مجید نجاهی به سوی آرامگاه ابدی‌اش بدرقه شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی سنتی بازدید: 852

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مجید نجاهی به سوی آرامگاه ابدی‌اش بدرقه شد

مجید نجاهی به سوی آرامگاه ابدی‌اش بدرقه شد
مجید نجاهی به سوی آرامگاه ابدی‌اش بدرقه شد

آیین تشییع پیکر مجید نجاهی - سنتورنواز پیشکسوت - از مقابل تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که صبح ٢٤ مردادماه برگزار شد، افرادی مانند حمیدرضا نوربخش - مدیرعامل خانه موسیقی -، رضا مهدوی، فضل‌الله توکل، عبدالله معارفی، رضا خرم - فرزند زنده‌یاد همایون خرم - و داود گنجه‌ای حضور داشتند.

پیش از شروع مراسم تشییع پیکر نجاهی، بخش‌هایی از سنتورنوازی این هنرمند برای حاضران پخش شد.

فرامرز امینی که اجرای این مراسم را برعهده داشت، در ابتدا گفت: متأسفانه سال ٩٥ برای اهالی موسیقی سال خوبی نبود. ما ابتدا جواد لشگری و سپس مصطفی کمال پورتراب را از دست دادیم و حالا مجید نجاهی از میان ما رفته است. گلهای رنگارنگ دارد یکی یکی گلهای خود را از دست می‌دهد. مگر ما چند گل دیگر داریم؟ متأسفانه استاد فرهنگ شریف نیز دوباره در بیمارستان بستری است.

فضل‌الله توکل - سنتورنواز - نیز در سخنانی درباره نجاهی اظهار کرد: او یکی از عزیزان من و از پیشکسوتان سنتورنوازی بود. جای او با آثار ماندگارش همیشه پر خواهد بود. امیدوارم تا جایی که امکان دارد احترام او را حفظ کنیم و به‌خاطر آوریم که نجاهی تا چه اندازه زحمت کشید.

بابک بختیاری - نوازنده ویلن - سخنران بعدی این مراسم بود. او خاطره‌ای از زنده‌یاد پرویز یاحقی و مجید نجاهی تعریف کرد و گفت: زنده‌یاد پیرنیا اولین‌بار نجاهی را در مهمانی خانه عبدالعلی وزیری دید و از سنتورنوازی او خوشش آمد و فردای آن روز، گلهای جاویدان ۲۰ را با همراهی مجید نجاهی ضبط کرد.

او ادامه داد: نجاهی ویبره‌هایی را در ساز ایجاد می‌کرد که لحن مشخص خاص خود او بود. افرادی مانند او پشتوانه موسیقی اصیل ایرانی هستند و در هر جای دنیا، هر ایرانی که بخواهد از موسیقی اصیل کشورش صحبت کند، به این جواهرات ملی اشاره می‌کند. او به‌خاطر آثارش تا ابد زنده خواهد بود.

بختیاری با بیان این‌که خلق و خو و متانت نجاهی مانند سازش بود، افزود: هر وقت من به خدمت او می‌رسیدم، با آغوش پدرانه و روح بلند از من استقبال می‌کرد.

حمیدرضا نوربخش - مدیرعامل خانه موسیقی- نیز بیان کرد: خوشا به حال افرادی مانند نجاهی که هنر و زیبایی می‌آفرینند و آزاری برای کسی ندارند. مجید نجاهی گناهی نداشت. او هنرمندی پاک سیرت و پاکیزه خصلت بود که نغمه‌های جاویدانی را باقی گذاشت که مردم از آن استفاده کنند. من از طرف خانه موسیقی به تمام جامعه هنری درگذشت او را تسلیت می‌گویم.

مدیرعامل خانه موسیقی با انتقاد از برخی اظهار نظرها درباره برگزاری کنسرت، ادامه داد: متأسفانه موسیقی ما دوران خاص و عجیبی را سپری می‌کند و اخباری را می‌شنویم که در سال‌های گذشته مانند آن را به یاد نداریم. موسیقی از شروع انقلاب تا امروز در همه صحنه‌ها خدمتگزاری کرده است.

او گفت: هنرمندان هنر آفریدند، به مملکت خدمت کردند و در کنار مردم بودند. آیا رواست به بهانه تعطیلی کنسرت، کسی به خود اجازه بدهد به ساحت هنرمندان اهانت کند. آیا این گناهی نابخشودنی است که هنرمندان صادقانه و خالصانه هنر خود را ارائه کنند و مردم برای دیدن این هنر بروند.

وی با بیان این‌که ما ضوابط و قوانین را می‌دانیم، افزود: هنرمندان بزرگ‌ترین ضابط  و ناظم هستند. آن‌ها با اخلاق و با شخصیت‌اند و ترازهای دینی را می‌فهمند. مردم نیز با شعورند و این چیزها را متوجه می‌شوند. ما پیگیری‌های خود را از طریق خانه موسیقی ادامه خواهیم داد و اگر لازم باشد با مراجع نیز صحبت خواهیم کرد.

سیدعباس سجادی - مدیرعامل بنیاد نیاوران - نیز در سخنانی بیان کرد: باید دید با رفتارهایی که دیگران با موسیقی می‌کنند، ما اهالی موسیقی با آن چه می‌کنیم. بخشی از موسیقی ما به‌خاطر سلیقه دیگر موسیقیدانان، سال‌ها مسکوت مانده و باعث شده افرادی مانند نجاهی خانه‌نشین شوند. این موضوع به‌خاطر اعمال سلیقه برخی افراد در شوراها بود. این دولت نیست که این کارها را انجام می‌دهد، بلکه خود ما هستیم که کم‌لطفی می‌کنیم و افرادی مانند جلیل شهناز را به بهانه این‌که بزمی می‌نوازند، سال‌ها خانه‌نشین کردیم.

او ادامه داد: چرا برای مردم تعیین تکلیف می‌کنید؟ بگذارید گاهی برای دلِ ما هم بزنند. همه مردم از صبح تا شب در خانه خود مارش و سرود گوش نمی‌دهند. بهتر است سعی کنیم با همه موسیقی‌ها مهربان باشیم تا شاهد جامعه‌ای شاداب‌تر باشیم.

سپس فاضل جمشیدی بر سر پیکر نجاهی، شعری از مولانا را در آواز اصفهان خواند.

در پایان این مراسم، پیکر نجاهی برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

براساس اعلام، مراسم یادبود این هنرمند ۲۶ مردادماه از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ در مسجدجامع شهرک غرب برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مجید نجاهی بامداد ۲۱ مردادماه در سن ۸۲ سالگی دارفانی را وداع گفت. او در بهمن‌ماه ۱۳۱۳ در تهران دیده به جهان گشود و از جوانی به یادگیری سنتور پرداخت. نجاهی پس از پنج سال نواختن سنتور، با حسین قوامی، احمد عبادی، مرتضی‌خان محجوبی، نورعلی‌خان برومند و استادان دیگر آشنا شد و نزد آن‌ها موسیقی را آموزش دید.

این هنرمند در سال ۱۳۳۷ بنا به دعوت داود پیرنیا برای شرکت در برنامه «گلها» رفت و در برنامه‌های مختلف با هنرمندانی مانند حسین قوامی، اکبر گلپایگانی، محمدرضا شجریان، محمود خوانساری، ایرج، عبدالوهاب شهیدی و بسیاری از خوانندگان همکاری کرد.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131