ششمین جشنواره موسیقی مقامی پیران چنگی در قوچان آغاز شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 908

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ششمین جشنواره موسیقی مقامی«پیران چنگی» در قوچان آغاز شد

ششمین جشنواره موسیقی مقامی«پیران چنگی» در قوچان آغاز شد

ششمین جشنواره موسیقی مقامی«پیران چنگی» در قوچان آغاز شد
ششمین جشنواره موسیقی مقامی«پیران چنگی» در قوچان آغاز شد

مشهد- مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره موسیقی مقامی «پیران چنگی» در قوچان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح پنج شنبه در مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره موسیقی مقامی «پیران چنگی» كه در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان برگزار شد، با بيان اينكه  هر قدر فرهنگ خود را به درستی تبیین کنیم، جایگاه خود را دردنیا ارتقا داده ایم، اظهار كرد: من در این سال ها به واسطه مرحوم حاج قربان سلیمانی واستاد حاج حسین یگانه آشنایی کامل با ساز شمال خراسان و شهرستان های دیگر پیدا کردم این ظرافت برای همه پژوهشگران ارزشمند است.

علی مرادخانی گفت: خیلی از افراد را در مراکز پژوهش می شناسم که پژوهشگر هستند و آرزو دارند که این نواها را گوش دهند. در کشور ما شاید توجهی به مفاخر این حوزه نشده اند.

مرادخانی به نقش هنرمندان در جهت معرفی کشور ایران پرداخت، گفت: خوشبختانه کارهای مهمی در دنيا  توسط افراد هنر دوست در حال شكل گيری است كه باعث شده بسترهویت هنری ما در دنيا به جهانيان معرفی شود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:  بزرگان خطه موسیقی شمال خراسان اساتید بخشی هستند که در مراحل مختلف حرکت شور و اسطوره نگاری را داشته اند مثل هفت شهرعشق عطار که از هفت مرحله عبور کرده اند که برای نسل جدید باید معرفی شوند.

وی یادآور شد: رساله های دکترا  آثار این دو هنرمند در کشورهای اروپایی تدریس می شود  که ما باید قدر این گوهر را گرامی بداریم.

مرادخانی ایجاد دبیرخانه ششمین جشنواره را پایان ششمین جشنواره موسیقی پیران چنگی دانست و افزود: امیدواریم بتوانيم با ارائه آثار ارزشمند در این جشنواره در مراحل بعدی از کشورهای دیگر نیز دعوت کنیم تا آثار هنرمندان جدید نیز معرفی شود.

وی بیان کرد: حاج قربان با ساز خود ما را به عرش برد که این خود یک افتخاری است، در سال های آینده نیز با زنده نگه داشتن این هنرمند شاهد تولید آثار خوبی در این زمینه باشیم.

سید سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم  با اشاره به ثبت جهانی موسیقی مقامی در یونسکو و برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه اظهار كرد : توجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به دو بخش از موسیقی خطه شمال خراسان و جنوب خراسان است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به ضرورت بازسازی مزار حاج قربان سلیمانی به عنوان یک اولویت تاکید کرد و گفت: امیدواریم با برگزاری هفتمین دوره موسیقی پیران چنگی در سال آینده شاهد بازسازی مزار و طرحی در خورشان این هنرمند باشیم.

سرابی به پروژه فرهنگی و هنری قوچان نیزاشاره و اظهاركرد: این مجتمع فرهنگی نیازمند مشترک همه جانبه دستگاه های دولتی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131