مجید درخشانی: هزینه‌ها از درآمدها بیشتر شده است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 638

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مجید درخشانی: هزینه‌ها از درآمدها بیشتر شده است

موسیقی هنری ایران: مجید درخشانی ازجمله آهنگسازانی است که بعداز برگشت به ایران بسیار پرکار بوده و گروه خورشید را تشکیل داده است؛ اما وی امروز به جز فعالیت در گروه شهناز به خوانندگی شجریان برنامه‌ خاصی ندارد و مشغول ضبط آثارش است.

گروه موسیقی خورشید به سرپرستی مجید درخشانی درحال حاضر دو سال است که روی صحنه نرفته است. سرپرست این گروه دلیل عدم اجرای صحنه‌ای خورشید را بالا بودن هزینه‌های کنسرت و همخوانی نداشتن هزینه‌ها با درآمدها عنوان کرد.

مجید درخشانی(آهنگساز و سرپرست گروه خورشید) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: متاسفانه در دو سال اخیر اجراهای صحنه‌ای ما بسیار کم بوده است که دلیل عمده‌ی آن به مسائل سنگین اقتصادی و نبود مدیر اجرایی برای گروه بازمی‌گردد.

وی افزود‍: برگزاری کنسرت مشکلات خاص خودش را دارد که این مشکلات درمقایسه با ضبط و انتشار آلبوم؛ ناچیز است. به فرض مثال، در بسیاری از مواقع هزینه‌ها از درآمد بیشتر است.

این نوازنده تار، با اشاره به اینکه درحال حاضر اغلب نوازنده‌ها به تدریس و تولید آثار استودیویی روی آورده‌اند، خاطرنشان کرد: ما درصدد بودیم که کنسرت‌های زیادی را در سراسر ایران برگزار کنیم اما متاسفانه شرایط برگزاری کنسرت در ایران مهیا نیست.

درخشانی با تاکید براین موضوع که هم‌اکنون انتشار آثار موسیقی؛ گوی رقابت را از اجراها صحنه‌ای گرفته است، گفت: هم‌اکنون اسپانسرها درک درستی از موسیقی سنتی و اجرای زنده‌ی آن ندارند؛ در همین راستا باید دولت به‌عنوان حامی این بخش وارد شود که متاسفانه آن هم وجود ندارد.

وی افزود: به فرض مثال؛ من در سال ۸۷ به درخواست بنیاد رودکی یک اجرا در نمایشگاه آثار شنیداری در تهران داشته‌ام که بعداز دو سال هنوز دستمزد آن را نگرفته‌ام. در همین راستا رغبتی هم برای اجرا با اینگونه موسسات دیگر نخواهم داشت.

این هنرمند در ادامه از انتشار چهار آلبوم موسیقایی تا عید امسال خبرداد و درباره یکی از این آثار گفت: جدیدترین اثرم که به خوانندگی داریوش کاظمی؛ از شاگردان استاد شجریان؛ به زودی منتشر می‌شود، «آدم و سنگ» نام دارد. اشعار این آلبوم از شعرای قدیمی و جدید مانند عطار، سیاوش کسرایی(شعر درخت)، لایق شیرعلی(شاعر تاجیکی) و... انتخاب شده است.

وی، از انتخاب شعر «باز باران- با ترانه» برای این آلبوم خبر داد و افزود: این شعر یک شعر خاطره‌انگیر برای همه مردم است و گلچین گیلانی آن را سروده، در دستگاه اصفهان، سه‌گاه و شور اجرا شده است.

درخشانی از برگزاری یک کنسرت به همراه گروه خورشید در بهار سال ۹۰ خبرداد و خاطرنشان کرد: آثار این کنسرت همه از آلبوم‌های جدید هستند و قرار است این کنسرت در شهرهای گرگان، شیراز و تهران برگزار شود.

بیست و دوم دی هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131