حرف‌های جدید محمدرضا درویشی از جنس هم‌ریشگی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 1224

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

حرف‌های جدید محمدرضا درویشی از جنس هم‌ریشگی

حرف‌های جدید محمدرضا درویشی از جنس هم‌ریشگی
حرف‌های جدید محمدرضا درویشی از جنس هم‌ریشگی

 

محمدرضا درویشی در سه سخنرانی با عنوان «تبدیلات» به این موضوع می‌پردازد که یک نقطه مرکزی در موسیقی وجود داشته که زایش کرده و کاربردهای مختلفی را به‌وجود آورده است.

 

این پژوهشگر حوزه موسیقی نواحی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این سخنرانی‌ها که در دانشگاه تابستانه فرهنگ و هنر شیراز انجام می‌شود، اظهار کرد: این پروژه درباره مفاهیم خاص موسیقی، فرهنگ و زبان است که بیان می‌کند، نقطه‌های سرمنشأ واحدی برای کاربرد و اشکال مختلف موسیقی وجود داشته است.

 

او با بیان این‌که برای اولین‌بار این موضوع را پس از ۱۵ سال مطالعه و پژوهش مطرح می‌کنم، ادامه داد: در سخنرانی نخست، نمونه‌های مختلف موسیقی بلوچستان را پخش می‌کنم و آن‌ها را شرح می‌دهم. با این کار متوجه می‌شویم که این انواع در ساز و کاربرد اجتماعی تفاوت دارند، در حالی‌ که همه شبیه یکدیگر هستند و منشأ واحدی دارند.

 

درویشی با بیان این‌که روز دوم همین کار را درباره بوشهر انجام می‌دهم، گفت: من درباره تک‌تک موسیقی‌ها صحبت می‌کنم و نشان می‌دهم آنچه در عزا خوانده می‌شود، همان است که در لالایی خوانده می‌شود یا با مقایسه مقام‌های تنبور کردی و آنچه موبدها در آتشکده‌ها می‌خواندند، نشان می‌دهم یک نقطه مرکزی وجود دارد و همه در ریشه، یکی هستند.

 

این پژوهشگر موسیقی درباره سومین سخنرانی‌اش، توضیح داد: در آن سخنرانی درباره الفبا و اعداد انگلیسی و فارسی حرف می‌زنم و نشان می‌دهم که تمام ۳۲ حرف فارسی به‌لحاظ شکل، از حرف «الف» گرفته شده‌اند. من می‌توانم این موضوع را به ۵۰ تا ۶۰ زبان تعمیم دهم.

 

درویشی با اشاره به این‌که این نظریات اولین‌بار است که مطرح می‌شوند، گفت: این موضوع سال‌ها باید چکش‌کاری شود، زیرا حرف نو و جدیدی است. من در کنار سخنرانی‌ها، یکسری انیمیشن نیز درباره الفبا تهیه و نمونه‌های صوتی موسیقی نواحی را که ضبط کرده‌ام که برای حاضران پخش خواهم کرد.

 

این پژوهشگر همچنین درباره دیگر فعالیت‌هایش، توضیح داد: جلد سوم دایرة‌المعارف تألیف‌شده توسط من که به سازهای بادی اختصاص دارد، در حال گذراندن مراحل فنی است و حدود یک سال دیگر منتشر می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، این سخنرانی‌ها روزهای ۶، ۷ و ۸ مردادماه در دانشگاه تابستانه فرهنگ و هنر شیراز برگزار می‌شود.