گروه گیل و آمارد و موسیقی گیلان در تالار وحدت

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 763

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گروه گیل و آمارد و موسیقی گیلان در تالار وحدت

گروه گیل و آمارد و موسیقی گیلان در تالار وحدت

گروه گیل و آمارد و موسیقی گیلان در تالار وحدت
گروه گیل و آمارد و موسیقی گیلان در تالار وحدت

گیلانی‌ها در تالار وحدت روی طشت می‌زنند/ در تدارک کنسرت اروپا

گروه «گیل و آمارد» به سرپرستی ناصر وحدتی ششم و هفتم مرداد ماه با برگزاری یک کنسرت متفاوت و رپرتواری جدید میزبان علاقه مندان به موسیقی گیلان در تالار وحدت خواهد بود.

ناصر وحدتی سرپرست گروه «گیل و آمارد» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه ترین فعالیت موسیقایی خود بیان کرد: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته روزهای ششم و هفتم مرداد ماه امسال با اجرای یک رپرتوار جدید و کاملا متفاوت در خدمت علاقه مندان موسیقی گیلان خواهیم بود. در این کنسرت که همچون شیوه های قبلی گروه در دو بخش برگزار می شود، فضای کاملا متفاوتی برای دوستداران تدارک دیدیم که برای اولین بار است با این شیوه اجرا می شود و فکر می کنم برای تماشاگران لذت بخش و جالب توجه خواهد بود.

وی ادامه داد: «طشت زنی» یکی از آیین های مرسوم مناطق مختلف گیلان است که بانوان گیلانی با توجه به اینکه در زندگی روزمره خود سازی برای نواختن نداشته و ندارند سعی می کنند شادیانه های خود را روی طشت هایی  که از آن برای مصارف مختلف استفاده می کنند، پیاده کنند. جالب اینکه وقتی روی این طشت ها سکه هایی ریخته می شود صدای جالبی می دهد که کمتر از سازهای کوبه ای مختلف نیست. این شیوه موسیقایی گرچه نمی تواند در جایگاه سازهای کوبه ای قرار گیرد اما در میان اقوام مختلف سرزمین گیلان نوعی هنر محسوب می شود که ما سعی می کنیم در این کنسرت از این شیوه استفاده کنیم.

این پیشکسوت موسیقی نواحی افزود: خاطرم هست وقتی برای شرکت در جشنواره به کشور کرواسی سفر کردیم بیش از ۷۷ گروه از کشورهای مختلف شرکت کرده بودند که انصافا ابزار و ادوات متنوعی برای اجرای برنامه داشتند که کار آنها را جذاب تر می کرد. من هم تصمیم گرفتم از همین طشت زنی در برنامه استفاده کنم که خوشبختانه با استقبال بسیار قابل توجه مخاطبان مواجه شد. به هر حال امیدوارم در این کنسرت که با رپرتواری متفاوت و جدید روی صحنه تالار وحدت می رویم نیز مخاطبان، راضی تالار را ترک کنند.

وحدتی درباره فعالیت های خود در عرصه پژوهش نیز توضیح داد: مدتی است اثر تالیفی پرحجمی را با عنوان «آوازها و نغمه های موسیقی گیلان» به پایان رسانده ام که علاوه بر تالیف، تمامی آنها نیز در یکی از استودیوهای شهرستان رشت ضبط شده است. در این کتاب من تلاشم را انجام دادم که هرآنچه در عرصه پژوهش موسیقی گیلان وجود دارد، ارایه دهم و امیدوارم این اثر هرچه زودتر توسط حوزه هنری منتشر شود چرا که این مجموعه کاری است که باید زودتر از اینها منتشر شود.

وی در پایان صحبت هایش یادآور شد: با تعدادی از هنرمندان موسیقی منطقه محمودآباد مازندران نیز صحبت هایی شده که در صورت فراهم شدن امکانات گروه مشترکی را تشکیل دهیم و با این گروه برنامه هایی را در قالب گروه هنرمندان موسیقی گیلان و مازندران در اتریش برگزار کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131