ایران شهر را با چنگ و دندان نگه می‌داریم/ اجرای آثار بزرگان

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 823

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایران شهر را با چنگ و دندان نگه می‌داریم/ اجرای آثار بزرگان

ایران شهر را با چنگ و دندان نگه می‌داریم/ اجرای آثار بزرگان

ایران شهر را با چنگ و دندان نگه می‌داریم/ اجرای آثار بزرگان
ایران شهر را با چنگ و دندان نگه می‌داریم/ اجرای آثار بزرگان

مدیر ارکستر سازهای ملی «ایران شهر» در تشریح جزییات تازه ترین کنسرت این مجموعه موسیقایی از شرایط نابسامان ارکسترهای خصوصی در کشورمان انتقاد کرد.

کوروش متین رهبر و مدیر ارکستر سازهای ملی «ایران شهر» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه‌های این مجموعه موسیقایی توضیح داد: روزهای ۲۸ و ۲۹ مرداد ماه امسال تازه ترین کنسرت ارکستر سازهای ملی «ایران شهر» را با اجرای آثار آهنگسازان معاصر ایرانی از جمله پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده، امیر اسلامی، فرشاد صارمی، محمد امینی، راستین هستی پرست و بنده با یک ارکستر کاملا ایرانی متشکل از سازهای ملی ایرانی روی صحنه می‌بریم.

وی ادامه داد: در این کنسرت تلاش خواهیم ضمن اجرای قطعاتی متفاوت تجربه های جدیدی در حوزه ارکستراسیون موسیقی ایرانی را از سر بگذارنیم که با توجه به این فضای متفاوت تصور می کنم جزو معدود تجربه های اجرای زنده موسیقی در کشورمان باشد؛ موضوعی که در موسیقی کلاسیک کشورهای چین، جمهوری آذربایجان، آلبانی و بسیاری کشورهای دیگر در حال تجربه شدن است و لازم است ما هم در این حوزه دست به فعالیت هایی این چنین که ارتباط مستقیمی با ارکستراسیون سازهای ملی دارد بزنیم.

مدیر ارکستر سازهای ملی «ایران شهر» بیان کرد: بیشتر فعالیت‌های ارکستر ما بیشتر در حوزه اجرای آثار بی کلام است ولی در کنسرت پیش‌رو یک تصنیف با کلام داریم که مصطفی حامدی در آن به عنوان خواننده حضور دارد اما آنچه در این بین برای ما اهمیت دارد توجه به اهمیت سازهای ایرانی در ارکستراسیون و موسیقی محور بودن رپرتوارهای مد نظر است.

متین در پایان به هزینه های زیاد ارکسترهای خصوصی در کشورمان اشاره کرد و گفت: ارکستر ما متشکل از ۲۵ نوازنده است که به طور طبیعی اداره چنین ارکستری آن هم بدون کمک های دولتی و به طور کاملا خصوصی کار بسیار دشواری است. متاسفانه ما به دلیل امکانات بودجه ای به هیچ عنوان در شرایط مطلوبی قرار نداریم و مجبوریم از جان و زندگی خودمان برای زنده نگه داشتن این مجموعه ها با چنگ و دندان تلاش کنیم. به هر ترتیب این گونه ها ارکسترها شاید بر اساس ذوق عامه مردم نباشد و بیشتر جنبه های هنری آن در بین مخاطبان نمود پیدا کند اما در هر حال گامی برای حفظ هویت سرزمین ماست که می تواند مورد توجه بیشتر نهادهای دولتی قرار گیرد.

کنسرت ارکستر سازهای ملی «ایران شهر» روزهای ۲۸ و ۲۹ مرداد ماه امسال ساعت ۲۱ در فرهنگسرای نیاوران تهران میزبان علاقه مندان است.  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131