ارکسترهای ملی و سمفونیک به استان‌ها سفر می‌کنند

Posted in کنسرت ها بازدید: 761

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارکسترهای ملی و سمفونیک به استان‌ها سفر می‌کنند

ارکسترهای ملی و سمفونیک به استان‌ها سفر می‌کنند

ارکسترهای ملی و سمفونیک به استان‌ها سفر می‌کنند
ارکسترهای ملی و سمفونیک به استان‌ها سفر می‌کنند

ارکسترهای ملی و سمفونیک تهران در استان‌های مختلف کنسرت برگزار می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، علی‌اکبر صفی‌پور - مدیرعامل بنیاد رودکی - در این‌باره گفت: یکی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید در حوزه موسیقی، احیای ارکسترهای ملی و سمفونیک به‌عنوان نماد موسیقی فاخر بوده است.

او با بیان این‌که این هدف در تهران به ثمر نشسته است، ادامه داد: خوشبختانه از چندماه پیش علاقه‌مندان به موسیقی فاخر در تهران شاهد اجراهای موفق ارکسترهای سمفونیک و ملی به‌شکل جداگانه یا با مشارکت ارکسترهای بین‌المللی بوده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به اجرای ارکستر فستیوال پوچینی ایتالیا و ارکستر سمفونیک تهران و همچنین اجرای ارکستر ملی با خوانندگی علیرضا افتخاری در جشنواره موسیقی فجر اشاره کرد.

مدیرعامل بنیاد رودکی درباره برنامه‌های دیگر بنیاد برای ارکسترهای ملی و سمفونیک، گفت: در ادامه سیاست‌های ارکسترها، یکی از اهداف بنیاد رودکی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بر آن تاکید ویژه داشته، توسعه فعالیت‌های هنری و ایجاد فرصت مناسب برای علاقه‌مندان به موسیقی در سایر استان‌ها برای بهره‌گیری از این هنر است. به همین منظور، بنیاد رودکی تور اجرای استانی این ارکسترها را در دستور کار خود قرار داده است.

صفی‌پور درباره جزییات این تور، توضیح داد: ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی پنج اجرا در استان‌های بوشهر و خوزستان روی صحنه می‌برد تا علاقه‌مندان به موسیقی فاخر فرصت استفاده از این موقعیت را پیدا کنند.

ارکستر سمفونیک تهران در اولین اجرای خود، دهم بهمن ۹۵ در شهر عسلویه روی صحنه می‌رود و به ترتیب، در تاریخ‌های ۱۱ و ۱۲ بهمن ۹۵ در شهر بوشهر، ۱۳ بهمن ۹۵ در شهر اهواز و در آخرین روز از اجرا ۱۴ بهمن ۹۵ در منطقه آزاد اروند به اجرای برنامه می‌پردازد.

~.~.~.~.~.~.~

با توجه به زمینه‌های تاریخی و فرهنگی غنی دو کشور ایران و ایتالیا، بنیاد رودکی و ارکستر فستیوال پوچینی توافق‌نامه‌ای دو طرفه به منظور تعامل در زمینه موسیقی امضا کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، این توافق‌نامه اولیه به نوعی تعامل تجربی در زمینه موسیقی است و در سال ۲۰۱۷ میلادی (۹۵-۹۶) اجرایی می‌شود. طبق مفاد این توافق‌نامه برنامه‌های موسیقی در قالب برگزاری اجرای موسیقی در تهران با ارکستر سمفونیک تهران با رهبری آلبرتو وِرونِزی در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) و برگزاری اجرای موسیقی توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی با موضوع یادواره حمله تروریستی در فرانسه در جشنواره پوچینی در سال ۲۰۱۷ (۹۵-۹۶) یا سال‌های دیگر اجرا می‌شود.

هدف اصلی این توافق‌نامه افزایش روابط فرهنگی میان دو کشور در حوزه موسیقی است و بنیاد رودکی تلاش می‌کند از زمینه‌های بالقوه این هنر برای معرفی هنر اصیل ایران استفاده کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131