صد و بیست نوازنده فرانسوی در بناهای تاریخی ایران می‌نوازند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 1269

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

صد و بیست نوازنده فرانسوی در بناهای تاریخی ایران می‌نوازند

صد و بیست نوازنده فرانسوی در بناهای تاریخی ایران می‌نوازند

صد و بیست نوازنده فرانسوی در بناهای تاریخی ایران می‌نوازند
صد و بیست نوازنده فرانسوی در بناهای تاریخی ایران می‌نوازند

ارکستر سمفونیک آلیانس فرانسه در تهران،‌ کرمان،‌ یزد،‌ شیراز‌، اصفهان‌ و کاشان‌، به رهبری‌ یک رهبر ارکستر ایرانی روی صحنه خواهند رفت.

به گزارش خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا‌، رهبر ارکستر آلیانس در این‌باره توضیح داد: برنامه‌ای که قرار است با این ارکستر روی صحنه ببریم، برایم بسیار مهم است، چون برنامه‌ای دوستانه میان دو کشور ایران و فرانسه محسوب می‌شود.

پژمان معمارزاده ادامه داد: من در فرانسه بزرگ شده‌ام، آنجا زندگی می‌کنم و دولت فرانسه امکانات زیادی در اختیار من قرار داده تا بتوانم در این کشور یک ارکستر داشته باشم. نوازندگانی که در ارکستر الیانس برای شما ساز خواهند زد، همه نوازندگانی بسیار حرفه‌ای هستند و حتی یکی از آن‌ها نوازنده ارکستر فیلارمونیک برلین است.

این هنرمند که به‌سختی به زبان فارسی صحبت می‌کرد، اظهار کرد: دو تک‌نواز حرفه‌ای را با خودمان به ایران آوردیم؛ یکی از آن‌ها موفق‌ترین پیانیست فرانسوی است و دیگری یک دختر 20 ساله است که در اروپا کنسرتوی پاگانینی را اجرا کرده است. او یک نوازنده استثنایی در اروپا محسوب می‌شود.

معمارزاده درباره انگیزه‌اش از حضور در ایران، بیان کرد: می‌خواهم نوازندگان اروپایی به ایران بیایند و ببینند که کشور ما چقدر بافرهنگ و استثنایی است. کشورهای دیگر باید ببینند که کم‌رنگ شدن رابطه آن‌ها با ایران باعث می‌شود چیزهای زیادی را از دست بدهند. آن‌ها باید تصویر واقعی کشور ما را ببینند.

او درباره رپرتوآر این اجرا نیز بیان کرد: ما برای اجرای تالار وحدت رپرتوآر بسیار خوبی تدارک دیده‌ایم. قطعه‌ای از آهنگسازی در شمال اروپا در دوره رمانتیک و همین‌طور قطعاتی از دوره باروک و رقص‌های مجار یوهانس برامس، از جمله قطعاتی است که در این کنسرت اجرا خواهیم کرد. کنسرتوی شماره 4 بتهوون نیز اجرا خواهد شد.

وی افزود: 120 نوازنده از فرانسه به ایران می‌آیند، آن‌ها آمده‌اند که فرهنگ ایران را ببینند. ما یک تور کنسرت در بناهای تاریخی ایران خواهیم داشت. علاوه بر اجرای یکم اردیبهشت‌ماه در تالار وحدت، به باغ شازده ماهان در کرمان خواهیم رفت. اجرای دیگری در باغ دولت‌آباد یزد خواهیم داشت و در نقش رستم و تالار حافظ و شیراز هم روی صحنه می‌رویم. اصفهان و اجرا در کاخ چهلستون از دیگر برنامه‌های ماست و در نهایت، در چند خانه قدیمی مثل خانه بروجردی و همین‌طور باغ فین کاشان کنسرت می‌دهیم.

معمارزاده معتقد است: شاید اگر چنین فضایی ایجاد شود، خیلی از اروپایی‌ها دل‌شان بخواهد در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

این رهبر ارکستر و آهنگساز در پاسخ به خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌که چرا در این سال‌ها به ایران نیامده و این بازه زمانی را برای کنسرت انتخاب کرده است؟ گفت: به هر حال همه آدم‌ها دل‌مشغولی‌هایی دارند؛ اما من هیچ‌وقت رابطه‌ام را با ایران فراموش نکرده‌ام. من دل‌بسته این کشور هستم و همیشه به آن فکر می‌کنم؛ اما زمانی به این نتیجه رسیدم که با روی کار آمدن دولت آقای روحانی و اقدامات دکتر ظریف، ایران به جایگاه قبلی خود بازگشته و دوباره جایگاه بین‌المللی خود را به‌دست آورده است. برای همین فکر کردم اکنون زمان خوبی است تصویر ایران به دنیا نشان داده شود.

او در این‌باره اضافه کرد: باید بدانید که من آقای مرادخانی را که معاون وزیر ارشاد است به‌خوبی می‌شناسم و او خیلی برای اجرای این برنامه به من کمک کرد. من با کمال میل در خدمت ایران هستم. البته ایشان سال 2005 نیز از من دعوت کرده و برای دو اجرا در جشنواره فجر نیز به من درخواست‌هایی داده شده بود.

این هنرمند در بخش پایانی سخنانش گفت: تلاش من این است که بتوانم انجمنی در فرانسه تاسیس کنم تا جوانان ایرانی برای تحصیل موسیقی و افزایش دانش خود به آنجا بیایند.

کیرینس استورز که مدیرعامل ارکستر الیانس است نیز در این نشست خبری که صبح 30 فروردین‌ماه در تالار وحدت برگزار شد، حضور داشت‌ و از این اجرا ابراز خرسندی کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131