نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 1486

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد

نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد
نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد

موسیقی هنری ایران: نخستین جشنواره موسیقی هنرمندان افغانستان و ایران با همت وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل برگزار شد.

نخستین جشنواره موسیقی هنرمندان افغانستان و ایران به همت وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با حضور مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ، مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و هنرمندان هر 2 کشور در «تالار رادیو تلویزیون ملی افغانستان» برگزار شد.

سخنرانان این جشنواره با بیان اینکه موسیقی افغانستان و ایران ریشه در تاریخ هر 2 کشور دارد ابراز کردند که ایران و افغانستان دارای یگانگی فرهنگی هستند و باید از این یگانگی بهره‌های کافی را ببریم.

ریشه تاریخی خراسانی موسیقی ایران و افغانستان

موسیقی هنری ایران: سیدمصدق خلیلی معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ با تأکید بر گسترش روابط میان افغانستان و ایران گفت: افغانستان و ایران دارای وحدت و یگانگی فرهنگی هستند و موسیقی این 2 کشور ریشه در تاریخ هر 2 کشور دارد.

خلیلی افزود: ملت افغانستان و ایران در تمام عرصه‌ها با هم یکسان هستند و هنرمندان آن از شعر‌های همدیگر استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: هنرمندان افغانستان و ایران از گذشته‌های دور تاکنون با هم همکاری داشته‌اند و آهنگ‌های مشترکی را با هم اجراء کرده‌اند که نمونه آن آهنگ (بیا بریم به مزار ملا ممد جان» است که هنرمندان هر 2 کشور آن را با هم سروده‌اند.

روابط 2 کشور گسترش یابد

معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با بیان اینکه موسیقی هر 2 کشور ریشه خراسانی دارد ابراز کرد: هنرمندان ایران و افغانستان با استفاده از نوای موسیقی درد‌های مشترک خود را فریاد می‌زنند.

سیدمصدق خلیلی در پایان سخنان خود با ابراز خشنودی از برگزاری نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران خواهان گسترش روابط 2 ملت شد و از هنرمندان هر افغان و ایرانی خواست تا این روند ادامه پیدا کند.

بهترین ملل و در کنار همیم

در همین حال «ناصر جهانشاهی» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل با بیان اینکه کشور‌های ایران و افغانستان دارای ظرفیت‌های مشترک هستند گفت: ما 2 ملت بهترین‌هایی هستیم که در کنارهم هستیم.

جهانشاهی نیز با خشنودی از برگزاری این جشنواره افزود: موسیقی افغانی آرام بخش روح ایرانی‌ها و موسیقی ایرانی آرام‌بخش روح افغان‌ها است و ما باید از مشترکاتی که داریم بهره ببریم.

با زبان موسیقی پیوندها محکم‌تر شود

وی تصریح کرد: 2 ملت افغانستان و ایران باید مسیر سعادت را با هم بپیماید و با زبان موسیقی پیوند‌های خود را عمیق‌تر سازند.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در پایان سخنان خود با تأکید بر گسترش روابط افغانستان و ایران گفت: برای دوستی و برادری 2 ملت باید بزر بیشتر بکاریم.

در این جشنواره گروه موسیقی «شادیاخ» که از شهر «نیشابور» ایران به افغانستان آمده‌اند با هنرمندان افغانستانی به اجرای آهنگ پرداختند و هنر خود را به نمایش گذاشتند.

در پایان این جشنواره وزارت اطلاعات و فرهنگ «چپن»های را به عنوان هدیه به هنرمندان هر 2 کشور پوشانده و از آنها تقدیر به عمل آورد.

نوزدهم بهمن نود و چهار