روایت موسیقی ایلات و عشایر بویراحمد، کهگیلویه و ممسنی در رودکی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 916

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روایت موسیقی ایلات و عشایر بویراحمد، کهگیلویه و ممسنی در رودکی

روایت موسیقی ایلات و عشایر بویراحمد، کهگیلویه و ممسنی در رودکی

روایت موسیقی ایلات و عشایر بویراحمد، کهگیلویه و ممسنی در رودکی
روایت موسیقی ایلات و عشایر بویراحمد، کهگیلویه و ممسنی در رودکی

در نخستین روز فستیوال آینه دار؛ موسیقی ایلات و عشایر بویراحمد، کهگیلویه و ممسنی و موسیقی بختیاری اجرا می‌شود و کتاب سال آینه‌دار برای علاقمندان ارائه می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ موسیقیِ ایلات و عشایر مناطق زاگرس میانی تمرکز اصلی سومین فستیوال موسیقی آینه‌دار است و قرار است که پنجشنبه (بیست و چهارم تیر) این فستیوال افتتاح شود.

مسئولان فستیوال آینه‌دار معتقدند این فستیوال بر آن است تا مرزهای پژوهشی و چالش‌های علمی خود را گسترش دهد. به همین مناسبت قرار است از امسال کتاب سال آینه‌دار، با  موضوعات مختلف علمی و پژوهشی مختلف به دوستدارانِ هنر و فرهنگ ایران هدیه کند.

نخستین کتاب سال آینه‌دار امسال در آیین گشایشِ دور سوم، با حضور اندیشمندان ایرانی و با مقالاتی از پژوهشگران غیر ایرانی رونمایی می‌شود. موضوع اصلی و محوری کتاب سال آینه‌دار، به امر برگزاری فستیوال در جهان، راه‌های پاسداشت فرهنگ موسیقی اقوام و ضرورت‌های تلاش و برنامه‌ریزی برای حفظ موسیقی اقوام است.

رویکرد اصلی مسئولان این فستیوال در دوره سوم؛ توجه و تمرکز به حوزه موسیقی منطقه زاگرس میانی ازجمله استان‌های ایلام، لرستان، چارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایل قشقایی و بخش‌هایی از استان فارس است.

در افتتاحیه این مراسم؛ هنرمندانی از شهرکرد، به اجرای موسیقی بختیاری می‌پردازند و آواز، چوب بازی با نی هفت‌بند و دهل و خواندن ترانه‌ بختیاری بخش‌های مختلف اجراهای افتتاحیه فستیوال است. این مراسم پنجشنبه از ساعت هفت عصر به مدت یک ساعت و نیم در تالار رودکی برگزار می‌شود.

پس از افتتاحیه فستیوال؛ کنسرت موسیقی ایلات و عشایر بویراحمد، کهگیلویه و ممسنی از ساعت نه شب در تالار رودکی برگزار می‌شود. ایلات ممسنی، بویراحمد و کهگیلویه، هر کدام موسیقی مخصوص خود را دارند که همجواری آنها در کنارهم، این تفاوت‌ها را به حداقل رسانده است. در این سانس از فستیوال آینه‌دار هنرمندان دو نسل از هر سه ایل، روایت‌هایی از گونه‌های مختلف موسیقی‌ این سه ایل را ارائه خواهند داد.

در بخش اول این اجرا رپرتوار مهتری دو روایت بویراحمد و ممسنی خواهد داشت. روایت ممسنی برعهده استاد امرالله خوش‌نواز (سرنا) است و داریوش خوشنواز در آن نقاره می‌نوازد. پس از آن در بخش دوم بخش دوم شاهنامه‌خوانی با سه روایت اجرا می‌شود. روایت اول توسط استاد فرامرز منصوری از ایل بویراحمد، روایت دوم توسط استاد فیض الله عارفی و روایت سوم از استاد محمد انصاری از ایل ممسنی اجرا می‌شوند.

در بخش سوم این کنسرت ترانه‌ها و ساز و آواز کهگیلویه، بویراحمد و ممسنی اجرا می‌شود که هنرمندانی چون؛ آواز: سهراب شفیعی، آواز: میرزا ایرج موسوی، نی هفت‌بند: حسین خان احمدی، آواز: علی انصاری، آواز: جواد طالبی و کمانچه: سعید اسلامی در اجرای آن نقش دارند.

بلیت‌های این کنسرت دو ساعته بیست و پنج و سی هزارتومان است که از طریق سایت تیوال به فروش می‌رسد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131