گفت و گو با حسین علیزاده و مجید خلج

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 609

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گفت و گو با حسین علیزاده و مجید خلج

AlizadehSetar

گفت و گو با علیزاده و خلج

Speaker20

واحد مرکزی خبر، بی بی سی: حسین علیزاده و مجید خلج در ماه های مه و ژوئن امسال برنامه هاى همنوازى متعددى در آمریکا برگزار کردند. در این برنامه ها که به ترتیب در واشنگتن، نیویورک، کلیولند، سن دیه گو، سن فرانسیسکو و لس آنجلس برگزار شد، این دو هنرمند سرشناس ایرانى با تار، سه تار، تنبک و دف مشتاقان موسیقى ایران را از شرق تا غرب آمریکا با مجموعه اى از بداهه نوازى های شورانگیز به وجد آوردند. حسین علیزاده همراه با آموختن موسیقى در هنرستان موسیقى ایران و بعد در دانشکده موسیقى دانشگاه تهران، نزد استادانى مثل على اکبر خان شهنازى، نورعلى برومند، عبدالله دوامى و هوشنگ ظریف کار نوازندگى و موسیقى پردازی اش را تکمیل کرد. او که امروز به حق یکى از استادان موسیقى ایران شناخته مى شود در معرفى این موسیقى در عرصه هاى بین المللى سهم بزرگى داشته است.

کنسرت هاى متعدد او در آسیا، اروپا و آمریکا همواره با استقبال زیادى مواجه شده و نوآورى هاى او در تصنیف آثارى که از محدوده قواعد کلاسیک موسیقى ایران فراتر مى رود، به غناى این موسیقى افزوده است. حسین علیزاده معتقد است موسیقى و فرهنگ ایران و شرق در رابطه متقابلى با موسیقى و فرهنگ جهان و غرب بر یکدیگر اثر مى گذارند. به اعتقاد او این تاثیر گذارى ها را باید پذیرفت و قدر دانست. آثار علیزاده نشان دهنده این گشادگى او بر زیبایى هاى فرهنگ هاى مختلف جهان است.

AlizadehNewyork
KhaladjDaf

براى مجید خلج که حسین علیزاده را در این بداهه نوازى ها همراهى مى کند، آنچه در ساختن این نوع موسیقى بیش از همه اهمیت دارد رابطه مهر و محبتى است که مى تواند میان نوازنده ها و جمع شنوندگان فضاى پر توانى را که لازمه خلق آثار شورانگیز تازه است، بوجود آورد. مجید خلج که بیش از ده سال است با حسین علیزاده در کنسرت هاى بین المللى و در ایران همکارى داشته، در حال حاضر در پاریس اقامت دارد. وی به تدریس در انستیتوى موسیقى سوربن مشغول است. خلج غیر از کنسرت هاى تنها و همنوازى هایى که با هنرمندان دیگر ایرانى در اطراف جهان اجرا مى کند از سال هزار و نهصد و نود و شش در مدرسه تنبک که خودش در پاریس تاسیس کرده، به آموزش سازهاى کوبه اى ایران مشغول است.

نوشتار و گفت و گو: امین ضرغام، عکس از یاسمن عامری

سی ام خرداد ماه هشتاد و یک

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131