کیوان ساکت: پایه های آموزش موسیقی در ایران پوشالی است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 800

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کیوان ساکت: پایه های آموزش موسیقی در ایران پوشالی است

کیوان ساکت: پایه های آموزش موسیقی در ایران پوشالی است
کیوان ساکت: پایه های آموزش موسیقی در ایران پوشالی است

موسیقی هنری ایران: زیر بنای فرهنگی هر جامعه ای آموزش است و علم موسیقی نیز از این قاعده مستثنا نیست اما شاهدیم که پایه های آموزشی در ایران بسیار سست و پوشالی است .

کیوان ساکت،آهنگساز و نوازنده تار در گفت و گو با خبرنگار موسیقی تابناک فرهنگی گفت: متدهای آموزشی که در هنرستان های تدریس می شود باید هدفمند و به روز باشد اما در حال حاضر اینگونه نیست.به فرض مثال آیا شیوه غذا خوردن ما،لباس پوشیدن ما در سالهای اخیر تغییر کرده است؟پس چرا متدهای آموزش موسیقی از این قاعده مستثنی است؟!

وی ادامه داد: از طرف دیگر شاهدیم که ارگان‌های آموزش موسیقی در کشور، هیچ نظارتی بر وضعیت آموزش موسیقی ندارند اما هنرستان‌ها که باید مرجع تفکر موسیقی در یک کشور باشد خود لنگ می زند و حتی این لنگ زدن را هم به آموزشگاههای موسیقی هم سرایت می دهند؛چرا که برای خیلی ها متد آموزشی هنرستان مرجع و ماخذ است .

این آهنگساز در ادامه درباره نقش صدا و سیما در معرفی موسیقی ملی گفت: همان بهتر که صدا و سیما کاری نکند. متاسفانه این رسانه نقش تباه کردن موسیقی را دارد، زیرا افرادی در حوزه موسیقی به کار گمارده شده اند که اصلا صلاحیت آن را ندارند.

ساکت در ادامه صحبت های خود درباره رشد موسیقی زیر زمینی و دلایل این روند  تصریح کرد: هر نوع موسیقی شنونده خاص خودش را دارد اما اینکه چرا در زمینه موسیقی زیرزمینی مجال بیشتری برای رشد فراهم کرده‌اند می‌توان به این موضوع اشاره کرد که انسان نسبت به هرچیز که منع شود حریص‌تر می‌شود .

 

وی ادامه داد: به فرض مثال در تلویزیون ساز‌های ایرانی را نشان نمی‌دهند. همچنین آلبوم هنرمندان درجه یک  ما سال‌های سال در وزارت فرهنگ و ارشاد می‌ماند، چرا که می‌خواهند قانونی کار کنند اما نسل جوان این قانون‌ها را نمی‌پذیرند آنها یک دنیای بی‌حد و حصر می خواهند به همین دلیل آثار خود را به صورت زیرزمینی منتشر می کند.

وی درباره کم کاری خود در سالهای اخیر گفت :در همه جای دنیا، دولت و شهرداری از هنر ملی حمایت می‌کند. اما در کشور ما نه تنها این حمایت صورت نمی‌گیرد بلکه درآمدی که از این طریق به وجود می‌آید ، به جیب برخی ارگان‌ها می‌رود.

وی در پایان ادامه داد: شما تصور می کنید با این شرایط چند گروه خصوصی می تواند باقی بماند؟به همین دلیل هنرمندان به تولید آلبوم روی می آورند که آن هم مدتها باید برای مجوز گرفتن در وزارت ارشاد خاک بخورد.

بیستم بهمن نود و چهار

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131