ارکستر ملی ایران به چین می‌‌رود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 1006

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارکستر ایرانی به چین می‌‌رود/چوب رهبری در دست فخرالدینی و حیدریان

ارکستر ایرانی به چین می‌‌رود/چوب رهبری در دست فخرالدینی و حیدریان

ارکستر ایرانی به چین می‌‌رود/چوب رهبری در دست فخرالدینی و حیدریان
ارکستر ایرانی به چین می‌‌رود/چوب رهبری در دست فخرالدینی و حیدریان

ارکستر ایرانی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه عازم چین می‌شود تا در دو پارت به رهبری فرهاد فخرالدینی و نصیر حیدریان موسیقی ملی ایران و کلاسیک را به گوش جهان برساند.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از جدا شدن علی رهبری از ارکستر سمفونیک تهران و سفرش به خارج از کشور نگرانی ها بابت سرنوشت اجرای این ارکستر در شانگهای چین قوت گرفت تا جایی که شائبه لغو این رویداد هم ایجاد شد.

از طرفی نه تنها اهالی موسیقی ایران که برگزارکنندگان این رویداد در کشور چین هم نسبت به این ماجرا واکنش نشان دادند و درصدد پیگیری سرنوشت کنسرت برآمدند و اعلام کردند که کنسل کردن این اجرا آنهم در آستانه برگزاری شدنی نیست. همچنین طرف چینی تاکید داشته که از ارکستر سمفونیک تهران به عنوان نماینده موسیقایی ایران دعوت کرده است و تغییر در رهبری ارکستر نباید اجرا را لغو کند.

با توجه به مسایل پیش آمده در نهایت بنیاد رودکی تصمیم گرفت این کنسرت طبق برنامه‌ریزی قبلی در کشور چین برگزار شود و در کنار اجرای موسیقی کلاسیک، رپرتواری از موسیقی ملی ایران نیز برای خارجی‌ها اجرا شود لذا در پارت اول رپرتوار موسیقی ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی و پارت دوم رپرتواری از موسیقی کلاسیک به رهبری نصیر حیدریان روی صحنه خواهد رفت.

این تصمیم به این دلیل گرفته شده تا در کنار اجرای موسیقی کلاسیک جهان توسط هنرمندان ایرانی، ظرفیت موسیقی ملی ایران نیز در دنیا شنیده شود. همچنین به نظر می‌رسد این رویه در دیگر حضورهای بین‌المللی ارکستری ایران نیز عملی می‌شود و در کنار اجرای موسیقی کلاسیک هر بار رپرتواری از موسیقی ملی نیز روی صحنه اجرا می‌شود.

بر اساس برنامه تعیین شده قرار است گروه ارکستری ایران دوشنبه ۲۷ اردیبهشت تهران را به مقصد کشور چین ترک کنند تا روز سه شنبه در شانگهای حضور داشته باشند و تمرین نهایی را آغاز کنند.

طبق این برنامه روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت به اجرا اختصاص دارد و پنجشنبه گروه عازم ایران می شوند. این ارکستر با ۶۵ نوازنده و دو رهبر شامل فرهاد فخرالدینی و نصیر حیدریان در شانگهای چین اجرا خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131