حرف‌های جدید محمدرضا درویشی از جنس هم‌ریشگی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 1254

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

حرف‌های جدید محمدرضا درویشی از جنس هم‌ریشگی

حرف‌های جدید محمدرضا درویشی از جنس هم‌ریشگی
حرف‌های جدید محمدرضا درویشی از جنس هم‌ریشگی

 

محمدرضا درویشی در سه سخنرانی با عنوان «تبدیلات» به این موضوع می‌پردازد که یک نقطه مرکزی در موسیقی وجود داشته که زایش کرده و کاربردهای مختلفی را به‌وجود آورده است.

 

این پژوهشگر حوزه موسیقی نواحی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این سخنرانی‌ها که در دانشگاه تابستانه فرهنگ و هنر شیراز انجام می‌شود، اظهار کرد: این پروژه درباره مفاهیم خاص موسیقی، فرهنگ و زبان است که بیان می‌کند، نقطه‌های سرمنشأ واحدی برای کاربرد و اشکال مختلف موسیقی وجود داشته است.

 

او با بیان این‌که برای اولین‌بار این موضوع را پس از ۱۵ سال مطالعه و پژوهش مطرح می‌کنم، ادامه داد: در سخنرانی نخست، نمونه‌های مختلف موسیقی بلوچستان را پخش می‌کنم و آن‌ها را شرح می‌دهم. با این کار متوجه می‌شویم که این انواع در ساز و کاربرد اجتماعی تفاوت دارند، در حالی‌ که همه شبیه یکدیگر هستند و منشأ واحدی دارند.

 

درویشی با بیان این‌که روز دوم همین کار را درباره بوشهر انجام می‌دهم، گفت: من درباره تک‌تک موسیقی‌ها صحبت می‌کنم و نشان می‌دهم آنچه در عزا خوانده می‌شود، همان است که در لالایی خوانده می‌شود یا با مقایسه مقام‌های تنبور کردی و آنچه موبدها در آتشکده‌ها می‌خواندند، نشان می‌دهم یک نقطه مرکزی وجود دارد و همه در ریشه، یکی هستند.

 

این پژوهشگر موسیقی درباره سومین سخنرانی‌اش، توضیح داد: در آن سخنرانی درباره الفبا و اعداد انگلیسی و فارسی حرف می‌زنم و نشان می‌دهم که تمام ۳۲ حرف فارسی به‌لحاظ شکل، از حرف «الف» گرفته شده‌اند. من می‌توانم این موضوع را به ۵۰ تا ۶۰ زبان تعمیم دهم.

 

درویشی با اشاره به این‌که این نظریات اولین‌بار است که مطرح می‌شوند، گفت: این موضوع سال‌ها باید چکش‌کاری شود، زیرا حرف نو و جدیدی است. من در کنار سخنرانی‌ها، یکسری انیمیشن نیز درباره الفبا تهیه و نمونه‌های صوتی موسیقی نواحی را که ضبط کرده‌ام که برای حاضران پخش خواهم کرد.

 

این پژوهشگر همچنین درباره دیگر فعالیت‌هایش، توضیح داد: جلد سوم دایرة‌المعارف تألیف‌شده توسط من که به سازهای بادی اختصاص دارد، در حال گذراندن مراحل فنی است و حدود یک سال دیگر منتشر می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، این سخنرانی‌ها روزهای ۶، ۷ و ۸ مردادماه در دانشگاه تابستانه فرهنگ و هنر شیراز برگزار می‌شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131