ی جامعه‌اند و ما هم به‌عنوان هنرمندان قطعا وظایفی در قبال آن‌ها داریم، بی‌تردید حوزه هنر، وام‌دار رسانه‌هاست.

او که ۱۶ مردادماه در آستانه «روز خبرنگار» در مراسم تقدیر از خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار کرد: مرور ۲۰ سال گذشته نشان می‌دهد در همه هنرها، قدم‌های بسیار بلندتری برداشته شده و مطبوعات نیز در این زمینه تأثیر بسزایی داشته‌اند.

سریر خطاب به خبرنگاران ادامه داد: ممکن است گاهی به پرسش‌های شما از سوی دوستان ما پاسخ صریحی داده نشود، اما همیشه با حسن نیت برخورد کرده‌اید. امیدوارم با رابطه صادقانه میان مطبوعات و هنرمندان، جامعه بتواند با اعتماد به هر دو بخش، روبه جلو حرکت کند.

در ادامه این برنامه که در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، مجید رجبی‌معمار - مدیرعامل خانه هنرمندان - با گرامیداشت یاد کاظم معتمدنژاد - استاد پیشکسوت حوزه ارتباطات - به بیان خاطراتی از زمان تدریس او در دهه ۶۰ پرداخت.

او همچنین اظهار امیدواری کرد که بخش بزرگی از پارک هنر که هنوز در اختیار ارتش است، بعد از چند سال پیگری و گرفتن قول مساعد، به خانه هنرمندان ایران واگذار شود.

وی توضیح داد: با در اختیار داشتن این فضا می‌توانیم پنج تا شش سالن تئاتر و سینما بسازیم. همچنین سالن‌های تمرین برای گروه‌های تئاتری و موسیقی خواهیم داشت. ضمن این‌که کارگاه‌هایی برای هنرمندان تجسمی می‌سازیم تا از آن‌ها استفاده کنند.

او از مسؤولان عقیدتی و سیاسی و فرماندهان ارتش درخواست کرد تا توجه خاصی به هنرمندان داشته باشند و این فضا را در اختیار آن‌ها بگذارند.

رجبی‌معمار درباره برخی گلایه‌ها در حوزه تجسمی در زمینه برگزاری بعضی نمایشگاها، تصریح کرد: حل این مشکل مستلزم آن است که شورای تخصصی تجسمی با حضور نمایندگان این شاخه تشکیل شود تا در این زمینه تصمیم‌گیری و اعمال نظر کنند. همچنین فردا جمع‌بندی شورای تجسمی را در شورای عالی خانه هنرمندان ایران خواهیم داشت و امیدواریم به نتیجه برسیم.

وی یادآوری کرد: تلاش من این بوده که ارتباط خود را با انجمن‌ها بیشتر کنیم؛ اما هنوز به حد مطلوب نرسیده‌ایم. امیدواریم این شورا با دستورالعمل مناسبی تشکیل شود تا از قبل در جریان فعالیت‌ها باشد و جای گلایه نماند.

او با اشاره به دشواری مدیریت در مجموعه‌های هنری، بیان کرد: مدیریت چنین مجموعه‌هایی نیازمند آشنایی با امور هنری است و هم باید با در نظر گرفتن وضعیت فرهنگی و اجتماعی جامعه و مسائل اقتصادی، بتوان تصمیم‌های لازم را گرفت. به همین دلیل، مدیریت یک مجموعه فرهنگی مانند مدیریت یک بیمارستان است. 

رجبی‌معمار ادامه داد: ما نهادی غیردولتی هستیم که باید از مکان‌های مختلف، منابع مالی را تأمین کنیم. ضمن این‌که به هیچ‌وجه نمی‌خواهیم به کشمکش‌های جناجی و سیاسی وارد شویم، بلکه تلاش می‌کنیم بزرگان هنر را مورد اعتنا قرار دهیم.

وی یادآوری کرد: امسال گام بزرگی را برای هنرمندان تئاتر برداشتیم و ۲۰ درصد سهم گیشه را که پیش از این به تماشاخانه ایرانشهر تعلق داشت،‌ بخشیدیم. ضمن این‌که تمام ظرفیت‌های خانه هنرمندان ایران برای انجمن‌های هنری رایگان است. 

رجبی‌معمار با اشاره به اضافه شدن تماشاخانه‌ی ایرانشهر به خانه هنرمندان ایران، اظهار کرد:‌ قول دیگری برای راه‌اندازی کتابخانه تخصصی هنر گرفته‌ایم تا از طریق راه‌اندازی این مکان، بخش مهمی از آمال و آزوهای‌مان را محقق کنیم.

او همچنین با اشاره به طرح جامعی که برای گسترش فعالیت‌های خانه هنرمندان ایران مورد توجه است، اظهار امیدواری کرد که شهرداری مانند گذشته با این مکان همراهی کند.

رجبی‌معمار افزود:‌ در حال حاضر بازدید از خانه هنرمندان ایران یکی از برنامه‌های گردشگران خارجی است و کمتر توری را می‌بینیم که  بازدید از خانه هنرمندان جزو برنامه‌هایش نباشد.

در پایان این نشست از خبرنگاران هنری حضوریافته در خانه هنرمندان ایران تجلیل شد.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131