ارکستر زهی آیسو، و اجرای عصیان حسین علیزاده

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 882

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارکستر زهی آیسو، و اجرای عصیان حسین علیزاده

ارکستر زهی آیسو، و اجرای عصیان حسین علیزاده

ارکستر زهی آیسو، و اجرای عصیان حسین علیزاده
ارکستر زهی آیسو، و اجرای عصیان حسین علیزاده

ارکستر زهی «آیسو» جدیدترین رپرتوار خود را با اجرای قطعاتی از آهنگسازان ایرانی روی صحنه خواهد برد.

رهبر ارکستر «آیسو» با اعلام این مطلب به ایسنا، گفت: ارکستر زهی «آیسو» ۱۷ و ۱۸ تیرماه در تالار رودکی روی صحنه می‌رود و قطعاتی از استاد حسین علیزاده را برای این اجرا در نظر گرفته‌ایم.

مازیار یونسی ادامه داد: قصد داریم در این کنسرت، قطعه‌ی «عصیان» را اجرا کنیم که توسط استاد علیزاده ساخته و بازنویسی شده، اما تا کنون اجرای ارکستری نداشته است. قطعه‌ی «پایکوبی» را نیز از همین هنرمند آماده‌ی اجرا کرده‌ایم. البته ایشان قرار است، به‌زودی سر تمرین‌های ما بیاید و بر روند کار ارکستر نظارت کند، حتا اجرای قطعه‌ی «عصیان» نیز پیشنهاد خود او بوده است.

او همچنین اظهار کرد: قصد داریم سوییت «چای» از پیمان یزدانیان را نیز اجرا کنیم که شش بخش را شامل می‌شود. اجرای موسیقی فیلم «پاداش سکوت» اثر همین آهنگساز نیز بخش دیگری از رپرتوار ما خواهد بود.

این رهبر ارکستر از اجرای یک قطعه‌ی کردی نیز خبر داد و گفت: قصد داریم اثری از سیاوش لطفی را با نام «هورام» اجرا کنیم. این اثر  یک تم کردی دارد و به خانواده‌ی «کامکار» تقدیم شده است.

یونسی درباره‌ی ویژگی‌های این اجرا، توضیح داد: کریستین شولتز (رهبر ارکستر اتریشی) این‌بار  به‌دلیل تداخل کنسرت‌ها، در ایران حضور ندارد و من ارکستر را به‌تنهایی رهبری خواهم کرد؛ اما  «بورکارد تولکه» کنسرت‌مایستری این اجرا را برعهده دارد. ما همیشه بخشی از اجراهای‌مان را به قطعات آهنگسازان ایرانی اختصاص می‌دادیم، اما این‌بار برنامه به‌طور کامل به آثار هنرمندان ایرانی اختصاص دارد. در واقع، این اتفاقی است که کمتر در این‌گونه اجراها رخ می‌دهد.

او با اشاره به این‌که اعضای ارکستر «آیسو» جوان هستند، اظهار کرد: این‌بار فقط در قالب یک ارکستر زهی روی صحنه می‌رویم و خبری از ارکستر سمفونیک نیست. برای همین هم تالار رودکی را برای این اجرا انتخاب کردیم که از لحاظ آکوستیکی بسیار مناسب است.

به گزارش ایسنا، ارکستر سمفونیک آیسو (ایران ـ اتریش) از سال ۱۳۸۵ در انجمن فرهنگی اتریش در تهران آغاز به کار کرد. مدیریت هنری این مجموعه برعهده‌ی «کریستیان شولتز» نوازنده‌ی ویلنسل و رهبر اتریشی است که به‌عنوان مدیر اجرایی ارکستر سمفونیک وین، رهبر ارکستر در مدرسه‌ی موسیقی «موتزارت» وین و همچنین مدیر کنسرت‌های «نوسانات» شناخته می‌شود. ارکستر سمفونیک ایران ـ اتریش تا کنون در چند فستیوال حضور یافته و در مناسبت‌های رسمی در سفارتخانه‌های کشورهای مختلف، دانشگاه تهران و جشنواره‌ی موسیقی فجر نواخته است.

رپرتوار این ارکستر دربرگیرنده‌ی آثار کلاسیک اروپایی و ایرانی و موسیقی فولکلور محلی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131