یادمان درویش‌خان در ویژه برنامه باد خزان

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 768

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یادمان درویش‌خان در ویژه برنامه باد خزان


یادمان درویش‌خان در ویژه برنامه باد خزان

یادمان درویش‌خان در ویژه برنامه باد خزان
یادمان درویش‌خان در ویژه برنامه باد خزان

مراسم یادمان غلامحسین درویش ملقب به «درویش خان» سه‌شنبه ۳۰ شهریورماه در قاب ویژه برنامه «باد خزان» در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرهنگسرای ارسباران تهران ساعت ۱۹ سه شنبه ۳۰ شهریور ماه میزبان علاقه مندان موسیقی اصیل ایرانی با برگزاری مراسم یادمان غلامحسین درویش ملقب به درویش خان خواهد بود.

در این برنامه آثاری از غلامحسین درویش در قالب قطعه و تصنیف با تنظیم مبتنی بر ردیف دستگاهی ایران در آوازهای ابوعطا، افشاری و دستگاه های سه گاه با هنرمندی ابوسعید مرضایی تنظیم و سه تار، صادق شیخ زاده آواز، حسین قاسم زاده نی و عمران فروزش تمبک اجرا می شود.

«باد خزان» که در آوازهای ابوعطا، افشاری و دستگاه های ماهور و سه گاه اجرا می شود، در بیان آوازی هم مشتمل بر گوشه های مستقل مکتب اصفهان در این فواصل و حالات است.  

غلامحسین درویش خان سال ۱۲۵۱ خورشیدی در تهران متولد شد. پدرش حاجی بشیر نوازنده تار و اهل طالقان و مادرش اهل ترکمن بود. وی دوران کودکی را در خانواده دولتشاهی گذراند و آنجا مادرش را از دست داد و در سن ۱۰ سالگی به شعبه موسیقی مدرسه نظام وابسته به دارالفنون که به سرپرستی موسیو لومر فرانسوی ایجاد شده بود نواختن شیپور و طبل کوچک را فرا گرفت و نزد داود کلیمی نواختن تار را آموزش دید.

ویژگی های یک موسیقی دان ایرانی همچون شناخت عمیق، پایبندی به اصول، تکامل و خلاقیت در آثار درویش خان به چشم می خورد. وی پس از مرگ ناصرالدین شاه در سال ۱۳۱۳ قمری به دستگاه شعاع السلطنه پسر مظفرالدین شاه والی فارس دعوت شد و تشکیل ارکستر موسیقی انجمن اخوت، اجرای کنسرت های متعدد (برای جمع آوری کمک به نفع آسیب دیدگان و ناتوانان)، راه اندازی اولین کلاس موسیقی بانوان با هدف استعدادیابی و دوری از ابتذال جامعه هنری، بخشی از فعالیت های این استاد برجسته موسیقی است.

نقطه عطف این هنرمند از زمانی است که تصمیم می گیرد از دربار بیرون آمده و با دشواری های ناشی از عواقب این تصمیم موسیقی فاخر را به میان عامه آورد تا با ارتباط مستقیم با مردم هم درک درستی از جامعه داشته باشد و هم در غم و شادی آنها شریک باشد.