اجرای علیرضا مشایخی: باغ خدا و اوفلیا

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 545

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اجرای علیرضا مشایخی: باغ خدا و اوفلیا

اجرای علیرضا مشایخی: باغ خدا و اوفلیا

اجرای علیرضا مشایخی: باغ خدا و اوفلیا
اجرای علیرضا مشایخی: باغ خدا و اوفلیا

ارکستر موسیقی نو به سرپرستی علیرضا مشایخی و به رهبری سعید علیجانی؛ چهارشنبه ۲۳ تیر روی صحنه می‌رود.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ این کنسرت به اجرای آثاری از علیرضا مشایخی اختصاص دارد و تالار رودکی میزبان کنسرتی‌ست که سعید علیجانی رهبری آن را برعهده دارد.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده؛ در اجرای پیش رو؛ آثاری چون؛ "سونات دو" برای پیانو و ارکستر، "مرکوری" برای پیانو و ارکستر، "اوفلیا شماره یک" برای ارکستر، "باغ خدا" برای ارکستر، "و در این تنهایی" و "لحظه‌ها" اجرا می‌شوند.

آثار علیرضا مشایخی که در این کنسرت اجرا می‌شود؛ همگی از گستره رپرتوار موسیقی مدرن است و ارکستر موسیقی نو نیز در زمینه اجرای همین قطعات روند کاری‌اش را طی کرده است.

علیرضا مشایخی (آهنگساز معاصر) با تشکیل ارکستر موسیقی نو متشکل از سازهای ایرانی و غربی، اقدام به ارائه تصویری نو از موسیقی ایرانی در چارچوب و قواعد موسیقی مدرن کرده است.

فعالیت‌های مشایخی به عنوان یکی از پیشتازان عرصه موسیقی معاصر در دهه 50 شمسی در ایران مطرح شد به‌طوری‌که به سفارش فرهاد مشکات رهبر ارکستر سمفونیک وقت تهران، سوییتی با نام نیما یوشیج که برگرفته از شکست ساختاری این شعار در شعر معاصر بود را تدوین کرد که در زمان اجرا با استقبال مخاطبان همراه بود.

در این زمان نگرش‌های مدرن موسیقی که از فلسفه نشات می‌گرفت در اروپا و آمریکا رواج محسوسی پیدا کرد و مشایخی به عنوان نماینده‌ای از ایران توانست این داشته‌ها را فراگیرد و به علاقمندان این‌گونه موسیقی در کشور منتقل کند.

در اواخر دهه پنجاه مشایخی با سفر به آمریکا توانست داشته‌های خود در مورد هنرهای مدرن و معاصر را تکمیل کند و به عنوان آهنگسازی مستقل آثاری را در این گونه موسیقیایی بسازد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی وی در دهه 70 به میهن بازگشت و درآن زمان با تاسیس ارکستر موسیقی نو در پی ابراز علایق و عقیده‌های موسیقایی خود برآمد که این ارکستر ازآن زمان تاکنون به عنوان نخستین ارکستری که موسیقی معاصر را به شیوه غیرمرسوم اجرا می‌کند؛ مورد توجه است.

مشایخی با توجه به علاقه‌ای که به موسیقی سنتی ایران داشت در پی ادغام آن با موسیقی مدرن غربی برآمد که حاصل آن تجربه‌هایی متفاوت که متختصص خود این آهنگساز است را به وجود آورد.

از میان آثار وی می‌توان به مجموعه‌هایی همچون زاگرس، جشن، سمفونی ایرانی، شهرزاد، بوف کور و اینتگرال اشاره کرد که هر کدام در نوع خود تجربه‌ای متفاوت از برداشت‌های موسیقایی را معرفی کرده است.

ارکستر موسیقی نو به سرپرستی علیرضا مشایخی و به رهبری سعید علیجانی؛ چهارشنبه ۲۳ تیر از ساعت ۲۱:۰۰ در تالار رودکی برگزار می‌شود و بلیت‌های آن از طریق سایت ایران کنسرت قابل خریداری‌ست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131